Divadelné roky

Začiatky štúdia pritom nemal vôbec jednoduché. Jeho mama bola Rakúšanka, preto chodil najprv do nemeckej, až potom do slovenskej školy, na základe čoho pochytil zvláštny záhorácky aj nemecký prízvuk. S tým súviseli ťažkosti so spisovnou slovenčinou. Recitácia, v ktorej neskôr vynikal, mu robila obrovské problémy. Práve v tom čase mu prischlo meno Hafi. Nešlo o skratku či skomoleninu jeho priezviska. Ešte počas konzervatória hral v predstavení, v ktorom vedel veľmi dobre napodobniť štekot, teda hafkanie psa, z čoho následne vznikla táto prezývka.

Konzervatórium absolvoval spolu s Evou Krížikovou, so Zdenou Gruberovou a s už spomínaným Vladimírom Müllerom. Uznávaný divadelník Andrej Bagar Hafiho ešte v roku 1954 ako úplne mladé ucho odporučil putovnému Dedinskému divadlu. So súborom herec kočoval po rôznych kútoch Slovenska päť rokov. Cez trnavské krajové divadlo a Divadlo poézie sa napokon v roku 1968 dostal na javisko našej prvej scény v Bratislave, kde sa predviedol vo viac ako stovke hereckých rolí. Jeho parketou boli najmä charakteroví hrdinovia.

Úspešné predstavenie Chrobák v hlave, v ktorom Leopold účinkoval, uvádzalo SND dlhé roky.
Úspešné predstavenie Chrobák v hlave, v ktorom Leopold účinkoval, uvádzalo SND dlhé roky.
Zdroj: Archív SND

Najvýznamnejšími divadelnými postavami, ktoré stvárnil na pôde Činohry SND, boli napríklad Simon Chachava z hry Bertolta Brechta Kaukazský kriedový kruh, Raskoľnikov z hry Fiodora Michajloviča Dostojevského Zločin a trest či postava Dromia Efezského z Komédie omylov Williama Shakespeara. Priaznivci divadla ho videli aj ako Pétrusa v Rozkošnom paroháčovi a ako rozprávača príbehu Na skle maľované, kde bol jedným z troch hlavných protagonistov spolu s Michalom Dočolomanským a Elom Romančíkom. Na konte má aj stovky filmových úloh. Hral v snímkach ako Kapitán Dabač, Traja svedkovia, Naši pred bránami, Hľadači svetla, Penelopa, Poéma o svedomí, Demokrati či Plavčík a Vratko.

Napriek ohromným úspechom okolo milénia začal zvažovať odchod z divadla. Zdalo sa mu, že jeho generácia, ktorá podľa jeho slov v slovenskom kumšte zanechala výraznú stopu, začala iba zbierať omrvinky po mladých hercoch. Myšlienku dôstojného odchodu do dôchodku za umelca poľahky vyriešil Jozef Bednárik (†65), ktorý ho v nitrianskom divadle obsadil do hlavnej postavy muzikálu Grék Zorba. „Zorba bol pre mňa akýmsi vstaním z mŕtvych. Reinkarnácia v pravom zmysle slova. Nová herecká skúsenosť,“ netajil sa herec, ktorý zároveň nešetril chválou na režiséra. „Je to náročný, otvorený človek, ktorý sa s nikým nemazná. Veď aj on nesie kožu na trh. Kto ho nepozná, môže byť šokovaný štýlom jeho práce, ale určite nie výsledkom,“ uviedol v minulosti pre Život.

Neskôr nasledovala spolupráca na muzikáli Adam Šangala a na Novej scéne sa Hafi predviedol v úlohe Horacea Vandergeldera v muzikáli Hello, Dolly! Po tomto úspešnom období u neho postupne prišlo k akémusi vnútornému zmiereniu. „V štyridsiatke som hral hlavné roly v jednom kuse. Teraz ich prebrali iní. Každá generácia ,zožerie‘ hlavné jedlo a staršej ostanú len kosti. Veď my sme vlastne taká svorka. Beriem to ako reálny fakt. To je, ako keď vám je neverná žena, ale nemôžete tomu zabrániť,“ povedal nám so smiechom v roku 2006.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Ilustračná snímka

ZANIETENÍ CHALUPÁRI: Kam unikal pred svetom Chudík, Dočolomanský a iné hviezdy?

Populárne články
Pre zobrazenie celého vtipu kliknite na obrázok.

VTIPY ZO ŽIVOTA :) Začnite týždeň s úsmevom na perách

James Middleton

Brat vojvodkyne Kate JAMES MIDDLETON miluje psy: Neuveríte, s čím mu pomohla jeho sučka ELLA

Nebohému Andymu Hrycovi doprial režisér pozitívnu úlohu.

Posledná rola Andyho Hryca: Po plejáde negatívnych postáv sa vďaka Bebjakovi rozlúči ako hrdina

Martina Schindlerová (32)

Nečakaný výsledok: MARTINE SCHINDLEROVEJ bolo počas PCR testu veselo. Po ňom už nie

S rodinou ostáva žiť v Španielsku, kde chcú rozbehnúť podnikanie.

Mesiace neuvidí deti: Zuzana Belohorcová uviazla na Slovensku, ďaleko od rodiny

Kobra tancuje podľa píšťaly. Je to pravda?

Kobra tancuje podľa píšťaly. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia