Keď umelecký kováč Peter Gurnik z Vydrníka dostal ponuku ozvláštniť malé námestie Spišského Hrhova trojmetrovými postavami hudobníkov, hneď mal jasno v tom, že popri harmonikárovi, gitaristovi, fujaristovi a kontrabasistovi nesmie v železnom kvintete chýbať píšťalkár Mišo Smetanka (47).

Doma i vo svete je známy inštrumentalista, výrobca pôvodných ľudových nástrojov, excelentný hudobník do špiku kostí. Vďaka pánovi Smetankovi, rodákovi od Humenného, má Spišský Hrhov od prvých májových dní v niekdajšej grófskej sýpke novú atrakciu. MuzikMuzeum s podtitulom Interaktívne múzeum hudobných nástrojov.

Hudba z celého sveta

Netrvalo to dlho, už po niekoľkých jeho vetách som nadobudol silný dojem, že o hudbe mi tak úprimne vášnivo rozpráva umelec z doby renesančnej, skrátka renesančný človek, ktorého vonkoncom nepoznačili plané maniere dnešného sveta.

Keď som sa ktorousi vetou len tak zľahka a zďaleka obtrel o dnešnú podobu politickej kultúry na Slovensku, rýchlo ma zastavil: „Prepáčte, ale politika nestojí za to, aby sme si my dvaja pokazili dnešný pekný deň...“

Svätá pravda. Pre Miša Smetanku sú dôležitejšie iné veci, alfou a omegou jeho života je hudba. Ovláda každú jeho bunku, väčšinu myšlienok, patrí k jeho dňom, tak ako jeho rodina, s ktorou žije v neveľkej dedinke Brutovce, hore na dobre dostupných hrebeňoch Levočských vrchov.

Usadili sa tam v útulnej drevenici, ktorá má v rodnom liste zapísaný rok 1931, pravda, vtedy ju pôvodne miestny gazda postavil ako sýpku. A v druhej, v tom istom dvore, má dielňu, v ktorej vyrába ľudové hudobné nástroje, a do začiatku mája tam vystavoval viac ako 500 ľudových hudobných nástrojov z celého sveta: z Austrálie, Egypta, Thajska, Arménska, Japonska.

V MuzikMuzeu v Spišskom Hrhove je od mája vystavených viac ako 500 hudobných nástrojov z celého sveta.
V MuzikMuzeu v Spišskom Hrhove je od mája vystavených viac ako 500 hudobných nástrojov z celého sveta.
Zdroj: Peter Ličák

Nechýbajú medzi nimi unikáty, ktorými by sa rady pochválili aj najslávnejšie svetové múzea. Lenže ani jeden kus nie je na predaj. Svoju jedinečnú zbierku spočiatku orientoval na ľudové hudobné nástroje z oblasti slovenských Karpát, dominovali v nej aerofóny, postupne k nim pribúdali chordofóny, membranofóny, idiofóny.

„Aj keď som za tie roky dal dohromady celkom slušnú zbierku funkčných ľudových nástrojov zozbieraných po všetkých končinách sveta, návštevníkom múzea vysvetľujem, že zbieram úžasne znejúce zvuky, ktoré vydávajú.

Napríklad také píšťaly, ktoré ma doslova fascinujú, patria k životu ľudského rodu už zo 30 000 rokov. Tie prvé si vyrábali zo zvieracích kostí, drevo prišlo na rad až neskôr. Aj píšťaly mám zo všetkých kútov sveta – klinové, jazýčkové, náustkové,“ vysvetľuje majiteľ výnimočnej zbierky.

Poslať emailom
Turecký lietajúci automobil Cezeri.

Turecko šokovalo na technologickom festivale: Predstavujeme vám náš lietajúci automobil!

Populárne články
Herečka Sarah Hyland

Vo filme romantika, v realite dráma. Herečka Sarah Hyland už prekonala 16 operácií!

Turecký lietajúci automobil Cezeri.

Turecko šokovalo na technologickom festivale: Predstavujeme vám náš lietajúci automobil!

Založila konferenciu SUPERfeel, ktorá prináša ženám priestor na vzdelávanie a ďalšiu motiváciu.

Ivana Kičikoleva našla počas liečby vážnej choroby zmysel života: Som rada, že sa mi to stalo

Farmár z okresu Krupina nám ukazuje, ako mu diviaky zničili úrodu. Ak štát nezačne konať, úplne skončí s pestovaním poľnohospodárskych plodín.

Desať ton zdravých zemiakov musel vyviezť na hnojisko. Farmár čakal pomoc od štátu, tá neprišla

Karolína Chomisteková

Chomisteková končí na poste riaditeľky Miss Slovensko: Vystrieda ju tento mladík!

Vedeli ste

Vo vode sa scvrkáva koža.

Zobraziť viac