Jakub Tillinger (38) je jedným zo zakladateľov platformy Dáta bez pátosu. Vytvorili ju niekoľkí analytici, ktorí sa na pandémiu na Slovensku pozerajú cez čísla a zrozumiteľne ich približujú ľuďom.

Jakub Tillinger je manažér nadnárodnej logistickej firmy a dátam súvisiacim s koronakrízou na Slovensku sa venuje dobrovoľne vo voľnom čase. Podobne je to s ostatnými zakladateľmi občianskej platformy Dáta bez pátosu, ktorá na sociálnych sieťach oslovila desaťtisíce ľudí, vedcov, epidemiológov, slovenských politikov a na ktorú sa obrátila aj prezidentská kancelária. Zaujímavosťou je, že sa nikdy doteraz osobne nestretli.

VIAC FOTOGRAFIÍ K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRII

„To je pozitívna stránka sociálnych sietí. Sledoval som diskusie pod verejnými profilmi matematika Richarda Kollára či biochemika Pavla Čekana a zapájal som sa do diskusií so svojimi analýzami. Tam som natrafil na dátového analytika Ivana Bošňáka. Ten mi poslal správu, skontaktovali sme sa telefonicky a začali sme spolupracovať. Ivan oslovil Viliama Bendika, ktorý je administrátorom stránky, a Dušana Antoša, ktorý pracuje na tvorbe grafov a animácií,“ hovorí Jakub Tillinger. Všetci sú z praxe naučení narábať s dátami a analyzovať ich. Pracujú so zdrojmi a s údajmi z Národného centra zdravotníckych informácií a z regionálnych úradov verejného zdravotníctva, ktoré sú verejne dostupné, no verejnosti chýba práve ich vyhodnotenie, zrozumiteľná interpretácia a analýza.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

ZANIETENÍ CHALUPÁRI: Kam unikal pred svetom Chudík, Dočolomanský a iné hviezdy?

Populárne články
Do kostola sa trúsia po jednom, po dvoch, v tichu sa pomodlia a potom idú domov.

Oravčania chcú otvárať kostoly. Odvážna ponuka kňazov: Čo až sú ochotní urobiť?

Beh je vhodný šport, treba však behať správne.

Poškodenie kĺbov trápi aj tridsiatnikov. Bolia vás kolená či bedrá?

VIDEO: Keď v

VIDEO: Keď v "lufte" cítiť jar. Zbohom zima! Už aby krajina ozelenela

COVID AUTOMAT (28. februára 202)

COVID AUTOMAT: 20 okresov svieti načierno: Akú farbu má ten váš?

Ilustračná snímka

Vyhrážky zastrelením: Roztrasená MONIKA BABIŠOVÁ sa v Dubaji utápa v slzách

Kobra tancuje podľa píšťaly. Je to pravda?

Kobra tancuje podľa píšťaly. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia