Magdaléna Červeňanská (21) od narodenia trpí cystickou fibrózou. Hoci choroba jej berie dych, otvorila jej srdce.

Magdalénka má ateliér na prvom poschodí dedinskej bytovky v Častkovciach. Malá prenajatá garsónka je pre ňu inšpiratívnym miestom, kde môže nerušene pracovať, a zariadila si ju so skutočným umeleckým vkusom. Pri okne stojí stojan s rozrobeným obrazom a maliarskymi potrebami, cezeň je ležérne prehodená belasá pánska košeľa. Maggie, ako ju všetci volajú, ju používa namiesto maliarskeho plášťa.

Keď sa unaví, oddychuje v žltom kresle a číta knihy. Len kopa liekov a respirátor na stolíku svedčia o tom, že únavu Maggie spôsobuje vážna choroba. Pre cystickú fibrózu hovorí iba s námahou a popri reči sa snaží nadýchnuť. Jej ateliér by nemohol byť na vyšších poschodiach. Hore by už nevyšla. Pred tromi rokmi mala ešte 90-percentnú kapacitu pľúc a žila takmer ako zdravé dievča. Potom jej však vrodené genetické ochorenie obrátilo život naruby.

˃˃˃ Fotografie z Magdalénkinho ateliéru nájdete v galérii. ˂˂˂

Slané dievčatko

Z Magdalénkinej garsónky je výhľad na polia, ktoré sú všade okolo. „Žila som v Bratislave, chodila som na strednú umeleckú školu a bývala som na internáte. Bola som obklopená kamarátmi. A zrazu som tu, všade ticho, nikto nikde. Tu mám síce rodičov, no je problém dostať sa aj do okresného mesta. Prijali ma na štúdium dejín umenia, no na univerzite som vydržala len dva týždne. Zdravotne som bola na tom veľmi zle. Dlho som bola v nemocnici, musela som prerušiť štúdium a vrátiť sa domov do Častkoviec,“ hovorí Maggie.

To, že je vážne chorá, zistili, už keď mala len pár mesiacov. „Vyzerala som ako zdravé dieťa, no dostala som dva zápaly pľúc krátko po sebe. Jedna fyzioterapeutka rodičom poradila, aby mi skúsili obliznúť kožu a dať trochu soli do čaju. A po tej soli som prestala plakať. Deti s cystickou fibrózou strácajú veľmi veľa soli a majú slaný pot, aj preto ich volajú slané deti,“ rozpráva Maggie. Následné testy podozrenie potvrdili.

Cystická fibróza – vážne genetické ochorenie, ktoré spôsobuje hustnutie a hromadenie hlienu v organizme a následné ničenie orgánov. „Testy spočiatku ukázali, že som len prenášač, no mala som intenzívne príznaky, takže ma liečili ako chorú. Až neskôr, keď som mala osemnásť, ďalšími testami zistili, že mám zriedkavú mutáciu génu, zrejme ako jediná na svete. Mám pľúcnu formu cystickej fibrózy, postihuje mi teda najmä dýchanie,“ hovorí Maggie.

Hoci musela päťkrát denne inhalovať a fúkať do rôznych fyzioterapeutických pomôcok, jej život sa od života zdravých rovesníkov veľmi nelíšil. „Bavilo ma kresliť, začala som chodiť do školy v Bratislave a cítila som sa dobre. Dýchala som bez problémov. V poslednom ročníku sa všetko zmenilo,“ hovorí.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Najštýlovejšie policajné auto

Najštýlovejšie policajné auto či najzložitejšie puzzle na svete... To musíte vidieť!

Populárne články
Musel si počkať. K charakterovým úlohám sa dostal až v neskoršom veku.

Krok od smrti: Po strate manželky sa opustil. Tarageľ teraz žije pre vnúčatá

Vážil 130 kíl, dnes je ľahší o 50 kíl. Dosiahol to hlavne zmenou myslenia a životného štýlu. Najprv sa musel naučil mať rád, vážiť si sám seba, až potom išli kilá dole.

Najprv sa naučte milovať svoje tučné telo: Radí cestovateľ, ktorý schudol 50 kíl

K ropnému prameňu je voľný prístup cez súkromný pozemok. Vyteká približne 150 m od parkoviska pri hlavnej ceste.

TIP NA VÝLET: Na lúke nad kysuckou obcou tečie zo zeme ropa. Z čiernej vody vraj pili čerti

Ilustaračná snímka

Dvanásť horoskopov pre všetky znamenia. Čo vás čaká a neminie od 5. do 11. júna?

Chrissy Teigen a John Legend sú jedným z top párov šoubiznisu.

Silikóny pôjdu preč! Modelka sa rozhodla pre radikálnu zmenu, TOTO kvôli nej musí podstúpiť

Mrazené ovocie či zelenina má najviac vitamínov. Je to pravda?

Mrazené ovocie či zelenina má najviac vitamínov. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia