Napriek tomu, že zomrel skoro pred osemnástimi rokmi, v pamäti divákov je večný. Poznajú ho totiž aj tí najmenší, a to vďaka rozprávkovému seriálu Bambuľkine dobrodružstvá, v ktorom JÚLIUS PÁNTIK (†80) stvárnil deda Jozefa.

Ponuku zahrať si láskavého starého otca, ktorý vštepuje rozumy a slušné správanie malému dievčatku, mu na stole pristála v roku 1982. Paradoxne, práve táto postava spravila z vtedajšieho šesťdesiatnika legendu, a to mu prvotne nebola vôbec súdená. „Pôvodne to bolo písané pre pána Kronera. On bol vtedy v móde ako ,doremiťák‘, preto dedo Jozef. Ale režisér Ďuro Lihosit do mňa tĺkol: ,Pántik má tento rok šesťdesiat, bude to pre neho najväčšia postava v živote.‘ A mal pravdu,“ povedal pred štyrmi rokmi v rozhovore pre PLUS 7DNÍ otec kultového seriálu Bambuľka Peter Guldan (73).

FOTOGRAFIE HERECKEJ LEGENDY NÁJDETE V GALÉRII

Spomienky na nakrúcanie aj na nezabudnuteľného Júliusa Pántika si navždy uchovala aj predstaviteľka Bambuľky Monika Haasová (43). „Keď sme sa prvýkrát videli, opýtala som sa ho, či má žuvačku. A mal! Hneď sme boli kamaráti. Každé ráno sme chodili volgou po deda Jozefa, myslím, že takto som pána Pántika aj skutočne oslovovala. Kým sa vychystal, behala som po ich veľkom dome. Vnímala som to už ako taký ranný rituál,“ prezradila v relácii Zlaté časy na RTVS.

Peter Guldan dodnes spomína na krásne chvíle, ktoré spolu s hercami prežil na pľaci. „Panovala tam vzájomná láska, ktorá vznikla v štábe každé ráno Bambuľkiným príchodom, keď vystúpila z volgy. Ešte aj šoféri sa chodili dívať na denné práce. Jej ,líbling‘ bol kameraman Laco Kraus a pán Pántik. Len kričala: Lásky moje, lásky moje. S Pántikom to bol ozajstný vzťah vnučky a deda. Vedeli sa zahrať, zasmiali sa a čo ste Monike povedali, to urobila. Keď som sa jej opýtal, koľko textov vie z prvých trinástich dielov, povedala, že všetko! A naozaj to vedela. Jej mama vedela narábať s hladinou alfa či beta. Keď Monika zaspávala, ona jej to čítala a Monika si to všetko zapamätala,“ uviedol a dodal, že už dlhé roky je napísané pokračovanie seriálu, ale, žiaľ, nie sú naň financie.

Aký bol v skutočnosti dedo Jozef? Celý článok nájdete v najnovšom vydaní týždenníka Život č. 23 (v predaji od štvrtka 4. júna 2020).

Ilustračná snímka

Kam na DOVOLENKU S DEŤMI? Aj na Slovensku máme atrakcie pre najmenších. Tu sú niektoré z nich

Populárne články
Na doskách SND účinkuje vyše 40 rokov.

Nemal uznanie od otca: MARTIN HUBA roky čakal na slová podpory od rodičov

Fedor Flašík a Monika Beňová

Odkaz tehotnej Beňovej: Dojatý Flašík prezradil, prečo s Monikou nemali vlastné deti

Ivana Beláková je pokrytá tetovaniami od svojich obľúbených tatérov. Považuje to za obdobu kúpy obrazu od maliara, ktorého štýl uznáva..

Slovenka z malej obce na Myjave dobýva Hollywood: Medzi tetovačmi patrí k svetovej špičke

Dara Rolins

Zarába ťažké tisíce! Z príjmov DARY ROLINS vám spadne sánka. Má to však svoju daň

Aneta Parišková

Aneta Parišková zvláda náročnú liečbu bravúrne: Aké budú výsledky?

Niagarské vodopády sú najväčšie. Je to pravda?

Niagarské vodopády sú najväčšie. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia