Dobrák, ktorý s veľkou radosťou rozdával dary aj darčeky. Takto spomína na svojho kamaráta KAROLA DUCHOŇA († 35) Peter Fahn z Galanty.

V apríli sa vraj rodia blázni alebo géniovia. Keď sa Petra Fahna pýtame, do ktorej skupiny patril jeho priateľ z detstva nebohý spevák Karol Duchoň, bez váhania hovorí, že Karči, ako ho volali priatelia, bol veľký génius a na dôvažok so širokým srdcom.

FOTOGRAFIE K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRII

Meno Maťko

Skladba s názvom Mám ľudí rád, ktorá patrila do jeho repertoáru, úplne presne vystihla jeho špecifickú dobrácku povahu. Naozaj a úprimne mal veľmi rád ľudí a tým, ktorých pustil do svojho srdca, dával meno Maťko. Nikto nevie prečo. Hoci vnútri dusil aj zatrpknutosť, vždy mal dobrú náladu a s veľkou radosťou obdarovával ľudí darčekmi. „V tom čase vládol u nás doslova cirkus okolo božského Káju. A na nášho Karola sa zabúdalo,“ konštatuje Peter Fahn, ktorý s výnimočným spevákom hrával v detstve futbal aj recitoval básne.

Keby bol mal Karol Duchoň toho správneho manažéra, bol by obrovskou hviezdou na hudobnom nebi. Sám spevák si to uvedomoval a mal v pláne emigrovať cez vtedajšiu Juhosláviu na Západ, veriac, že práve tam sa bude jeho kariéra uberať lepším smerom. S tým sa však svojmu kamarátovi Petrovi Fahnovi radšej nepriznal. O plánovanom úteku zo socialistického zriadenia sa predsa dopredu nerozprávalo. Nakoniec sa vrátil domov na naliehanie matky a manželky. Pred svojím kamarátom z detstva si vylial srdce a porozprával mu, ako mu otec rozbil gitaru, pretože nechcel mať, ako povedal, zo syna cirkusanta.

Karol Duchoň sa narodil 21. apríla, zomrel ako 35-ročný. Jeho krátky život bol plný eskapád. Sláva a uznanie, po ktorých tak veľmi túžil, sa mu ušli až po smrti. Hoci jeho sviečka zhasla pred dlhými 35 rokmi, jeho albumy sú stále v prvej stovke najpredávanejších. O to, aby jeho meno malo ten správny lesk aj po rokoch, sa snaží aj jeho kamarát Peter Fahn.

Článok pokračuje na následujúcej strane

Diskusia