Kauza Čadca

Platforma Dáta bez pátosu napríklad s dvojtýždňovým predstihom upozorňovala na nebezpečný nástup počtu pozitívnych testov v okrese Čadca a prihovárala sa za to, aby bol zaradený do pilotného testovania. „Dáta počtu testov po okresoch neexistujú. Neexistujú teda ani dáta pozitivity testov po okresoch. Čo s tým? Robíme to tak, že pátrame na webových stránkach jednotlivých, asi 54 regionálnych úradov verejného zdravotníctva. Potrebujeme to zmeniť a mať tieto dáta k dispozícii,“ tvrdí J. Tillinger. Údaje, ku ktorým sa dopátrali v okrese Čadca, boli alarmujúce.

V predchádzajúcich týždňoch bola pozitivita testov 26 a 31 percent. Tento týždeň sa v postihnutej Čadci vyšplhala takmer na 48 percent! Za tri týždne je z testovaných 3 602 ľudí pozitívnych 1 383, čo je 38 percent. Pri 48-percentnej pozitivite a počte 559 vyhľadaných pozitívnych kontaktov za posledný týždeň treba nasadiť vysoké kapacity na trasovanie ich okolia, aby sme zamedzili šíreniu vírusu. Veľmi pravdepodobne potrebujeme lokálny lockdown do získania výsledkov testovania,“ napísal J. Tillinger 30. októbra.

Robíme to tak, že pátrame na webových stránkach jednotlivých, asi 54 regionálnych úradov verejného zdravotníctva. Potrebujeme to zmeniť a mať tieto dáta k dispozícii.
Jakub Tillinger, Dáta bez pátosu

„V týždni pilotného testovania bolo percento pozitivity testov v Čadci 26 percent. Nasledujúci týždeň skočilo takmer na dvojnásobok. Znamená to, že z vyhľadaných 1 166 kontaktov pozitívnych z predchádzajúceho obdobia sú všetci otestovaní a pozitívny je každý druhý. To je snehová guľa, ktorá vyžaduje okamžitú reakciu, vystopovanie množstva ľudí z okolia pozitívnych a ich otestovanie. Čímkoľvek. Antigénovým testom v silne nakazenom regióne v prvom kole a následne PCR testami. Snažili sme sa upovedomiť vládu, Čadca sa však napriek našim upozorneniam v médiách do pilotného testovania spolu s oravskými okresmi nedostala,“ hovorí J. Tillinger.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Diskusia