Nefungovalo to

Obrazov po majstrovi Leonardovi nám nezostalo ani dvadsať, socha žiadna. Zachovali sa len štúdie niektorých diel. Venoval sa aj architektúre. Zaoberal sa veľkými stavbami, ale ani tie po ňom nezostali žiadne. Pozoruhodné sú obrovské dómy, kaplnky, štvorcestné točité schody, dvojité špirály točitých schodov, široké ulice pre chodcov a komerčnú dopravu – ale všetko iba na papieri. Istý čas sa zaoberal myšlienkou prebudovania Milána.

Vedci tých čias ho vraj ignorovali. On sa však nedal a kreslil si svoje. V Leonardových zápisníkoch sú aj štúdie letu vtákov. Medzi jeho nápadmi, ako by mal lietajúci stroj vyzerať, sú náčrty akoby helikoptéry poháňanej štyrmi ľuďmi. Nakreslil aj renesančné ľahké rogalo či lietajúci stroj s prepracovaným kormidlom na chvoste. Jeden stroj, ktorý sám zostrojil, vyskúšal v januári 1469, ale nefungovalo to. Na pohon väčšiny svojich nápadov plánoval vy­užiť ľudskú silu.

Až v januári 2005 objavili v zapečatených kláštorných izbách vedľa Baziliky Najsvätejšej panny vo Florencii tajné laboratórium, ktoré Leonardo používal najmä na štúdium lietania.
Zdroj: Vladimír Kampf

Je zvláštne, že sa poriadne neujali ani jeho vojenské mechanizmy. Guľomety, obrnený tank poháňaný ľuďmi alebo koňmi či klastrová bomba v tom čase mohli byť jasným postrachom nepriateľov. Zlepšovateľ Leonardo zdokonalil baranidlo na prelomenie brán miest. Kuši dal gigantické rozmery, ktoré mali nepriateľovi ukázať, že nemá šancu.

Je neuveriteľné, čo všetko dokázala jeho myseľ obsiahnuť. Ponorka, prvá mechanická kalkulačka s kopou ozubených koliesok, ale aj niečo ako auto na pružinu. Slnečnú energiu plánoval využiť pomocou parabolických zrkadiel na zohrievanie vody, do detailu rozpracoval prvotný skafander, vŕtačku na kľuku, hydraulickú pílu, prístroj na výrobu lán...

VIAC FOTIEK K ČLÁNKU SI POZRITE V GALÉRII...

Drevenice s príbehmi: Akoby ľudia odtiaľto iba na chvíľu odbehli
Diskusia