Na život s jednou rukou si Marek Tomšík (43) rýchlo zvykol. Strýko si ho často doberal, že si dokáže zaviazať šnúrky na topánkach rýchlejšie než on dvoma rukami.

Volajú ho Tošmo. Palárikovčan Marek Tomšík odmala športoval. „Chodil som na atletické súťaže a zbieral medaily. Môj menší syn hrá futbal na štadióne, kde som pred 30 rokmi športoval aj ja. Žiaľ, ja som štadión zažil v plnej kráse, kým on hráva na zanedbanom športovisku. To je naozaj strašné.“ Ako 15-ročný Tošmo utrpel vážny úraz. Bolo to deň pred Vianocami. „Volá sa to neodborná manipulácia s výbušninou. S dvoma kamarátmi sme miešali hliníkový prášok s ďalšími chemikáliami... V tom čase neboli piráty ani iná dostupná zábavná pyrotechnika. Spájal som výbušnú zmes v štvordecovej fľaške. Akurát som vyšiel na ulicu skúsiť, či to funguje, a zrazu sa ozvala strašná rana,“ spomína na nepekné chvíle.

FOTOGRAFIE K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRII

Neefektívny šport

„Bum! Nič som nevidel, len som počul krik. Rýchlo volali sanitku. Ruku mi roztrhalo na kúsky. Rozpáralo mi žalúdok, rozrezalo mi črevo. Celý som bol dorezaný. Sklo z fľaše lietalo na všetky strany. Mal som šťastie, že bola otvorená. Keby som ju bol zavrel, neviem, ako by som dopadol. Dno mi potrhalo šľachy na nohe.“ V novozámockej nemocnici dali Mareka dokopy. Po niekoľkých operáciách a čiastočnom uzdravení sa mohol vrátiť do života.

„Chodieval som dovtedy na stredné odborné učilište strojárske do Šurian. Po úraze som nastúpil do Bratislavy na Mokrohájsku ulicu do zariadenia pre postihnutých. Tam som dokončil strednú školu s maturitou. Moja profesorka Helena Hanková bola kapitánka volejbalového družstva. Mala na starosti tím telesne postihnutých športovcov. Videla, že som vysoký chudý športovec. Zavolala ma na jeden tréning. O týždeň či dva som s nimi už odchádzal na sústredenie do Tatier.“

Tošmove medaily z paraolympiád v Sydney a Atlante.
Zdroj: Vladimír Kampf

Palárikovo je futbalová dedina a o volejbale tu asi ani nechyrovali. „Uvedomoval som si, že pri tom nešťastí som spravil zle nielen sebe, ale aj rodičom. Preto som sa snažil v živote robiť všetko preto, aby som im trápenie čo najviac zmiernil.“ Marek bol odhodlaný športovec. V roku 1996 sa dostal na paraolympiádu do Atlanty. „Získali sme striebornú medailu. O štyri roky neskôr som sa dostal na paraolympiádu do Sydney. Tam sme boli bronzoví. Žiaľ, po týchto našich úspechoch zrušili stojaci volejbal. Dôvodom bolo, že je to neefektívny šport. Zostal iba sediaci volejbal,“ spomína. „Tak to na olympiáde býva: niekto rozhodne a je koniec.“

Pokračovanie na ďalšej strane...

Diskusia