Na Silvestra v roku 1950 sa Karol Machata (†88) oženil s klaviristkou s menom Lea Rita Marianna. Celý život jej však hovoril Mandika. Prežili spolu 58 rokov. Spoznali sa v ochotníckom divadle u františkánov.

„Bola odo mňa mladšia o jeden deň a jej otec bol letecký dôstojník. Jeden z prvých, ktorí lietali za prvej svetovej vojny v Taliansku so Štefánikom,“ povedal v minulosti. Krátko po svadbe sa im narodil prvý syn Marián (†69), ktorý dostal meno po mame. Herec musel absolvovať základnú vojenskú službu najskôr v Brezne, neskôr v Armádnom divadle v Martine, kde sa mu narodil druhý syn Stašek (†45). Meno dostal podľa postavy z Bukovčanovej hry Surovô drevo, ktorú v tom čase hral.

Rodina najskôr žila v byte azda najznámejšieho bratislavského domu porasteného brečtanom na rohu Grösslingovej a Klemensovej ulice v Starom Meste. V roku 1970 si kúpili dom pod Slavínom od primabaleríny Florentíny Lojekovej. Dom si postupne zveľaďovali. Závideniahodná bola najmä záhrada a skalky, no zároveň aj úctyhodná zbierka kaktusov, ktorú mala domáca pani. S manželkou prežili krásny rodinný život. Obrovskú radosť im popritom robili aj synovia. Starší Marián vyštudoval medicínu, mladší Stašek zas na FAMU v Prahe kameru. Synovia sa umelcovi postarali o vnúčatá, z ktorých mal nesmiernu radosť.

Obrovská rana prišla až v roku 2000, keď na pľúcnu embóliu zomrel Machatov mladší syn Stacho. Tragédia veľmi silno ovplyvnila hercove ďalšie roky života. Manželka Marianna z obrovského žiaľu ochorela, stratila zrak a po deviatich rokoch trápenia zomrela. Aj napriek pokročilému veku sa o ňu herec s láskou staral, ale pred vonkajším svetom sa uzavrel. Stretával sa len s blízkou rodinou. Dobré vzťahy si zachoval aj s nevestou Janou Machatovou, manželkou zosnulého syna Stacha, ktorej druhým mužom sa stal Imrich Béreš, bývalý dlhoročný šéf Prvej stavebnej sporiteľne.

Celý príbeh kráľa javiska s nezameniteľným hlasom nájdete v najnovšom vydaní týždenníka Život (v predaji od štvrtka 26. novembra 2020).

Ilustračná snímka

Cibulková strávila po očkovacom škandále 5 hodín v prvej línii. Ako pomohli zahraničné hviezdy?

Populárne články
Partnerská dvojica Nela Pocisková a Filip Tůma – to sú protiklady, ktoré sa výborne dopĺňajú.

Prečo dvojnásobná mama NELA POCISKOVÁ deťom zatrhla sledovanie otca v televízii?

Dominika Stará sa vydala.

DOMINIKA STARÁ sa vydala v čase korony: S takýmto trapasom ale určite nerátala!

Hana Maciuchová

Odišla hviezda Nemocnice na okraji mesta HANA MACIUCHOVÁ (†75): Čo jej vzalo život?

Právoplatne odsúdení majú humánnejšie podmienky vo väzení, ako tí, ktorí ešte len čakajú na rozhodnutie súdu napríklad v kolúznej väzbe.

Peklo kolúznej väzby: Medzi obvinenými sú aj nevinní poznačení tvrdým režimom

Po návrate z africkej farmy sa pustila do písania (portrét z jej pracovne).

Spomienky na Afriku: Karen Blixenová napísala jednu z najznámejších kníh o čiernom kontinente

Nobel chcel vyrobiť účinnejšie bomby. Je to pravda?

Nobel chcel vyrobiť účinnejšie bomby. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia