Na kus chlapa

Rámy od Mareka sú na mieru vybavené funkčnými detailmi, napríklad vnútornými vedeniami brzdových laniek. „Aj na spracovaní a vyhladení spojov si dávam záležať. U mňa nenájdete surové zvary. Dôležité je aj farbenie. Práve som dorobil jeden rám pre profesionálneho vojaka, ktorý má dva metre. Zdalo by sa, že by si predsa v dnešnej dobe mohol kúpiť sériový rám, ktorý by mu ako-tak zapasoval. Ale na taký kus chlapa je to problém. Na ráme odo mňa má špeciálnu vidlicu, pretože potreboval extrémne dlhú prednú hlavovú rúrku, aby nemusel sedieť zhrbený. Vymysleli sme mu, ako zdvihnúť kormidlo.

Takýto rám medzi ostatnými sériovými isto nenájdete. Odo mňa ho má presne prispôsobený a ďalej si ho môže vybaviť, čím len chce, a nemusí maturovať nad tým, ako by si prispôsobil to, čo si kúpil, aby sa cítil aspoň trochu komfortne.“ Stačí málo, niekto môže mať dlhé ruky, iný dlhý trup či krátke nohy... „Ja sám som prípad, ktorý má krátke nohy a dlhý trup... Verím, že každý, kto by presadol zo štandardne vyrobeného bicykla na na mieru vyrobený, to bude cítiť. To vám garantujem.

Hore bývanie, dole dielňa. Dolný mlyn v Hradišti pod Vrátnom je zachránený.
Hore bývanie, dole dielňa. Dolný mlyn v Hradišti pod Vrátnom je zachránený.
Zdroj: Vladimír Kampf

Mám klienta z Viedne, ktorý si u mňa už dal vyrobiť dva rámy. Špeciálne si dal urobiť bio meranie. Firma, ktorá sa na to špecializuje, používa 3D skener. Posadia vás na rám, ktorý sa podobá bicyklu, a vezmú vám miery. Ku mne sa dostanú digitálne výstupy, podľa ktorých ja v ďalšom programe vypočítam a navrhnem rám. Taká maličkosť dokáže urobiť ľudí šťastnými,“ usmieva sa majster Parajka. Za normálnych okolností, keď zákazník nemá k dispozícii špecializované meracie pracovisko, začína Marek výrobu rámu na mieru krajčírskym metrom.

Jednoducho vezme miery ako krajčír. „Aj pre mňa sú dôležité všetky rozmery postavy. Dôležité je aj to, kde bude chcieť zákazník bicykel používať, či v teréne, na cestách, alebo na adventúrne cestovanie. To rozhoduje o konštrukcii či rúrach, ktoré použijem.“ Rúry sú kľúčové. Tie, ktoré používa, nie sú od Číňanov, ale od Talianov. „Každému, kto sa ma snaží presvedčiť, že moja práca je zbytočná, hovorím, že nech si uvedomí, že ja ich vyrábam na Slovensku. Peniažkami, ktoré mi klient zaplatí nefinancujem len seba, ale celý dodávateľský reťazec.

Náradie vyrobili v Česku a doviezol mi ho dodávateľ z Piešťan. Energie mám od Slovenských dodávateľov. Spotrebný materiál mám od domácich výrobcov alebo dodávateľov. Hlavný materiál nakupujem v Taliansku alebo v Anglicku. Rúry používam od talianskej firmy Columbus, ktorá tento rok oslavuje storočnicu. Vyrobili k tomu aj výročné rúrky s gravírovaním. Je to špičkový výrobca. Používajú neuveriteľnú technológiu, ktorá ma udivuje. Ich rúrky sú veľmi ľahké a pritom veľmi pevné. Dobrému chlapovi by sa možno zdalo, že ju dokáže ohnúť na kolene, ale nedokázal by to...“

Z Londýna na vlastnom

Adventúrne cestovanie je pre jediného slovenského výrobcu bicyklových rámov na mieru srdcová záležitosť. V čase, keď sa snažil uspieť s podnikaním, ktoré si vymyslel, prišli aj ťažšie časy, keď bolo treba zohnať peniaze na život a ďalšie fungovanie. Chcel si ešte skúsiť prácu v zahraničí. Odišiel do Londýna zarobiť si do servisu lyží.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

PROMINENTI V RAJKE: Maďarská obec zlákala Žideka i Gregorovú

Populárne články
Speváčka VIKTÓRIA VARGOVÁ je v kapele už štyri roky.

Peter Bič Project: Čo sa skrýva za úspechom kapely z východu?

Kurátorka MARTINA ĎURICOVÁ a generálna riaditeľka Slovenského technického múzea ZUZANA ŠULLOVÁ.

V odore dentálnej chémie: Expozícia, pri ktorej starší spomínajú a mladším odľahne

Ilustračná snímka

Dvanásť horoskopov pre všetky znamenia. Čo vás čaká a neminie od 4. do 10. decembra?

Ilustračné foto.Sponzorované

Spôsobuje vám výber darčekov dilemu? Máme pre vás tipy pre celú rodinu

Princezná Märtha Louise a Šaman Durek

Nórska princezná našla šťastie po boku šamana: Namiesto svadby tragédia!

James Watt vynašiel parný stroj. Je to pravda?

James Watt vynašiel parný stroj. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia