Diváci ho milovali najmä pre postavu charakterného primára Sovu v Nemocnici na okraji mesta. Vďaka tomu sa stal najobľúbenejším hercom vtedajšieho Československa. Ladislav Chudík (†91).

Najťažšie obdobie života pre neho predstavovalo prvé manželstvo. Problémy sa stupňovali a v roku 1975 sa prehĺbili aj hercove depresie, a to až tak, že uvažoval o odchode z divadla, dokonca sa pohrával s myšlienkou, že odíde z tohto sveta. „Rozmer tých trápení zašiel až tak ďaleko, že som rozmýšľal o ukončení života.“

V čase jeho najväčšieho zúfalstva však ako vykúpenie prišla veľkorysá ponuka na účinkovanie v seriáli Nemocnica na okraji mesta. V podstate mu zachránila život. „Mňa to tak zmáhalo, že som sa chcel vzdať tejto postavy,“ priznal po rokoch.

˃˃˃ Fotografie hereckej legendy nájdete v galérii. ˂˂˂

Presvedčil ho až uznávaný lekár Miroslav Plzák, ktorý ho prinútil, aby v seriáli hral. „Povedal mi, že keby ma neprinútil Sovu zahrať, tak by ma musel hospitalizovať. Tak zle som na tom bol,“ doplnil herec. V nepriaznivom psychickom rozpoložení sa však u L. Chudíka začali prejavovať prvé príznaky depresie. Napriek tomu postavu Sovu nevzdal. Práve doktor Plzák umelcovi dohovoril, aby sa jeho manželka buď išla liečiť, alebo sa dal rozviesť.

Keď to už inak nešlo, začali žiť v roku 1977 oddelene a napokon sa v októbri 1979 rozviedli. „Chcel som sa však rozlúčiť tak, aby bola spokojná. Dal som jej to, čo som jej mohol dať. Ostalo tam asi 200-tisíc korún, čo v tom čase bol obrovský peniaz. Nemohol som už viac vykonať. Vďaka lekárom som neukončil svoj život, ale manželstvo.“

Celý článok o Chudíkovom potešení na javisku i bolesti v súkromí nájdete v najnovšom vydaní týždenníka Život.

˃˃˃ Fotografie hereckej legendy nájdete v galérii. ˂˂˂
Diskusia