Všetkými milovaný, no napriek tomu tajomný herec Leopold Haverl (†79) roky pred smrťou tvrdil, že už o sebe povedal všetko.

Povedali o ňom

Štefan Kvietik, herec

 

Ostane pre mňa navždy výnimočným človekom, na ktorého sa dalo v rôznych situáciách spoľahnúť. Bol mi skvelým kolegom aj hereckým partnerom.

 

Zdena Studenková, herečka

 

Keď som prišla do Národného divadla ako študentka, v treťom ročníku som hrala v takej komédii, ktorá sa volala Šašovská komédia, Hafinko a ja sme boli milenci. Bol to môj prvý milenec na javisku. Mala som vtedy na sebe kostýmček s háčikmi na sťahovanie a Hafiho sveter mal zas také veľké štrikované oká. Raz sme sa objali a už sme sa nemohli odlepiť. Nedokázala som sa od neho dostať, kým som celý sveter neodpárala.

Narodil sa 16. februára 1936. Od útleho detstva býval v Karlovej Vsi, čo bola kedysi vinárska dedina na periférii Bratislavy. „Mama mi hovorila, že som sa narodil v krásny slnečný deň. Bola nedeľa a vonku boli dva metre snehu. Pôrod trval nekonečne dlho, až ma vytiahli von kliešťami, azda preto ma občas bolí hlava,“ povedal viackrát o svojom príchode sa svet so smiechom. Leopold Haverl chcel byť pôvodne kominárom alebo muzikantom. Hudbe ostal verný celý život, keďže hral výborne na gitare a klavíri, no napokon ho celkom opantalo herectvo. Jeho strýko viedol v Karlovej Vsi ochotnícke divadlo a synovca doň prirodzene zapriahol. Neskôr sa jeho vášeň pre divadelné umenie upevnila ešte viac, keď sa z jeho otca stal osvetľovač v SND.

„Pôvodne bol záhradník, no skonfiškovali nám pôdu. Bolo to pre neho vtedy ťažké, dostal mozgovú príhodu a musel si nájsť alternatívne zamestnanie. Urobil si elektrikársky kurz a zamestnal sa v SND. Tak som privoňal k divadlu. Zoznámil som sa s celou zakladateľskou generáciou – Meličkovou, Borodáčom, Gregorom, Hubom, Záborským… Poznali ma ako dieťa a učili ma ako budúceho adepta herectva,“ povedal o svojich začiatkoch.

Už ako jedenásťročný účinkoval v divadelnom predstavení Rok na dedine na doskách SND po boku Ivana Mistríka. O niekoľko rokov neskôr skúsil šťastie na prijímačkách do vtedajšieho dvojročného divadelného kurzu, kam ho prijali spolu s Vladom Müllerom (†60). „Vlado po herectve až tak netúžil, viac ho lákala príroda, ja som to chcel a takmer ma nezobrali. On už mal ako šestnásťročný výšku, váhu, hlas, bol na herectvo vyzbrojený. Ja som bol len taký fagan. Vtedy sme spolu začínali tajne fajčiť – kvôli hlasu,“ uviedol umelec v rozhovore pre Sme.

Dielo

Leopold Haverl sa narodil 16. februára 1936 v Bratislave. K divadlu privoňal už v detstve, jeho otec pracoval v SND ako osvetľovač. Po štúdiu herectva na bratislavskom konzervatóriu začal hereckú kariéru v zájazdovom Dedinskom divadle (1954 – 1960). Neskôr bol päť rokov členom Krajského divadla v Trnave (1960 – 1965) a tri roky hrával v Divadle poézie v Bratislave (1965 – 1968). V roku 1968 sa stal členom Činohry SND.

 

Na jeho divadelných doskách predviedol mnohé pamätné kreácie v inscenáciách svetoznámych dramatikov, akými boli William Shakespeare, Molière či Fiodor Michajlovič Dostojevskij. Bol Raskoľnikovom v Zločine a treste, Dromiom Efezským v Komédii omylov, sirom Johnom Falstaffom v Henrichovi IV. alebo Willym Lomanom v slávnej hre Smrť obchodného cestujúceho. Priaznivcom divadla sa predstavil aj ako mešťanosta v Gogoľovom Revízorovi či ako rozprávač príbehu v muzikáli Na skle maľované.

 

Nakrútil množstvo televíznych filmov a seriálov. Po boku plejády slovenských hereckých hviezd sa objavil vo vojnovej dráme Kapitán Dabač (1959), nasledoval televízny film podľa námetu rovnomenného románu Ladislava Mňačka Smrť sa volá Engelchen (1960). Z Haverlovej bohatej filmografie treba spomenúť tragikomédiu Naši pred bránami (1970), drámu Hájnikova žena (1971), seriál Povstalecká história (1984), snímky Ženský zákon (1987), Tá tajovská voda mútna (1987), Stratený list (1992) alebo inscenáciu nakrútenú podľa dvoch poviedok slovenského klasika Martina Kukučína Pod vládou ženy aj na svitaní (1993). Krátko pred smrťou hral Osvalda Závodského v televíznom seriáli Divoké kone (2014).

 

Nezastupiteľné miesto mal herec aj v rozhlasovej a dabingovej tvorbe. Jeho prenikavým hlasom hovoril napríklad kráľ v rozprávke Fantaghiró, tatko Šmolko, leví otec Mufasa z rozprávky Leví kráľ alebo čarodejníci Gandalf z Pána prsteňov a Albus Dumbledore zo série o Harrym Potterovi.

 

Prvým hercovým ocenením bola v roku 1977 Cena Andreja Bagara. Za umelecké aktivity získal v roku 2001 v českých Poděbradoch Krištáľovú ružu za celoživotný umelecký prínos v prednese poézie a prózy. Pribinov kríž I. stupňa mu udelil prezident SR Ivan Gašparovič v roku 2006. V tom istom roku mu za celoživotné herecké dielo udelili mimoriadnu cenu Krištáľové krídlo aj Cenu Jozefa Kronera.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Ilustračná snímka

Cibulková strávila po očkovacom škandále 5 hodín v prvej línii. Ako pomohli zahraničné hviezdy?

Populárne články
Hana Maciuchová

Odišla hviezda Nemocnice na okraji mesta HANA MACIUCHOVÁ (†75): Čo jej vzalo život?

Právoplatne odsúdení majú humánnejšie podmienky vo väzení, ako tí, ktorí ešte len čakajú na rozhodnutie súdu napríklad v kolúznej väzbe.

Peklo kolúznej väzby: Medzi obvinenými sú aj nevinní poznačení tvrdým režimom

Po návrate z africkej farmy sa pustila do písania (portrét z jej pracovne).

Spomienky na Afriku: Karen Blixenová napísala jednu z najznámejších kníh o čiernom kontinente

Meghan Markle

Expert na kráľovský dvor varuje: Prečo HARRY A MEGHAN nemajú šancu na úspech?

Každú menšiu poruchu stroja opraví na mieste.

NAJLEPŠÍ TRAKTORISTA ČSR si zaspomínal na svoju plácu: Rok služby za metrák zemiakov!

Nobel chcel vyrobiť účinnejšie bomby. Je to pravda?

Nobel chcel vyrobiť účinnejšie bomby. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia