Pre kovid iba 45-ročného PETRA SYNOVCA napojili na pľúcnu ventiláciu, sedemnásť dní bol v umelom spánku. Smrť ho už mala nadosah. Dnes sa teší z objatí svojich piatich detí.

Peter vedel, že je pre kovid ľahkou korisťou. V detstve pri športovaní utrpel úraz, prišiel o slezinu a práve tento orgán je dôležitý pri boji s vírusmi a baktériami – keď vniknú do krvného obehu. Okrem toho v minulosti prekonal zápal pľúc, nepríjemná choroba sa mu vracia približne v dvojročných intervaloch. Preto obmedzil spoločenské kontakty, nechodieval do rizikového prostredia.

„Doma sme si vytvorili takú vlastnú sociálnu bublinu. Nikam sme nechodievali, manželka iba do práce a na nákup potravín. Dokonca som neabsolvoval ani prvé celoplošné testovanie. Povedal som si, že radšej budem doma v karanténe. Bál som sa, že sa nakazím, keď budem čakať v rade medzi množstvom ľudí.“

Dodnes je preto záhadou, kde vlastne ku kovidu prišiel. Všetko sa začalo zápalom pľúc, choroba mala ťažký priebeh, röntgen ukázal veľké zápalové zmeny. Okamžite ho preto hospitalizovali v komárňanskej nemocnici, bolo to 13. novembra. Antigénový test vykazoval pozitivitu na kovid, zaujímavé však je, že test PCR bol negatívny. Ten opakovali v nemocnici po niekoľkých dňoch, vtedy sa už ukázala pozitivita. Ostatní členovia rodiny vrátane detí boli a sú zdraví, kovid ich našťastie obišiel.

„Najprv som sa ocitol na jednotke intenzívnej starostlivosti. Prvé dni sa dali zvládnuť, bol som slabý, ležal som. Z minulosti som vedel, že takto sa prejavuje zápal pľúc. Dokázal som ešte vstať z postele, umyť sa. Oveľa horšia situácia nastala, keď sa v plnej sile prejavil kovid. Je to predovšetkým zvláštna fyzická slabosť, ktorá nastupuje úplne náhle, akoby zrazu niekto moje telo vypol. Je to úplne iný pocit než pri chrípke.“

Ako prebiehal jeho boj o život sa dočítate v najnovšom vydaní týždenníka Život (v predaji od štvrtka 28. januára).

Diskusia