Väčšinou sú milované, uctievané ako bohyne, zbožňované, no niekedy aj z celej duše nenávidené. Mačky žijú po boku človeka už viac ako 4 500 rokov, na ich prítulnosti postavila svoj nápad rodina Liptákovcov z Popradu.

Hlava rodiny, Peter Lipták, predseda Občianskeho združenia Ostrov pokoja, sa desať rokov venoval bankovníctvu. Keď už mal sveta financií, úverov a hypoték plné zuby, zamenil banku v Kežmarku a tmavý oblek za fitnesko a športový úbor kondičného trénera. No ani to nebolo pre jeho povahu to pravé orechové.

Pokoj do duše mu priniesla, čuduj sa svete, až spolupráca s mačkami. Na prelome zimy a jari otvorili Liptákovci v Poprade-Veľkej Cat Café Club. Je to vlastne mačacia kaviareň, akurát s trochu pozmenenými prevádzkovými pravidlami.

Dobrovoľné ceny

„Naša legislatíva a prísne hygienické predpisy neumožňujú zriadiť kaviareň, kde by sa len tak voľne pohybovali medzi zákazníkmi mačky, preto sme namiesto mačacej kaviarne otvorili klub, v ktorom si milovníci týchto domácich zvierat môžu vypiť šálku popradskej kávy s pradúcou mačkou na kolenách.

V našich nápojových lístkoch, na rozdiel od iných kaviarní, nenájdete sumu, ktorú treba zaplatiť za kávu či iný nápoj, ako občianske združenie nesmieme vytvárať zisk. Nechávame na našich zákazníkoch, aký príspevok nám na prevádzku mačacieho klubu venujú,“ zasvätil nás do podstaty nezvyčajného mačacieho projektu Peter Lipták.

Rodina Liptákovcov z Popradu sa teší, že ich mačací projekt sa kávičkárom zapáčil.
Zdroj: Peter Ličák

Mačky, ktoré robia každý deň spoločnosť návštevníkom popradského Cat Café Clubu, sú z nóbl rodín. Majú nielen dobré rodokmene, ale aj mená ako filmové hviezdy – Nastasia, Hera of Cassovia Dolls, Mafia Ellmar Kiss či Donata Luisa. Dve sú plemena Ragdoll, ďalšia dvojica patrí k britskému krátkosrstému plemenu.

„Najvášnivejším maznáčikom s najhravejšou a najprítulnejšou povahou je Nastasia, Hera je z tejto štvorice najvhodnejšia na felinoterapiu, čiže na liečenie pomocou mačiek. Veľkou individualistkou je Mafia.

Každý návštevník klubu hneď postrehne, že je to samotárka, ktorá ožíva a šantí v klube najmä v noci. Dlho jej trvá, kým si nájde cestu k ľuďom, no keď prekoná ostych, nemá problém skamarátiť sa s hosťami.

Naši pravidelní zákazníci už zistili, že najzložitejšiu povahu má Donata Luisa, britské krátkosrsté plemeno. Keď nemá svoj deň, utiahne sa kdesi pod stoly a prespí tam aj celý deň. Ja to považujem za prejav veľkej inteligencie.

Radšej sa utiahne zákazníkom z očí, akoby mala byť mrzutá či nepríjemná a takto im pokaziť chvíle pohody pri šálke kávy,“ predstavila nám huňaté spoločníčky kávičkárov Andrea Liptáková.

Drahé plemená

Dve štvornohé spoločníčky popradských kávičkárov plemena Ragdoll nie sú žiaden mačací plebs. Ich cena sa pohybuje okolo 600 eur, v najprestížnejších chovných staniciach sa môže vyšplhať aj na dve tisícky.

Na plemene vyšľachtenom pred polstoročím v Kalifornii sa cení najmä výnimočný vzhľad, ktorý podčiarkujú výrazné modré oči.

„Povaha mačiek tohto plemena ich predurčuje na rodinných miláčikov. Na Slovensku to boli prvé mačky využívané vo felinoterapii. Britské krátkosrsté mačky boli vyšľachtené začiatkom minulého storočia v Anglicku. Vyšľachtili ich z perzských a domácich mačiek s mohutnou stavbou tela.

Do kaviarenského klubu sú ako stvorené. Majú pokojnú, vyrovnanú povahu a nikdy nie sú agresívne. Kým je náš klub prázdny, krátia si dlhé chvíle spánkom. Najhravejšie sú v mladom veku,“ povedal o svojich zverencoch pre Život Peter Lipták.

Hera of Cassovia Dolls má rada aj chvíle pokoja.
Zdroj: Peter Ličák

Zbytočné obavy

K častým návštevníkom popradského Cat Café Clubu patrí aj maklérka Marcela Pitoňáková: „Zakaždým, keď tu vo voľnom čase zájdem na šálku kávy, privediem so sebou nielen dcéru Lauru, ale aj niekoľko detí mojich kamarátok, aby si zašantili s mačičkami.

Niektoré mamky mali spočiatku obavu, či ich ratolesti neschytajú od mačiek nejakú chorobu alebo ekzém, lenže to tu vôbec nehrozí. Mačky z klubu pravidelne kontroluje veterinárna doktorka.

Videla som ich testy na infekčné choroby aj ich záznamy o vakcinácii proti ochoreniam, ktoré by mohli ohroziť zdravie ľudí. Takže všetky obavy sú zbytočné, navyše, mačičky sa vôbec nedostanú do priestorov klubu, kde sa pripravuje káva či uchovávajú zákusky.“

Maškrtenie na zákuskoch v spoločnosti mačičiek očarilo aj stredoškoláčku Euniku Blažovú: „Vedela som, že kaviarne a reštaurácie s mačkami existujú už zo dve desaťročia na ostrove Taiwan vo východnej Ázii. Je super, že také čosi už máme aj v Poprade. Do klubu s mačičkami chodia na kávu nielen naši turisti, videla som tam mladý pár z Dublinu, dokonca aj mladíka z Argentíny.“

Raz týždenne prichádza do klubu pani Alena Kusnyér Šišková, ktorá vedie poradňu pre chovateľov mačiek. Radí im, ako sa majú o svojich miláčikov starať, aká strava im neuškodí, no vie poradiť aj s tým, ako efektívne riešiť problémy s ich nevyspytateľným správaním.

Lebo aj mačky majú svoje zlé dni, svoje muchy, vrtochy. Nečudo, veď ich mali od koho odkukať...

Diskusia