Keby si nezamilovala štúdium, možno by bola modelkou. Miriam Prívarová (23) sa dostala až do semifinále Elite Model Look, ale rozhodla sa pre prestížne univerzity.

Jej hlavnou aktivitou je v súčasnosti vedúca úloha v trojčlennej mládežníckej delegácii Európskej únie na Youth 20, ktoré je mládežníckou odnožou zoskupenia najväčších svetových ekonomík G20. Cieľom je vypracovať odporúčania pre lídrov G20. „Je to jedna z mála mládežníckych platforiem, ktorá má skutočný dosah na najsilnejších lídrov sveta. Naše odporúčania sa im dostanú reálne na stôl,“ vysvetľuje.

V rámci delegácie má Miriam kolegu z Talianska a kolegyňu z Dánska, ich ročný mandát sa začal vo februári. Je to po prvý raz, čo takúto významnú delegáciu vedie Slovenka. Na samit G20 do Rijádu v Saudskej Arábii tento rok nešli osobne, konal sa online. „Oficiálne sme prezentovali svoje odporúčania v rámci priorít stanovených Saudskou Arábiou na tento rok, ktorými sú globálne občianstvo, zručnosti budúcnosti a posilňovanie postavenia mládeže.“

Žiaľ, korona ovplyvnila aj prácu delegátov. „Všetko sme vybavovali cez internet, ktorý nemôže nahradiť osobné stretnutia,“ konštatuje. „Pri dolaďovaní komuniké posledné dni pred samitom sme zažívali online aj reálne doťahovanie o slovíčka. Problém bol, že sme odporúčania museli schváliť jednohlasne, čo vôbec neuľahčovalo situáciu. Ešte aj počas samitu sme mali stres. Nakoniec sme dospeli k dohode a ja som na vlastnej koži pocítila, aké náročné je, keď sa lídri nedokážu zhodnúť.“

FOTOGRAFIE MLADEJ A ÚSPEŠNEJ KRÁSKY NÁJDETE V GALÉRII

Veľké výzvy

Dostať sa do funkcie vedúcej mládežníckej delegácie nie je len tak. „Neviem, či je to všetko náhoda alebo šťastie. Keď som chodila na gymnázium v Bratislave, všimla som si, že jedna slovenská banka ponúka štipendium na Cambridge International School Bratislava.“ Miriam sa rada učí cudzie jazyky. Povedala si – prečo to neskúsiť? Podarilo sa.

„Vždy ma to ťahalo do multikultúrneho prostredia. Pozvali ma na pohovor a na moje veľké potešenie som štipendium získala. Mojou prvou veľkou životnou výzvou bolo, že som sa za rok musela pripraviť na prvé základné medzinárodné skúšky, ktoré sú nevyhnutné pre ďalšie štúdium. Moji rovesníci na to mali dva roky. Skúšky, ktoré boli z matematiky, prírodných vied, nemčiny, francúzštiny a angličtiny som nakoniec úspešne urobila. Najviac mi vyhovovalo zdokonaľovať sa v jazykoch. Hovorím plynule po francúzsky, anglicky a po nemecky. K tomu sa učím po rusky. Neskôr som úspešne absolvovala aj vyššie skúšky. To bol pre mňa odrazový mostík pre štúdium v zahraničí,“ hovorí mladá dievčina.

Ešte počas gymnázia absolvovala študijný pobyt v Beauvais neďaleko Paríža, kde sa dopočula o renomovanej vysokej škole v hlavnom meste Francúzska zameranej na štúdium medzinárodných vzťahov. Na Sciences Po v Paríži študovali aj mnohí francúzski politici vrátane prezidentov.

„V súčasnosti je to druhá najlepšia univerzita na svete v odbore medzinárodných vzťahov a politiky. Povedala som si – prečo to neskúsiť? Bola to moja ďalšia veľká výzva. Po prvom vyraďovacom kole pozvali niekoľkých uchádzačov z rôznych krajín do Bratislavy na pohovor vo Francúzskom inštitúte. Úspešne som ním prešla a prijali ma. Zaujímavé bolo, že väčšina ľudí z pohovoru sa hlásila do Dijonu. Univerzita má základňu v Paríži a šesť regionálnych kampusov. V Dijone sa kladie dôraz na oblasť strednej a východnej Európy. Ja som sa prihlásila do Nancy, kde sa zameriavajú na francúzsko-nemecký priestor.“

Pokračovanie na ďalšej strane...

Ilustračná snímka

PROMINENTI V RAJKE: Maďarská obec zlákala Žideka i Gregorovú

Populárne články
Ilustračná snímka

PROMINENTI V RAJKE: Maďarská obec zlákala Žideka i Gregorovú

Duch ruže

Najväčší surový ružový diamant čaká na nového majiteľa: Kupec sa poriadne buchne po vačku

Alena Šeredová

Odlúčená od polročnej dcérky! ALENA ŠEREDOVÁ sa nakazila koronavírusom

On je usmievavý extrovert, ona zase mĺkva introvertka. Spája ich nadšenie pre vedu, kolegovia o nich tvrdia, že sú vizionári.

Zbavia nás covidu? Deti tureckých prisťahovalcov pracujú na účinnej vakcíne

Dedinka Olympos a v pozadí rovnomenná hora. Idylická atmosféra pre tých, ktorí sa chcú na chvíľu stratiť v čase.

Umenie bezstarostnosti: Na ostrove Karpathos nájdete dedinku zabudnutú v čase

Ruská ruleta pochádza z Ruska. Je to pravda?

Ruská ruleta pochádza z Ruska. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia