Luxus a pád

V roku 1912 ho povýšili na plukovníka a ako nového náčelníka 8. armádneho zboru ho prevelili do Prahy. Na vysoké miesto v operačnom oddelení, ktoré sa po ňom uvoľnilo, nastúpil jeho žiak major Maximilian Ronge.

Plukovní Redl (vľavo) so svojím veliteľom generálom Arturom Gieslom v pražských uličkách.
Plukovní Redl (vľavo) so svojím veliteľom generálom Arturom Gieslom v pražských uličkách.
Zdroj: Profimedia

Ten zaviedol mnoho nových opatrení, medziiným aj otváranie každej poštovej zásielky bez ohľadu na adresáta. Maximilian Ronge totiž na základe agentúrnych správ svojho oddelenia tušil, že z ústredia rakúsko-uhorskej obrannej moci unikajú zásadné informácie.

Alfred Redl po odchode do Prahy o zmenách svojho nástupcu nevedel. Naďalej viedol oficiálny i tajný život. V meste na Vltave sa dostával k ďalším informáciám, ktoré už neodovzdával len Rusom, ale aj Francúzom, Talianom a Srbom.

V Prahe žil luxusne. Auto mal nielen on, ale aj jeho milenec, chodil do najdrahších reštaurácií, vo Viedni vlastnil prepychový byt. S cudzími agentmi sa stretával v karlovarskom grandhoteli Pupp, kde mal trvalú rezerváciu. Peniaze za informácie mu aj naďalej chodili do Viedne na poste restante na falošné meno Nikon Nizetas. On si ich tam vyzdvihoval.

V apríli 1913 sa cenzorom zo spravodajskej služby dostali do rúk obálky so značnou sumou peňazí. Odosielatelia boli z Paríža alebo zo Ženevy, ale poštová pečiatka bola z pohraničného mestečka vo východnom Prusku. To ich zaujalo. Rovnako ako to, že niekto posiela také množstvo peňazí v obálkach.

Dokonca zistili, že žiadny Nikon Nizetas neexistuje. Ktokoľvek, kto poznal heslo, si mohol po obálku prísť a nemusel sa legitimovať. Preto nastavili na pošte pascu. Ak sa objaví neznámy adresát, poštový pracovník mal siahnuť na tlačidlo a privolať agentov, ktorí hliadkovali v okolí pošty.

Viedenský hotel Klomser, v ktorom Alfred Redl spáchal samovraždu.
Viedenský hotel Klomser, v ktorom Alfred Redl spáchal samovraždu.
Zdroj: Profimedia

Neznámy muž sa naozaj objavil. Bolo to 24. mája 1913, no tak rýchlo opustil poštu a nastúpil do taxíka, že agenti nestihli ani dobehnúť. Podarilo sa im však nájsť taxikára, ktorý Redla viezol, a na sedadle našli aj jelenicové puzdro na nôž. To mu tam zrejme pri otváraní listu spadlo.

Taxikár ich nasmeroval do kaviarne Kaiserhof, ale ani tam nepochodili. Redl vypil kávu, skôr než sa tam objavili. Ale úslužný čašník vedel, že býva v hoteli Klomser. Tam požiadali recepčného, aby overil, či niektorému z hostí, ktorí sa práve vrátili, nechýba puzdro. Keď si poň prišiel Alfred Redl, nasledoval šok. Veď to bol donedávna ich najvyšší šéf.

Na mieste nepodnikli nič. Oznámili to však vtedajšiemu veliteľovi majorovi Rongovi a ten o celej záležitosti informoval rakúsky generálny štáb. Aby nevypukol škandál, štyria členovia z najvyššieho velenia priniesli večer 24. mája Alfredovi Redlovi do hotela revolver.

Po jeho smrti vyhlásili, že zomrel na pominutie zmyslov z prepracovania a z depresií a chystali mu vojenský pohreb s čestnými salvami, pompéznou kvetinovou výzdobou a hudbou. Lenže netušili, že zámočník, ktorý otváral Redlov byt, bol známy novinára Egona Ervina Kischa.

Tomu porozprával, ako vysokí dôstojníci prehľadávali byt mŕtveho a čo všetko z neho odniesli. Kisch okamžite napísal článok pre denník Bohemia a nenápadne naznačil, či plukovníkova smrť nesúvisela s jeho spravodajskou činnosťou. Toľko obávaný škandál bol na svete. V najvyšších vojenských kruhoch nastalo zdesenie. Čo všetko Redl vyzradil?

Špionážnu aféru na svojich stránkach 
priniesli aj parížske konzervatívne noviny.
Špionážnu aféru na svojich stránkach 
priniesli aj parížske konzervatívne noviny.
Zdroj: Profimedia

Aféry sa chytili aj zahraničné médiá a už sa nedalo ututlať, že jeden z najschopnejších rakúskych spravodajských pohlavárov bol špión. Náčelník generálneho štábu Franz Conrad von Hötzendorf sa rozčúlil, následník trónu František Ferdinand d’Este zúril.

Cisár František Jozef I. plukovníka poznal osobne a bol zdrvený. Aj z jeho zrady, aj z toho, že si sám vzal život. Bol veriaci katolík a samovraždu neuznával ani v prípade, keď mala zachrániť dôstojnícku česť.

Vojenský pohreb Alfreda Redla sa nekonal. Plukovníka príbuzní koncom mája pochovali na ústrednom viedenskom cintoríne.

Život v autobuse.

Mladí manželia žijú v autobuse. Viete si predstaviť takéto bývanie?

Populárne články
Ako rada opakuje, nikam sa neponúka, napriek tomu pracovné príležitosti stále prichádzajú.

Nezabúdajme na dotyk: Televízna svokra radí, ako prežiť tie najkrajšie Vianoce

Fiľakovo za posledné roky výrazne opeknelo.

Fiľakovo sa úspešne rozvíja, bojuje však so zúfalou infraštruktúrou

John Travolta

Hollywoodsky smoliar: Časy keď bol Travolta parketovým levom sú dávno preč

Spevácka hviezda,ktorá zmenila svet hudby oslavuje osemdesiatku.

Tina Turner oslávila okrúhle narodeniny. Žije s manželovou obličkou

Alec Baldwin a Hilaria Baldwin na nákupoch s deťmi.

Po smutnej udalosti prvýkrát na verejnosti: Alec Baldwin s manželkou prišli o dieťa

Alkohol predlžuje únavu

Predlžuje alkohol únavu?

Zobraziť viac
Diskusia