Jonáš Jirout (23) je mladý muž z Libereckého kraja, ktorý v marci prekonal COVID-19. Keď ho lekári nedávno oslovili, že by potrebovali jeho krvnú plazmu, neváhal ani chvíľu.

Jonáš sa nakazil pravdepodobne v Brazílii. Do Južnej Ameriky odcestoval ako dobrovoľník organizácie YMCA a pôvodne sa chcel v Peru venovať chudobným deťom z ulice. Pre zavreté hranice však z Brazílie musel komplikovane odletieť späť do Česka.

Hneď druhý deň po návrate sa u neho prejavili príznaky nákazy koronavírusom. Infekciu mu vzápätí diagnostikovali testom. Hoci Jonáš je mladý a zdravý človek, choroba u neho nemala ľahký priebeh. „Vysoké horúčky, silná bolesť rúk a chrbta, slabosť a kašeľ,“ opisoval nám vtedy príznaky, trvajúce takmer desať dní.

Hoci Jonáš sa po návrate domov aj so sestrou Ráchel okamžite izoloval od zvyšku rodiny v inom byte a nikoho po ceste z letiska nestretli, musel čeliť vlne obáv a nenávisti okolia. „Nemohli sme sa ani priblížiť k oknám bytu. Jedlo, ktoré kúpili rodičia, nám vozili hasiči a brata takmer zbili v potravinách, lebo si mysleli, že bývame spolu,“ opisuje Jonáš ťažké chvíle.

Ani raz však prísnu karanténu neporušil, o svojom stave a príznakoch nakrútil niekoľko videí a nebál sa vyjsť so svojím menom a identitou na verejnosť. „Chcel som zabrániť šíreniu strachu. Nikto sa predsa nenakazí naschvál, aby vedome ohrozil iných. Stále som presvedčený, že koronavírus porazíme iba spoločnými silami. Keď som vystúpil verejne a otvorene som o ochorení hovoril, reakcie ľudí voči mne i mojej rodine sa zlepšili,“ konštatuje sympatický mladík.

Mal som šťastie

Po dvoch negatívnych testoch Jonáš mohol karanténu opustiť a vrátil sa k svojej práci v kaviarni v Prahe. „Pri prekonávaní choroby som mal šťastie a chcel som pomáhať iným. Vedel som však, že nemôžem pracovať v nemocnici s pacientmi s koronavírusom ani so staršími ľuďmi. Ponúkal som sa ako dobrovoľník, no hygienici povedali, že by to bolo rizikové,“ hovorí Jonáš, ktorý pochádza z kresťanskej rodiny.

Minulý týždeň mu však zavolali z libereckej nemocnice. „Povedali mi, že tam majú pacienta na pľúcnej ventilácii a na mimotelovom krvnom obehu vo veľmi vážnom stave. Spýtali sa ma, či by som bol ochotný darovať mu moju krvnú plazmu. Keďže ochorenie malo u mňa pomerne ťažký priebeh, mám v krvnej plazme dosť protilátok proti koronavírusu, ktoré by tomu človeku mohli zachrániť život. Pravdupovediac, neznášam injekcie a ihly, no neváhal som ani chvíľu.“

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Najštýlovejšie policajné auto

Najštýlovejšie policajné auto či najzložitejšie puzzle na svete... To musíte vidieť!

Populárne články
Musel si počkať. K charakterovým úlohám sa dostal až v neskoršom veku.

Krok od smrti: Po strate manželky sa opustil. Tarageľ teraz žije pre vnúčatá

Vážil 130 kíl, dnes je ľahší o 50 kíl. Dosiahol to hlavne zmenou myslenia a životného štýlu. Najprv sa musel naučil mať rád, vážiť si sám seba, až potom išli kilá dole.

Najprv sa naučte milovať svoje tučné telo: Radí cestovateľ, ktorý schudol 50 kíl

K ropnému prameňu je voľný prístup cez súkromný pozemok. Vyteká približne 150 m od parkoviska pri hlavnej ceste.

TIP NA VÝLET: Na lúke nad kysuckou obcou tečie zo zeme ropa. Z čiernej vody vraj pili čerti

Ilustaračná snímka

Dvanásť horoskopov pre všetky znamenia. Čo vás čaká a neminie od 5. do 11. júna?

Chrissy Teigen a John Legend sú jedným z top párov šoubiznisu.

Silikóny pôjdu preč! Modelka sa rozhodla pre radikálnu zmenu, TOTO kvôli nej musí podstúpiť

Mrazené ovocie či zelenina má najviac vitamínov. Je to pravda?

Mrazené ovocie či zelenina má najviac vitamínov. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia