Jonáš Jirout (23) je mladý muž z Libereckého kraja, ktorý v marci prekonal COVID-19. Keď ho lekári nedávno oslovili, že by potrebovali jeho krvnú plazmu, neváhal ani chvíľu.

Jonáš sa nakazil pravdepodobne v Brazílii. Do Južnej Ameriky odcestoval ako dobrovoľník organizácie YMCA a pôvodne sa chcel v Peru venovať chudobným deťom z ulice. Pre zavreté hranice však z Brazílie musel komplikovane odletieť späť do Česka.

Hneď druhý deň po návrate sa u neho prejavili príznaky nákazy koronavírusom. Infekciu mu vzápätí diagnostikovali testom. Hoci Jonáš je mladý a zdravý človek, choroba u neho nemala ľahký priebeh. „Vysoké horúčky, silná bolesť rúk a chrbta, slabosť a kašeľ,“ opisoval nám vtedy príznaky, trvajúce takmer desať dní.

Hoci Jonáš sa po návrate domov aj so sestrou Ráchel okamžite izoloval od zvyšku rodiny v inom byte a nikoho po ceste z letiska nestretli, musel čeliť vlne obáv a nenávisti okolia. „Nemohli sme sa ani priblížiť k oknám bytu. Jedlo, ktoré kúpili rodičia, nám vozili hasiči a brata takmer zbili v potravinách, lebo si mysleli, že bývame spolu,“ opisuje Jonáš ťažké chvíle.

Ani raz však prísnu karanténu neporušil, o svojom stave a príznakoch nakrútil niekoľko videí a nebál sa vyjsť so svojím menom a identitou na verejnosť. „Chcel som zabrániť šíreniu strachu. Nikto sa predsa nenakazí naschvál, aby vedome ohrozil iných. Stále som presvedčený, že koronavírus porazíme iba spoločnými silami. Keď som vystúpil verejne a otvorene som o ochorení hovoril, reakcie ľudí voči mne i mojej rodine sa zlepšili,“ konštatuje sympatický mladík.

Mal som šťastie

Po dvoch negatívnych testoch Jonáš mohol karanténu opustiť a vrátil sa k svojej práci v kaviarni v Prahe. „Pri prekonávaní choroby som mal šťastie a chcel som pomáhať iným. Vedel som však, že nemôžem pracovať v nemocnici s pacientmi s koronavírusom ani so staršími ľuďmi. Ponúkal som sa ako dobrovoľník, no hygienici povedali, že by to bolo rizikové,“ hovorí Jonáš, ktorý pochádza z kresťanskej rodiny.

Minulý týždeň mu však zavolali z libereckej nemocnice. „Povedali mi, že tam majú pacienta na pľúcnej ventilácii a na mimotelovom krvnom obehu vo veľmi vážnom stave. Spýtali sa ma, či by som bol ochotný darovať mu moju krvnú plazmu. Keďže ochorenie malo u mňa pomerne ťažký priebeh, mám v krvnej plazme dosť protilátok proti koronavírusu, ktoré by tomu človeku mohli zachrániť život. Pravdupovediac, neznášam injekcie a ihly, no neváhal som ani chvíľu.“

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

NAJMOCNEJŠIE ČEĽUSTE: Viete, ktoré zvieratá majú najsilnejší stisk?

Populárne články
Ilustračná snímka

Oči sa nám stretli takmer po dvadsiatich šiestich rokoch. Je to vôbec možné?

Ilustračná snímka

Teraz budem hovoriť ja! Boj na súde graduje: Získa BRITNEY SPEARS späť svojprávnosť?

Naša prezidentka oslavovala narodeniny svojho miláčika.

Zuzana Čaputová s najmladším členom rodiny: Na nových fotkách celá žiari!

Marcel svoju prácu miluje a robí ju naozaj precízne.

Merčiak odomkol 13. komnatu: Odhalil starosti a radosti v rodine aj zákulisie náročnej práce

Janka pracuje na dialýze a pomáha ľuďom s poškodenými obličkami.

Sestrička s vlčou chorobou: Hoci má ťažké autoimunitné ochorenie, pomáha iným pacientom

Pes žerie aj posediačky. Je to pravda?

Pes žerie aj posediačky. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia