Do sveta výtvarného umenia vyštartoval s Ježišom, olejomaľbou na plátne, dvere do výstavných siení otvorila Jožkovi Fečovi (27) až výnimočná kolekcia veľkoplošných portrétov svetových aj slovenských osobností s rómskymi koreňmi.

Aj ich autor sa pri tohtoročnom sčítaní obyvateľov prihlásil k rómskej národnosti. Portréty svetových celebrít, umelcov, hviezd filmového plátna, športovcov, vedcov zo všetkých končín sveta, ktorí sa preslávili vo svojej profesii, ale o ktorých sa nevedelo, že im v žilách kolovala po rodičoch, starých rodičoch, praprarodičoch aj rómska krv, namaľoval v rámci projektu Živé knihy.

Dobrý nápad sa zrodil v Štátnej vedeckej knižnici v Prešove, v jej dokumentačno-informačnom centre rómskej kultúry, ktoré má za sebou už sedemročné úspešné pôsobenie. Bez tohto špecifického pracoviska vedeného Romanom Čonkom (41) by bola cesta Jožka Feča do výstavných priestorov asi oveľa neschodnejšia. Možno by dodnes maľoval doma v Kračúnovciach v okrese Svidník len tak pre seba, jeho talent by možno len tak živoril, bez šance na zviditeľnenie či väčší úspech.

NAHLIADNITE DO GALÉRIE NA ÚŽASNÉ PORTRÉTY OD JOŽKA FEČA

Výnimočná kolekcia

„Talent som zrejme zdedil po mame, aj ona sa chcela v mladých rokoch venovať maľovaniu, ale jej rodičia boli proti tomu, ne-
chceli ju pustiť na umeleckú školu. Mne sa to podarilo, aj keď som na strednej umeleckej škole v Prešove chcel pôvodne študovať sochárstvo. Lenže mal som smolu, v tom školskom roku tento odbor neotvárali, tak som sa dal na štúdium dizajnu a umeleckého tvarovania dreva. Tak si niekedy sám sebe kladiem otázku, či to nebolo zbytočné, keď sa práci s drevom vôbec nevenujem...“ zamýšľa sa desať rokov po absolvovaní umeleckej školy mladý výtvarník.

V umeleckej brandži si zamestnanie nenašiel, živí ho práca vodiča vysokozdvižného vozíka v prešovskom priemyselnom parku. Drevo ho ani nikdy nelákalo, neinšpirovalo, preto sa po maturite dal na maľovanie. Uprednostňoval tempery, vodové farby, táto technika mu najviac vyhovovala pri tvorbe zátiší.

Pokračovanie článku na ďalšej strane...

Diskusia