Herec Jozef Kroner (†73) miloval deti a veľmi rád im čítal rozprávky. Pred rokmi vdýchol dušu množstvu postáv z rozhlasových hier a večerníčkov a tie vďaka nemu žijú dodnes.

Herec bol známy aj vďaka postave uja Doremifáka v hudobnej relácii My sme malí muzikanti. Je aj autorom niekoľkých kníh, napríklad rybárskych humoresiek Herec na udici a Herec nielen na udici, pre deti napísal rozprávku O rybke Beličke. Nezabudnuteľne nahovoril večerníčkových valachov Kubka a Maťka. Umelcova dcéra, známa herečka Zuzana Kronerová (68), v minulosti potvrdila, že otcovou najväčšou láskou bolo práve čítanie rozprávok deťom. „Viem, že raz mal obdobie, keď ho veľmi do rozhlasu nevolali. Bol z toho nesmierne nešťastný,“ priznala.

Práve v rozhlase sa herec zoznámil s postavičkou Macka Uška. Zvierací hrdina pôvodne vznikol v roku 1957 v detskom časopise Miś. Jeho tvorcami boli spisovateľ Czesław Janczarski (†59) a ilustrátor Zbigniew Rychlicki. Následne vznikli o malom medvedíkovi knihy, ktoré svojím hlasom oživil Jozef Kroner. Bolo to v čase, keď sa v rámci RVHP spomínaná knižka stala v Poľsku bestsellerom. Práve preto z nej v roku 1975 herec narozprával šesť rovnomenných rozprávok ako rozhlasové večerníčky. Treba dodať, že v tom čase išlo o živé vysielanie, nie o záznam. V tom cítiť kus majstrovstva Jozefa Kronera. Dokázal sa v priamom prenose vžiť nielen do roly Macka Uška, ale aj ostatných jeho kamarátov, ako bol zajačik, prasiatko, kohútik, sliepočka či deti v škôlke.

FOTOGRAFIE LEGENDÁRNEHO JOZEFA KRONERA NÁJDETE V GALÉRII

Popularita kníh o Uškovi bola v Poľsku taká veľká, že v roku 1962 a neskôr aj v roku 1968 vznikli o ňom samostatné filmy podľa scenára, ktorý takisto napísal Czesław Janczarski. Skutočný boom okolo plyšového medvedíka však prišiel, až keď Small Film Form Studio Se-ma-for v Lodži začalo nakrúcať seriál. Czesław Janczarski bol v tom čase už mŕtvy, a preto námety na scenáre najčastejšie tvoril Janusz Galewicz, objavujúci sa aj pod pseudonymom Łukasz Czerwiec. Vychádzal pritom z knižnej predlohy, aby zachoval mackov výchovný charakter, ktorým pozitívne ovplyvňoval svojich zvieracích kamarátov. Macka v Poľsku nahovoril herec národného divadla Mieczyslaw Czechowicz.

Na Slovensko sa seriál dostal v roku 1977, keď bol Jozef Kroner veľmi vyťaženým hercom a nemal čas venovať sa dabingu. Rolu Macka Uška tak získal nemenej charizmatický, vtedy len 35-ročný Michal Dočolomanský. Len málokto si vtedy uvedomoval, že si ho s touto majstrovsky zvládnutou úlohou budú spájať celé generácie až dodnes. Seriál o dobrodružstvách malého medvedíka sa predal do 22 krajín celého sveta. Poznali ho deti a rodičia na Slovensku, ale aj v Česku, Maďarsku, Slovinsku, Katalánsku, Iráne, vo Fínsku, ba dokonca v Japonsku, kde sa Macko Uško volal Ojasumi Kuma-chan.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Ilustračná snímka

Je ZUZANA ČAPUTOVÁ módna ikona? Desať naj outfitov našej prezidentky v roku 2020

Populárne články
Janko sa stal principálom v divadle. Podnikanie mu, žiaľ, nevyšlo podľa predstáv, preto toto divadlo po 9 mesiacoch opustil.

Čo sa stalo? Kroner pôsobil ako rodený zabávač, v skutočnosti pred verejnosťou skrýval smútok

Legendárny český režisér zomrel 9. januára.

FRANTIŠEK FILIP (†90) podľahol koronavírusu. Zdrvený syn priznáva... Nakazil som ho ja!

Legenda českého filmu začínala ako baletka a choreografka. K vysnívanému herectvu sa dostala, hoci prijímacie skúšky na štúdium nespravila.

Od nečakaného odchodu legendy ubehlo už 17 rokov: Čo sa stalo so závetom Heleny Růžičkovej?

FRIEDENSREICH HUNDERTWASSER sa okrem maľovania venoval aj architektúre a je tvorcom originálnych budov.

Najkontroverznejší umelec Rakúska: Hundertwasser svoje názory verejnosti rád predstavoval nahý

V seriáli Oteckovia stvárňuje tínedžera Lukyho.

Mladá hviezda zo seriálu OTECKOVIA bojuje s ťažkou diagnózou

STANLEY MATTHEWS sa ako rytier správal na ihrisku i v živote.

Stanley Matthews bol prvý futbalista, ktorý sa mohol pýšiť titulom sir. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia