Chlapčenským typom bol Dušan Tarageľ (72) až do tridsiatky – pri vstupe do kina si od neho pýtali občiansky preukaz. Cez postavy mládencov sa postupne „prehral“ až ku krásnym charakterovým rolám.

Narodil sa 30. januára 1948 v Pribyline. V ten deň podľa hercových slov nakydalo pod tatranskými kopcami snehu až po okná. Jeho starý otec usúdil, že kone cestu do mesta nezvládnu, preto zavolali babicu a budúci umelec sa narodil doma za pecou a nie v pôrodnici v Liptovskom Mikuláši, vzdialenom dvadsať kilometrov. Do jeho štyroch rokov bývala celá rodina u starých rodičov. Jeho starý otec bol richtár, neskôr sa stal predsedom družstva.

 

„Nežili sme biedne, mali sme dokonca kone, no peňazí nazvyš nebolo. Boli však roky, keď rodiny dostávali prídelové lístky na múku, cukor či mäso. Našťastie na dedine sme si na mäso chovali dobytok aj hydinu, hoci ani mäso nebolo stále a mama sa strachovala, čo budeme v nedeľu variť. No a ja som bol taký dobrák, že som povedal, nech zarežú mňa a bude mäsa dosť. Mama potom celý život spomínala, ako som bol ochotný obetovať sa pre celú rodinu,“ zaspomínal si na detstvo Dušan Tarageľ, ktorý pochádza z troch súrodencov.

FOTOGRAFIE LEGENDÁRNEHO HERCA NÁJDETE V GALÉRII

Práve mladšia sestra Libuška mu ako prvá predpovedala, že sa raz stane hercom. „Mal som asi dvanásť rokov a neviem, prečo mi napadlo, že svoje sestry vystraším a zahrám sa na mŕtveho. Keď ma našli v posteli, utekali za rodičmi s krikom: ‚Mama, otec, Dušan zomrel!‘ Vtedy som sa strašne rozosmial, sestra mi povedala, že zo mňa raz bude dobrý herec.“ A to sa aj stalo, aj keď spočiatku poškuľoval po veterinárstve.

„Otec bol vedúci plemenárskej stanice, zažil som spolu s ním operácie kráv, koní. Preto som zatúžil ísť na ‚veterinu‘. No spolužiačka z martinského gymnázia Elenka Romančíková ma nahovorila, aby sme sa spolu naučili dialógy a išli na prijímačky na VŠMU. Pamätám sa, ako nás celá trieda odprevádzala na železničnú stanicu vo Vrútkach. Boli sme skvelá partia. Naša učiteľka si ma na stanici zavolala bokom a povedala mi: ,Dušanko, ale nebuďte potom smutný, keď vás neprijmú a Elenku áno, lebo ona má otca v Národnom divadle a vy tam nemáte nikoho.‘“ Stal sa však úplný opak, čo bolo hercovi následne ľúto, pretože jeho spolužiačka bola nadaná herečka. Dušan sa ako prvý z rodiny dostal na vysokú školu. Starý otec, ktorý ho predtým mlátil, skôr ako zistil, či je naozaj vinný, bol odrazu nekonečne pyšný.

Obľúbený citát

Postava Andreja Prozorovova z Čechovových Troch sestier:

 

 

„Ľudia iba jedia, pijú, spia a umierajú... A aby neotupeli od nudy, spestrujú si život hnusnými klebetami, vodkou, kartami, sedením... A tento nepochybne zlý vplyv sa prenáša aj na deti, zhasína v nich Božiu iskru, stávajú sa z nich zase len úbohé, navzájom si podobné mŕtvoly ako ich otcovia a matky.“

 

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

10 rád, ako sa nenakaziť jedlom? Tieto pravidlá by ste mali dodržať!

Populárne články
Ilustračná snímka

Nebola chorá, len zrazu začala spomínať smrť. Tušila, že sa to stane?

Tereza Nvotová

Netradičný film s hororovou zápletkou: TEREZA NVOTOVÁ prichádza s novým projektom

MIROSLAVU DUBAJOVÚ hodnotili v dedine ako ženu s agresívnou povahou.

Bezcitné vrahyne: Dubajová vraj retardovaného exmanžela na vraždu poštárky „iba“ nahovorila

Ilustračná snímka

V španielskej kráľovskej rodine to vrie: Bývalý kráľ odchádza z vlasti

Ilustračná snímka

Dvanásť horoskopov pre všetky znamenia. Čo vás čaká a neminie od 14. do 20. augusta?

Grafiti sú novodobá pliaga. Je to pravda?

Grafiti sú novodobá pliaga. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia