Príbehy

Lasica sa nesúdi

9.10. 2007 12:00
Diskusia ()
Archív
Archív
Zdroj: Archív
Príbehy

Lasica sa nesúdi

9.10. 2007 12:00
Diskusia ()
Archív
Archív
Zdroj: Archív

Keď nedávno bulvár zverejnil paparazzovskú snímku MAGDY VÁŠÁRYOVEJ slniacej sa bez plaviek, každý si myslel, že sa bude herečka a politička súdiť. A keď nie ona, tak aspoň MILAN LASICA. Oni sa však na tom doma len neuveriteľne nasmiali.

Nie je to úžasné, že dnes si už nemôžu na vás zarobiť udávaním, ale len tým, že vám vlezú do súkromia? – smeje sa Magda Vášáryová. „Viete, koľko ľudí sa už v tých kríkoch vedľa našej chaty skrývalo? Eštebáci, udavači, ba aj náš bývalý sused. Ten sa nám po revolúcii priznal, ako dobre zarábal na informovaní o rozhovoroch na našej terase!“ Na tej istej, kde v lete odfotografovali nahé pozadie poslankyne.

Nie sú celebrity
Magdu Vášáryovú aj jej manžela Milana Lasicu by niektorí za celebrity mohli považovať. Oni však tvrdia: Sme celkom normálna rodina. Takže fotografickí udavači, nová forma zarábania si, nás nerozhádžu. Možno tomu veriť, veď pravdepodobne prvým objektom paparazzovania bola po revolúcii 1989 práve táto poslankyňa. Fotografi sa trochu pohrali so svetlom a potom s negatívom pri vyvolávaní čiernobielej snímky. Lasicu odstrihli, nehodil sa im tam. A tak cez tenšiu látku zrazu presvitali prsia vtedy už veľvyslankyne Českej a Slovenskej federatívnej republiky vo Viedni. Ani vtedy však z toho Vášáryová nerobila aféru.

Láska ich prekvapila
Diplomatka a niekdajšia herečka na rozdiel od iných známych žien nerobila rozruch ani okolo svojich detí. Nevyhlasovala termíny, kedy bude na materstvo pripravená – jednoducho ich porodila. A hneď dve za sebou. Pričom mala tri deti, v rozhovore s nami zverejňuje neznámy fakt. „Jedno mi zomrelo. Porodila som ho predčasne a bolo už mŕtve. Možno to spôsobil aj môj vek, mala som vtedy 39 rokov. Ale dodnes som sa s tým nevyrovnala. Moje dcéry som porodila rýchlo za sebou, lebo ja som už mala tridsaťdva a môj manžel štyridsať rokov. Bolo to racionálne rozhodnutie, ktoré prinieslo do nášho života dve svetielka.“ Bolo takým racionálnym rozhodnutím aj herečkino manželstvo? pýtame sa teda v tejto súvislosti. Mnohých totiž Vášáryovej vzťah s Milanom Lasicom prekvapil. Roky chodili okolo seba v divadle, on sa oženil, ona vydala, potom sa obaja rozviedli. A zrazu láska. „Bolo to prekvapenie pre nás oboch,“ priznáva Magda. Milana poznala už od svojich trinástich rokov – keď mal on dvadsaťjeden. „Milan už dokonca nepočítal ani s tým, že by mal deti. Ale zdá sa, že neľutuje a v dcérach sa vidí. Stačí, že sa k nemu pritúlia, a je bezmocný. Ak skrýva sklamanie, že nemá syna, tak ho dobre tají. To mŕtve dieťatko bol syn,“ uzatvára verejnosti doteraz neznámu tému manželka.

