„Pán Boh všetko vidí, čo kto robí. Som presvedčená, že keby ste obmedzili výdavky na armádu a peniaze použili v prospech ľudí, Boh by to ocenil.“ Túto vetu napísala pani Vlasta Novotná (65) z Košíc už 327-krát.

Mier je hlavným mottom listov, ktoré píše už 20 rokov svetovým lídrom a významným politikom. A v žiadnom liste nechýba ani jej naliehavá výzva: „Obmedzte vojnu. Vy to môžete urobiť.“ Každý list pani Novotnej sa končí originálnym pozdravom: „Lásku, nie bomby.“ Prvý list s mierovým posolstvom napísala v roku 1999 generálnemu tajomníkovi NATO Javierovi Solanovi. V tom čase pracovala ako dokumentaristka a prekladateľka v Ústave experimentálnej veterinárnej medicíny v Košiciach, v Juhoslávii práve prebiehal vojnový konflikt, ktorý vyvrcholil jej rozpadom.

Božie vnuknutie

„Rodičia mi od detstva vravievali, že niet väčšieho zla, ako je vojna. Umierajú v nej nevinní ľudia, deti trpia hladom, vojna so sebou prináša veľa utrpenia, krviprelievania, chudoby, bolesti. Vojnu som poznala najmä z maminho rozprávania, ktorá sa zúčastnila na Slovenskom národnom povstaní. Po jeho potlačení sa skrývala pred fašistami u pani Chalipovej na Donovaloch, v časti Hanesy. Raz len tak--tak unikla smrti, zastavili ju nemeckí vojaci s otázkou, či nie je Židovka. Zachránilo ju, že sa ich po nemecky opýtala, či na to vyzerá. Ale po celý život mala pred očami, ako vtedy nemilosrdne zastrelili inú ženu...“ spomína na rozhovory s rodičmi o vojne pani Vlasta.

Mamine slová jej stále znejú tak, akoby boli vyslovené iba včera. Rovnako ju ovplyvnili knihy, ktoré sa jej dostali do rúk počas študentských čias. Pani učiteľka Némethová jej požičala Denník Anny Frankovej, skutočný príbeh z vojnového Amsterdamu. Vraví, že sa odeň nevedela odtrhnúť, podobne hlboko sa jej do duše zapísali aj príbehy osvienčimských väzňov opísané v knihe Tri roky bez mena.

Rodáčka zo Spišskej Soboty je presvedčená, že listy politikom a jej mierová iniciatíva nevznikli len tak z ničoho nič, určite ide o výsledok Božieho vnuknutia. „Politikom, ktorí rozhodujú o osudoch celých národov a smerovaní sveta, sa snažím vstúpiť do svedomia, pripomínam im, aké množstvá dolárov, eur, rubľov stoja zbrane, tie peniaze by sa mali využiť v prospech ľudí, nie na ich zabíjanie. Napríklad na zabezpečenie pitnej vody, na výrobu a distribúciu potravín i liekov. Kladiem im vo svojich listoch aj otázku, či vôbec vedia, koľko stojí jeden tank. A koľko by za tie hriešne peniaze mohlo byť mlieka pre hladujúce a podvyživené deti...“ hovorí o svojej motivácii seniorka z metropoly východného Slovenska.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Diskusia