Herec veľkých úloh, uznávaný pedagóg, ale aj kodifikátor javiskovej slovenčiny Viliam Záborský (†61) obetoval celý svoj život divadlu. A to doslova.

O súkromnom živote herca Viliama Záborského sa vie pramálo. Je to možno preto, lebo svoj vnútorný svet a život pred verejnosťou nerád ukazoval. To zároveň priznal v jednom z rozhovorov, ktoré poskytol do rozhlasu na vrchole svojej kariéry. Vtedy sa ho redaktor nesmelo opýtal, či aj po rokoch na javisku pociťuje trému.

„Trému mám vždy. Niekedy menšiu, niekedy nepatrnú, ale aby sme si rozumeli, treba rozlišovať medzi trémou, ktorá vzniká z pocitu zodpovednosti a napätého vzrušenia z tvorby, a trémou, ktorá nám zväzuje ruky, je na prekážku tvorbe, sťahuje napríklad hrdlo. Vyvoláva nie tvorivé napätie, ale kŕč. Prvá tréma je vítaná, tú druhú musí profesionál vedieť okamžite prekonať. Najväčšiu trému mávam z besied, na ktoré sa nemôžem vopred pripraviť. Vždy mám totiž obavy, že slová, ktoré v okamihu zídu človeku na um, zle vyjadria myšlienku. Nevyjadria vlastne to, čo si človek naozaj myslí a chce to povedať. Z toho môže vzniknúť nedorozumenie alebo aj iný význam, ktorý sme ani nečakali. A potom, hovoriť o sebe, hoci aj o svojej tvorbe, nie je ľahká vec. Čo človek robí dobre, o tom hovoriť netreba. To sa deje samo a je to len relatívne dobré, lebo je to u každého osobité, neexistuje na to nijaký recept. Čo je dobré u mňa, nemusí fungovať u druhého a naopak.“

Dielo

Bol charakterovým hercom veľkých úloh v domácom aj svetovom repertoári. Predstavil sa v úlohách ako vodník Ivan (Lucerna), Herodes (Herodes a Herodias), Marián (Polnočná omša), Sir John Falstaff (Veselé paničky windsorské), Porfirij (Platonov), Galileo Galilei (Život Galileiho), V. I. Lenin (Akt uznania a Muž s puškou), Claudius (Hamlet), Kreont (Kráľ Oidipus), Don Diego (Cid), Richard Dudgeon (Pekelník), Borkin (Ivanov).

 

Často hrával pod režijným vedením Jána Jamnického a Jozefa Budského. Uplatnil sa aj v televíznych filmoch (Kocúrkovo, Hájnikova žena, Večne mladá história, Čudný človek, Louis Pasteur, Sesternica Beta), ale aj v seriáloch (Parížski mohykáni, Vivat Beňovský), rozhlase, dabingu aj ako komentátor v dokumentárnych filmoch. Významná je jeho pedagogická činnosť. V rokoch 1944 až 1950 učil na bratislavskom konzervatóriu, od roku 1950 na Vysokej škole múzických umení.

 

V rokoch 1952 až 1953 bol vedúcim katedry herectva. V roku 1963 získal akademický titul docenta a v roku 1969 titul profesor. Vydal učebnicu Výslovnosť a prednes (1965). Od roku 1966 do roku 1972 bol dekanom Činohernej a bábkarskej fakulty VŠMU. Bol členom ortoepickej komisie Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra, predsedom Zväzu slovenských dramatických umelcov (1977 – 1982) a podpredsedom Zväzu československých dramatických umelcov (1978 – 1982). V roku 1966 dostal titul zaslúžilý umelec a v roku 1973 titul národný umelec.

Viliam Záborský bol umelcom telom aj dušou. Narodil sa 9. októbra 1920 vo Vrábľoch. Od svojho detstva miloval poéziu, ktorá mu vydláždila cestu k divadlu. Už ako študent bratislavského gymnázia totiž získal druhú cenu v pražskej celoštátnej recitačnej súťaži v roku 1938. Po maturite sa rozhodol pre štúdium na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. V roku 1940 sa zapísal aj na Hudobnú a dramatickú akadémiu v Bratislave.

„Bol múdry a poučený, preto veľmi dobre chápal, že herecká profesia nie je hra, ale poznanie. Chcel vedieť, nie iba inštinktívne triafať,“ ozrejmil Záborského túžbu po herectve jeho blízky priateľ Ladislav Chudík (†91). Budúci umelec urobil dobre. V tom istom roku sa totiž stal členom SND. Pre jeho prednes si ho obľúbil Ján Jamnický, ktorý mu na doskách našej prvej scény ponúkol mnoho príležitostí. Umelcove prvé úspechy totiž prichádzali najskôr vďaka veršovaným hrám, ale tiež vďaka Jamnického inscenáciám.

Článok pokračuje na ďaľšej strane.

Najštýlovejšie policajné auto

Najštýlovejšie policajné auto či najzložitejšie puzzle na svete... To musíte vidieť!

Populárne články
Musel si počkať. K charakterovým úlohám sa dostal až v neskoršom veku.

Krok od smrti: Po strate manželky sa opustil. Tarageľ teraz žije pre vnúčatá

Vážil 130 kíl, dnes je ľahší o 50 kíl. Dosiahol to hlavne zmenou myslenia a životného štýlu. Najprv sa musel naučil mať rád, vážiť si sám seba, až potom išli kilá dole.

Najprv sa naučte milovať svoje tučné telo: Radí cestovateľ, ktorý schudol 50 kíl

K ropnému prameňu je voľný prístup cez súkromný pozemok. Vyteká približne 150 m od parkoviska pri hlavnej ceste.

TIP NA VÝLET: Na lúke nad kysuckou obcou tečie zo zeme ropa. Z čiernej vody vraj pili čerti

Ilustaračná snímka

Dvanásť horoskopov pre všetky znamenia. Čo vás čaká a neminie od 5. do 11. júna?

Chrissy Teigen a John Legend sú jedným z top párov šoubiznisu.

Silikóny pôjdu preč! Modelka sa rozhodla pre radikálnu zmenu, TOTO kvôli nej musí podstúpiť

Mrazené ovocie či zelenina má najviac vitamínov. Je to pravda?

Mrazené ovocie či zelenina má najviac vitamínov. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia