Vzácne duby

Keď mal Karol Duchoň tri roky, atraktívne bývanie musela rodina Duchoňová opustiť. Byty iba na krok od centra mesta sa veľmi zapáčili komunistickým kádrom. Duchoňovci sa presťahovali cez cestu do iného bytového domu, nemali inú možnosť. Tam sa neskôr obľúbený spevák hrával v pieskovisku s Evou Mázikovou, ktorá tiež trávila detstvo v meste na juhozápade Slovenska. Duchoňovci žili ešte pár rokov v Galante. Keď mal Karol trinásť, presťahovali sa do Jelenca v okrese Nitra, bola to rodná dedina jeho mamy.

Byty v tesnej blízkosti kaštieľa si dlho neužili ani galantskí komunistickí mocipáni. Už koncom päťdesiatych rokov sa presťahovali, zrejme do lepšieho, v meste naplno rozbiehali hlavne bytovú výstavbu, ktorú po rokoch súčasní odborníci hodnotia ako divokú. Bytový dom v parku sa tak stal sídlom umeleckej školy, ktorá tu pôsobí dodnes. Spomínaná stavebná divočina sa veľmi fatálne dotkla hlavne miestneho parku, kde Karol Duchoň robil svoje prvé kroky.

„Park práve pre masívnu výstavbu zredukovali z každej svetovej strany. Napríklad tu postavili závod na spracovanie mlieka, garáže, činžiaky. Galanta je jedno z mála slovenských miest, ktoré má sídlisko v centre. Za obeť padla aj kaplnka, ktorá sa nachádzala na mieste, kde je dnes kruhová križovatka. Zachrániť sa podarilo aspoň oltár, premiestnili ho do galantského kostola,“ upresňuje Peter Aštary.

Tento malý bytový dom postavili v parku krátko po vojne, bývali tu prominentné rodiny, neskôr komunistické kádre. Dnes tu sídli základná umelecká škola.
Tento malý bytový dom postavili v parku krátko po vojne, bývali tu prominentné rodiny, neskôr komunistické kádre. Dnes tu sídli základná umelecká škola.
Zdroj: MIROSLAV MIKLAS

Komunisti zaneprázdnení masovou výstavbou akoby pozabudli na vzácny architektonicky klenot – neogotický kaštieľ. „Z času na čas objekt ledabolo ponatierali, to bolo všetko. Postupne chátral. Na sklonku socializmu v roku 1987 bol konečne na svete projekt na jeho rekonštrukciu. Stihli obúchať omietky, vybrať podlahy, nahradiť ich betónom a prišla revolúcia,“ pokračuje Peter Aštary v rozprávaní o stavbe, na ktorú sa Karol Duchoň díval z okna rodičovského bytu.

V novodobej histórii sa o kaštieľ starajú aktivisti zoskupení v občianskom združení a samospráva, ktorá ho má vo vlastníctve od roku 1993. Stavba je zakonzervovaná, na investície sú potrebné milióny eur. Park je aj dnes lákavým miestom pre miestnych aj návštevníkov mesta pre svoju vzácnu zeleň. Nachádza sa tu približne štyristo stromov, napríklad duby, gaštany, lipy, jasene, javory. Niektoré z nich majú viac ako sto rokov. Dominantou sú dva majestátne duby, odhaduje sa, že ich tu vysadili pred tristo rokmi.

Článok pokračuje na následujúcej strane.

Ilustračná snímka

PROMINENTI V RAJKE: Maďarská obec zlákala Žideka i Gregorovú

Populárne články
Speváčka VIKTÓRIA VARGOVÁ je v kapele už štyri roky.

Peter Bič Project: Čo sa skrýva za úspechom kapely z východu?

Kurátorka MARTINA ĎURICOVÁ a generálna riaditeľka Slovenského technického múzea ZUZANA ŠULLOVÁ.

V odore dentálnej chémie: Expozícia, pri ktorej starší spomínajú a mladším odľahne

Ilustračná snímka

Dvanásť horoskopov pre všetky znamenia. Čo vás čaká a neminie od 4. do 10. decembra?

Ilustračné foto.Sponzorované

Spôsobuje vám výber darčekov dilemu? Máme pre vás tipy pre celú rodinu

Princezná Märtha Louise a Šaman Durek

Nórska princezná našla šťastie po boku šamana: Namiesto svadby tragédia!

James Watt vynašiel parný stroj. Je to pravda?

James Watt vynašiel parný stroj. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia