Fotografická vášeň Jakuba (26) a Filipa (25) Mrocekovcov postupne prerástla z lásky k prírode na úroveň umenia. Neskutočné zábery talentovaných „fotolovcov“ berú divákom dych a zároveň ich vťahujú do deja.

Hoci ich babka bola profesionálna fotografka, fotografiu ako umelecký žáner im nikdy nenapadlo študovať. Bratia Mrocekovci ešte ako deti začali so samoštúdiom fotografie, čítali rôzne články a odborné knihy o fotografovaní. Videli hodiny inštruktážnych videí, aby pochopili, ako funguje fotoaparát a objektív, a vedeli svoju techniku čo najlepšie nastaviť na dané podmienky. A potom nasledovalo nekonečné skúšanie, vylepšovanie a zdokonaľovanie fotografickej tvorby.

JEDINEČNÉ ZÁBERY BRATOV MROCEKOVCOV NÁJDETE V GALÉRII

Zaujímavé pohľady

S vychádzkami do prírody začali vo veku približne 10 a 11 rokov. Za divožijúcimi zvieratami ich najskôr sprevádzal strýko Lukáš, ktorý ich nielen mnoho naučil, ale v nich aj prebudil úctu k prírode. Neskoršie cyklistické výlety s otcom prispôsobovali pozorovaniu zvierat. Vstávali skoro ráno a vyrážali na odľahlé miesta, kde bola väčšia šanca niečo stretnúť. „Doteraz rád spomínam, ako s nami otec vstával o tretej hodine ráno, spolu sme vyrazili niekam na bicykloch a on nás hodiny čakal niekde za stromom, kým sme sa my dvaja snažili niečo nafotiť,“ vracia sa v spomienkach do minulosti starší Jakub.

Dodnes sú obaja bratia presvedčení, že keby sa im v detskom veku, keď ich to nadchlo, otec so strýkom neboli venovali, nikdy by fotografovanie divokej zveri neprerástlo do ich koníčka. Zo začiatku chodievali do prírody s jedným fotoaparátom. Tým, ktorý dostal vtedy štrnásťročný Jakub na Vianoce.

„Keď sme boli starší, začali sme brigádovať a šetriť si na lepšiu techniku. Filip si kúpil svoj prvý digitálny kompaktný fotoaparát, keď mal 14 rokov. Potrebovali sme tiež veľa pomôcok na pobyt v prírode a maskovanie. Niektoré maskovacie obleky sme si dokonca vyrábali sami, farbili sme ich farbou na textil v najväčšom maminom hrnci na varenie,“ spomína na začiatky Jakub.

Hoci počas potuliek prírodou sa im často naskytli zaujímavé pohľady na krajinu, pre nich boli zaujímavejšie zvieratá. „Často nám nešlo len o výslednú fotku, ale o proces jej vzniku – hodiny strávené pozorovaním zvierat, ich zvyklostí alebo študovanie ich správania. V konečnom dôsledku bola fotka len špičkou ľadovca,“ hovorí Filip.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

ZANIETENÍ CHALUPÁRI: Kam unikal pred svetom Chudík, Dočolomanský a iné hviezdy?

Populárne články
Dorota Nvotová pozýva ľudí na koronové prázdniny.

Na luxus zabudnite! DOROTA NVOTOVÁ opísala svoj život na Maldivách. Takáto je realita

Beh je vhodný šport, treba však behať správne.

Poškodenie kĺbov trápi aj tridsiatnikov. Bolia vás kolená či bedrá?

VIDEO: Keď v

VIDEO: Keď v "lufte" cítiť jar. Zbohom zima! Už aby krajina ozelenela

COVID AUTOMAT (28. februára 202)

COVID AUTOMAT: 20 okresov svieti načierno: Akú farbu má ten váš?

Ilustračná snímka

Vyhrážky zastrelením: Roztrasená MONIKA BABIŠOVÁ sa v Dubaji utápa v slzách

Kobra tancuje podľa píšťaly. Je to pravda?

Kobra tancuje podľa píšťaly. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia