Jeho pesničky zbožňujú všetky generácie a budú ich vyhľadávať aj tí, ktorí sa ešte len narodia. Aj keď Freddie Mercury, legendárny spevák skupiny Queen, zomrel pred vyše tridsiatimi rokmi, jeho skladby žijú ďalej. V dome na Zanzibare, kde sa v roku 1946 narodil, otvorili jeho jediné múzeum na svete, ktorého súčasťou je aj hotel.

Preplietame sa úzkymi uličkami Stone Townu v hlavnom meste ostrova Zanzibar, kde sa pred sedemdesiatimi šiestimi rokmi narodil Farrokh Bulsara, ktorého neskôr celý svet poznal pod menom Freddie Mercury. Cestou k jeho domu míňame obchodníkov s ovocím, rybami a korením, ale aj chovateľa malých opičiek či umelca, ktorého ateliérom je ulica.

Z neďalekého prístavu, neslávne známeho ešte v 19. storočí obchodovaním s otrokmi, každú chvíľu vypláva loďka dopravujúca turistov na neďaleký Prison Island, kde žijú storočné korytnačky. Keby vedeli rozprávať, možno by si spomenuli na slušného čiernovlasého chlapca, ktorý ich pár rokov po druhej svetovej vojne kŕmil šalátom, keď tam bol na nedeľnom výlete s rodičmi. Napadlo mi, čo by asi Farrokh robil v dospelosti, keby bol zostal na Zanzibare. Na každom kroku sa presviedčame, že život tu z pohľadu Európana nie je ľahký. Napriek tomu sa domáci usmievajú a vo svahilčine radi opakujú frázy hakuna matata (žiadny problém), alebo pole pole (pomaly, pomaly).

FOTKY HOTELA NÁJDETE V GALÉRII

(Ne)obyčajný dom

V duchu posledne spomenutého slovného spojenia prejdeme popri amfiteátri, kde sa chystá pódium na večerný koncert, a vojdeme do nevýrazného dvojposchodového domu, popri ktorom je hustá premávka. Odfotiť ho môže byť nebezpečné, treba si dávať pozor na autá, motorky a maršrutky. Samotná stavba v srdci Stone Townu nie je ničím originálna. Oproti impozantným koloniálnym budovám s vyrezávanými drevenými dverami pôsobí obyčajne. Do svojich ôsmich rokov v ňom žil aj celkom obyčajný chlapec, z ktorého sa v dospelosti stala jedna z najväčších speváckych hviezd všetkých čias.

Nápisy pri vchode do Múzea Freddieho Mercuryho v Stone Towne.
Zdroj: Jozef Kollár

Zakladatelia Múzea Freddieho Mercuryho v ňom zhromaždili podrobné údaje o jeho rodisku, koreňoch so zoroastriánskym náboženstvom aj o detstve na Zanzibare. Návštevníci sa dozvedia, že Farrokh Bulsara sa narodil v roku 1946 rodičom Bomimu Bulsarovi a Jer Bulsarovej. Keď mal päť rokov, nastúpil do školy v misionárskej škole Kláštora svätého Jozefa. Na Zanzibare zostal do svojich ôsmich rokov, potom ho rodičia poslali do školy v Indii. Práve tam si dal meno Freddie Bulsara. Ako dieťa bol plachý – opak suveréna, ktorého neskôr stelesňoval na svetových pódiách. Svoju prvú kapelu The Hectics založil desať rokov pred vznikom skupiny ­Queen. Na Zanzibar sa vrátil v roku 1962, keď mal šestnásť rokov.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Diskusia