Jediná Žofka
Ani okolo mien svojich dcér nerobila Magda Vášáryová cirkus. Rozhodla sa pre Hanku a Žofku. Pekné slovenské mená. Dievčatkám zapletala vrkoče, obliekala skladané sukničky. „Nepotrebujeme si predsa niečo dokazovať,“ vraví v súvislosti s tým. „Môjho muža pozná snáď každý kameň na Slovensku. Mňa podľa prieskumu verejnej mienky pozná 96 percent obyvateľstva. A naše deti vlastne tiež. A okrem toho, priezvisko Lasica, myslíte, že by sa k nemu hodilo meno Jacqueline? Deti aj tak mali problém, aby pochopili, že je rozdiel medzi lasicou, ktorá drhne húsatká, a ich tatuškom Milanom, ktorý sa tak volá.“ Jediné, čo Magda chcela, bolo, aby nemali módne mená, aby ich učiteľky nemuseli volať priezviskom ako všetky Martinky, Zuzky, Lucie a podobne. „Žofka bola jediná Žofka v celej škole,“ dodáva poslankyňa. „Takže keď som povedala Žofka, každý vedel, že to môže byť len tá naša.“

Neustále zmeny
Je známe, že Magda Vášáryová niekoľkokrát zmenila povolanie. Mohla ísť študovať herectvo na VŠMU ako staršia sestra Milka, ale nešla. Vyštudovala sociológiu na filozofickej fakulte, ale nepracovala v odbore. Po roku 1970 ju dokonca na semester z vysokej školy vyhodili za účinkovanie v Jakubiskovom filme Vtáčkovia, siroty a blázni. Musela zmeniť tému diplomovej práce o teóriách elít a napísať prácu o kultúrnych systémoch. No v roku 1970 ju pozvali účinkovať do Divadla na Korze. „Tak sa zo mňa nakoniec predsa stala herečka. Ale napriek úspechom som sa stále pripravovala na čas, keď budem robiť niečo iné. Viem, že veľmi veľa ľudí by chcelo byť hercami, ale mne po čase herecká závislosť od druhých a manipulácia s mojou psychikou nebola po chuti. Po rodinnej porade som herectvo vymenila za diplomaciu.“ A pôsobila v nej nakoniec sedemnásť rokov, z toho osem v zahraničí. Pre zmenu sa rozhodla len pred dvoma rokmi. A hovorí: „Aj politika je svojím spôsobom umenie. Nehodlám sedieť doma a štrikovať, hoci štrikujem pekne a rada.“

Kariéra v dvojici
Dvojkariérové manželstvo zvyčajne nefunguje. Neplatí to však o rodine Vášáryovej a Lasicu. Magda hovorí, že ich rodinný život je už zabehaný, dospelým dcéram nanajvýš podá pomocnú ruku. A keď sa občas chcú zahrať na malé deti, mamu to poteší. „S manželom sme spolu vyše dvadsaťpäť rokov, všetky základné problémy už máme vyriešené. Môj muž sa spoľahne, že ja sa postarám o organizáciu domácnosti, ja sa spoľahnem, že sa občas sám o seba postará, a odcestujem. Veľa cestujeme, takže spolu netrávime veľa času. Ale čas, ktorý spolu strávime, si spríjemňujeme.“ On odchádza večer, ona odchádza ráno, vracajú sa, občas majú dokonca voľný víkend. A rozumejú si v pohľadoch na politickú situáciu, na históriu i na ľudí okolo.

Oneskorené
A je tu ešte čosi, z čoho si poslankyňa, hoci je na prahu šesťdesiatky, vôbec nerobí hlavu. Tvrdí, že za mladistvú pokožku vďačí genetike a tomu, že nikdy nefajčila. Aj alkohol pije zriedka. Veľa chodí, zásadne aj po schodoch, nie výťahom. Cvičí jogu aj cviky na tvárové svaly. A smeje sa. „To je najlepší liek proti únave a stareckému výzoru,“ radí Vášáryová. Pričom prezrádza, že vždy, keď sa ráno zobudí, povie si: Magda, dnes je ešte všetko v poriadku. Netrápi sa ani tým, že iné ženy v jej veku už majú vnúčatá. „Viete, ja som mala tridsaťdva, keď sa mi narodilo prvé dieťa. Takže to si ešte počkám. My so sestrou, a po nás moje deti, začíname všetko neskoršie ako rovesníčky. Aj s chlapcami, aj s maľovaním, aj s vnúčatami. Nehovoriac o dôchodku. Takže sme také oneskorené.“

Diskusia