Dodnes si nezvykli

Pri všetkom trápení Mária s vďačnosťou konštatuje, že natrafili v správnom čase na správnych ľudí. „Čo sa týka peňazí, ani by sme si neškrtli, keby nám neprispievali cez dve percentá z daní. Veľmi nám pomohol napríklad Jožo Pročko. V čase, keď sme ešte nemali založené vlastné združenie, sme mohli bezplatne zbierať dve percentá cez neho. Je to také naháňanie peňazí, na ktoré sme si dodnes nezvykli. Keď bol človek zvyknutý postarať sa bez problémov sám o seba a teraz sa bez cudzej pomoci nezaobíde, má stále nepríjemný pocit,“ dodáva so zbytočnými výčitkami sympatická mladá žena.

Keď Marko dovŕšil šesť rokov, získala opatrovateľský príspevok. Zistiť, na čo všetko má od štátu nárok, je však niekedy poriadna tortúra. „Posielajú vás od jedných dverí k druhým, jedna časť úradu nevie, čo robí druhá. Aj v tomto sú užitočné sociálne siete, kde sme sa združili skupina mamičiek s postihnutými deťmi. Navzájom si vymieňame skúsenosti s lekármi, rehabilitáciami alebo s už spomínanými úradnými záležitosťami,“ vysvetľuje.

Chodúľka je u Gálovcov v neustálej „prevádzke“.
Chodúľka je u Gálovcov v neustálej „prevádzke“.
Zdroj: Martin Mázor

Zavretá krčma a otázky

Hlavná ťarcha v súvislosti so zabezpečením príjmu leží na otcovi Radoslavovi. Gálovci ešte stále prevádzkujú rodinnú krčmu v spodnej časti rodinného domu. V roku 2002 ju prebrali po Radoslavovom otcovi. Ku koncu marca ju však budú musieť zavrieť. „Postupom času predsa len badať, že ľudia sa menej stretávajú. Mladí sú rozutekaní po celom svete a na pivko zájdu skôr staršie ročníky, čo na uživenie nášho pohostinstva nestačí. Kedysi ich bolo v Haliči osem, dnes zostali tri,“ dodáva hlava rodiny, ktorá tak musí meniť profesiu.

Už čoskoro bude Radoslav cestovať za prácou do Kriváňa, vzdialeného 27 kilometrov, kde ho prijali do miestnej fabriky. Teší sa, že napriek dochádzaniu to bude z hľadiska rodinného fungovania lepšie, vďaka pevnému pracovnému času sa už od tretej poobede bude môcť venovať deťom. „Na druhej strane nás to, samozrejme, mrzí, lebo sme do krčmy investovali množstvo času aj peňazí. Budeme musieť porozmýšľať, ako tieto priestory v budúcnosti využiť,“ hovorí Mária s tým, že jeden nápad v podobe rehabilitačného centra by už mala.

„Do takého projektu však musíte ísť celkom naplno, čo je v našej situácii značný problém. Veľa závisí od Marka a jeho zdravotného stavu. Dnes stačí málo a to, čo bolo ešte pred chvíľou, už neplatí. Pri črevnej viróze napríklad len raz vracal a napokon sme skončili na nemocničnej jiske,“ vracia sa jeho mama do reality.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Život sa s ňou nemaznal, nakoniec sa však na ňu usmialo šťastie v podobe milujúcej majiteľky.

Zázraky sa dejú: Fenka s amputovaným ňufáčikom si prešla peklom, teraz našla láskyplný domov

Populárne články
Čo priniesla karanténa vám? Známe tváre spojilo VIDEO šíriace pozitívny odkaz

Čo priniesla karanténa vám? Známe tváre spojilo VIDEO šíriace pozitívny odkaz

Dominika Gottová

Útrapy Dominiky Gottovej akoby nemali konca: Nemôže vidieť mamu!

Coron, Palawan, Filipíny, letecký pohľad na krásne lagúny a vápencové útesy.

V neviditeľnej vode: Exotické Filipíny sú rajom pre potápačov

František Zvarík (†87) bol šarmantný elegán, ktorý nepokazil žiadnu zábavu. Miloval ženy a veľmi rýchlo si ich dokázal získať. S manželkou Evou Krížikovou (85) ho však spájalo silné puto.

Slovenské herecké nebo: K Františkovi Zvaríkovi boli múzy mimoriadne štedré

Ilustračná snímka

Bola som na smrť vystrašená: Okolo brány sa mihol tieň a na chvíľku sa na ňu prilepil!

Lieky pre ľudí pomáhajú aj zvieratám. Je to pravda?

Pomáhajú lieky pre ľudí aj zvieratám?

Zobraziť viac
Diskusia