Jeho život je ako nevyriešená detektívka aj preto, že KAROL DUCHOŇ (†35) žil krátko. Nové fakty z jeho krátkej pozemskej púte sa snažia odtajniť nadšenci z mesta, kde sa výnimočný spevák narodil a vyrastal.

Spevák s jedinečným hlasom prežil detstvo v Galante na juhozápade Slovenska. V prvé roky jeho života mali blízko k životnému štýlu ľudí s modrou krvou. Rodina Duchoňová totiž žila v areáli sídla slávneho šľachtického rodu Esterháziovcov. Atraktívne bývanie museli opustiť po tom, ako sa zapáčilo miestnym predstaviteľom komunistickej moci.

FOTOGRAFIE K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRII

Prísny rodič

Otec zosnulého speváka pôsobil v malom okresnom meste ako riaditeľ miestnej strednej školy, v 50. rokoch minulého storočia išlo o veľmi vážený post. Bol vraj veľmi prísny rodič a nepozdávali sa mu umelecké sklony jeho jediného syna. Duchoňovci teda figurovali na spoločenskom rebríčku na pomerne slušnej pozícií, nečudo, že im pridelili atraktívny byt v miestnom parku neogotického kaštieľa. Predstavte si, že bývate v malom útulnom bytovom dome s ďalšími troma rodinami blízko centra mesta. Od ruchu a hluku vás však delí vysoké historické oplotenie, každé ráno sa prebúdzate do symbiózy ticha, pokoja a nádhernej zelenej oázy. Takto totiž ešte aj dnes pôsobí na súčasníkov historický park, ktorý je spolu s neogotickým kaštieľom zapísaný v ústrednom zozname kultúrnych pamiatok Slovenskej republiky.

„V druhej polovici 19. storočia sa posledný vlastník kaštieľa z rodu Esterháziovcov, Jozef, pustil do renovácie svojho sídla. Objekt, ktorý jeho predkovia postavili v roku 1633 v renesančnom duchu, prešiel dosť zásadnou zmenou. Pri renovácii sa motivoval romantickou anglickou gotikou, ozdobnými prvkami boli hlavne kvetinky. Jozef sa veľmi nádejal, že vynovená stavba priláka do Galanty jeho príbuzných žijúcich v Maďarsku či Rakúsku. Tých však zmena v novom pomerne ešte neznámom slohu doslova urazila, vyhlásili, že ide o gýč. Jozef a jeho manželka tak dožili v Galante bez spoločných potomkov sami, kaštieľ po ich smrti predali pozostalí štátu,“ približuje dejiny významnej galantskej stavby miestny architekt Peter Aštary.

Do kaštieľa sa nasťahovali úradníci, objekt slúžil hlavne ako administratívne sídlo. Pre štát však kaštieľ nebol srdcovou záležitosťou, a tak sa oň aj staral. V čase, keď sa do bytového domu v parku nasťahovali Duchoňovci, bol ešte historický objekt v dôstojnom stave. Rodičom slávneho speváka a ich susedom sa tak z okna ich bytov naskytol príjemný pohľad na zaujímavý kaštieľ, ktorý bol pýchou mesta.

Článok pokračuje na následujúcej strane.

Dom vyzerá navonok obyčajne, vnútri však ukrýva plechovkové kráľovstvo.

Nebudete veriť vlastným očiam! Dom vyzdobený plechovkami od piva vyzerá úžasne

Populárne články
Pre chorého brata je oporou.

Po problémoch v manželstve herca SVÄŤA MALACHOVSKÉHO zasiahla bratova diagnóza

Spolupacientka na chemoterapii Marianne požičala pre zábavu blond parochňu, hoci pred liečbou mala tmavé vlasy.

Rakovina prsníka ju takmer zabila: Marianna žije s metastázami po celom tele

Ilustračná snímka

Zvláštne miesto. Cítiť z neho pokoj, no zároveň nevysvetliteľnú záhadu, akej inde niet...

Diana a Charles

PRINCEZNÁ DIANA bola najkrajšia! Chirurg tvrdí, že má dôkaz

Celý život strávil po boku manželky Dariny, bývalej letušky, s ktorou mali tri deti.

Stano Dančiak miloval jednu z prvých letušiek v Československu. Aký bol skutočne ich vzťah?

Ekobilancia avokáda je zdrvujúca. Je to pravda?

Ekobilancia avokáda je zdrvujúca. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia