Šperkárka Petra Toth (33) je jednoznačným dôkazom, že keď človek niečo miluje a ide za svojím snom, môže dosiahnuť 
aj nemožné.

Petra je mladá Bratislavčanka a dvojnásobná mama, ktorá podstatnú časť života venuje navrhovaniu a ručnej výrobe šperkov. Po strednej škole ju síce neprijali na Vysokú školu výtvarných umení, ona sa však nevzdala. Najskôr skúsila štúdium filozofie, no keď v polovici prvého semestra zistila, že to nie je to pravé orechové, odišla zo školy a začala sa živiť tým, čo najviac napĺňalo jej umeleckú dušu.

Pri tvorbe šperkov sa pritom už roky inšpiruje slovenským folklórom, používa pôvodné slovenské ornamenty, ktoré potom pretvára do modernej podoby. Motívom aktuálnej kolekcie je horehronská dedinka Telgárt.

„Pri kolekcii Kvety Telgártu som sa inšpirovala zásterkami z telgártskeho kroja. Boli bohato vyšívané tieňovanými kvetmi na čiernom podklade, napríklad na brokáte. Pre mňa osobne kontrast farebných kvetov a čierneho podkladu symbolizoval našu životnú cestu so všetkými pádmi, smútkami, tragédiami, no aj so vzletmi, šťastím a s úspechmi. V Telgárte bol život vždy veľmi ťažký, napriek tomu tu ľudia mali bohaté a farebné kroje. Tie kontrasty ma fascinujú.“

Celá kolekcia je pre ňu výnimočná. Umelkyňa ňou vzdáva hold všetkým predošlým generáciám za to, že nám nechali krásne kultúrne dedičstvo.

„Myslím pritom na ľudí, ktorí opatrovali ľudové kroje, učili deti spievať a tancovať. Práve vďaka nim nám zostal kus živej histórie. Sú tu však zároveň veľké obavy o prežitie folklóru. Napríklad v Telgárte miestni nevidia budúcnosť v obci. Ak sú v nej nejaké deti, chodia do škôl či škôlok až do Popradu. Nie preto, že by v Telgárte škola či škôlka chýbala, no pôvodných obyvateľov vytláčajú noví, často neprispôsobiví, a tí vzťah k folklóru a histórii nemajú,“ vysvetľuje.

Petrine diela zaujali magazíny ako Elle, Vanity Fair či GQ.
Petrine diela zaujali magazíny ako Elle, Vanity Fair či GQ.
Zdroj: Archív P. T.

Petrina precízna práca zaznamenala úspech aj ďaleko za hranicami. O jej tvorbu sa začali zaujímať zahraničné módne magazíny, ktoré na popredných miestach pravidelne uverejňujú šperky zo Slovenska.

„Začiatkom roka nás oslovil najstarší britský módny magazín Tatler, že by chceli uverejniť šperk z našej dielne, potom sme boli v Tatleri niekoľkokrát a asi na základe toho si nás našiel aj britský Vogue,“ povedala nám.

Očarila aj Meghan

Okrem uznávaných časopisov sa Petre podarilo zaujať aj samotnú Meghan Marklovú, ktorú mnohí považujú za súčasnú módnu ikonu. Vojvodkyňa má rada nové trendy a sleduje dianie v módnom priemysle. Prednedávnom si dokonca vyskúšala rolu šéfredaktorky britského magazínu 
Vogue. Opäť sa v ňom objavili šperky z dielne Petry Toth. Tej by však nikdy nenapadlo, že sa raz dostanú až k samotnej vojvodkyni.

„Keď som prvýkrát držala Vogue s naším šperkom, bolo to úžasné. Je neuveriteľné vidieť svoj produkt v najprestížnejšom módnom časopise,“ uviedla a dodala: „Pre nás bol obrovský úspech, už keď nás uverejnili predtým, bez rozdielu, kto tomu práve ‚velí‘. Ale áno, konkrétne vydanie magazínu malo pridanú hodnotu o spomínanú Meghan Marklovú. Je v ňom zverejnená brošňa z najnovšej kolekcie Kvety Telgártu. Verím, že sa vojvodkyni páčila, rovnako ako sa páči našim zákazníčkam.“

Petra je tak ako väčšina žien fanúšičkou britskej kráľovskej rodiny. Keby sa však mala rozhodnúť, či vyjadrí väčšie sympatie Meghan Marklovej alebo Kate Middletonovej, jej voľba by bola jednoznačná.

„Meghan vnímam neutrálne. Pre mňa je zaujímavejšia skôr Kate. Cítiť z nej silu a má deti v rovnakom veku ako ja, čiže s ňou cítim spojitosť, hoci na diaľku,“ priznala bez okolkov.

Septembrové číslo britského magazínu Vogue uverejnilo šperky zo Slovenska.
Septembrové číslo britského magazínu Vogue uverejnilo šperky zo Slovenska.
Zdroj: Profimedia

Fanúšička prezidentka

Aby toho nebolo málo, talentovaná šperkárka svojou tvorbou zaujala aj ďalšie magazíny. „Ako som spomínala, po tom, čo nás objavil magazín Tatler a neskôr si nás našiel Vogue, začali sa ozývať magazíny ako GQ, Vantiy Fair, Elle a iné,“ vymenúva úspechy, ku ktorým sa jej podarilo dostať bez vlastného pričinenia.

Nič však nebolo zadarmo. Petra sa remeslu venuje pätnásť rokov a každej novej kolekcii obetuje takmer rok života. Tá posledná spomínaná bola z technologického hľadiska najnáročnejšia.

„Mňa aj celý tím potrápila. Na šperkoch sú totiž kvety tieňovane okrištáľované a maľované šperkárskym emailom,“ vysvetlila.

A hoci je kolekcia na webe alebo vo vybraných predajniach, dostať sa k nej už nie je také jednoduché. Nejde o masovú výrobu, preto sa stáva, že šperky sa za pár hodín vypredajú.

„Deje sa to pravidelne po uvedení kolekcie. Vtedy sa nám mnoho modelov vypredá a my nestíhame dorábať. Napríklad keď sme spustili predaj kolekcie Kvety Telgártu, do dvoch hodín boli štyri modely vypredané.“

Ako sme už spomenuli, Petra hľadá inšpiráciu predovšetkým v slovenskom ľudovom umení a v prírode. Obdivovateľkou jej práce je aj naša súčasná prezidentka Zuzana Čaputová. Možno si spomeniete, ako v druhom kole prezidentských volieb zaujala v dlhom ružovom kabáte zdobenom čatajskou výšivkou. Aj ten bol od šikovnej Petry Toth.

Najnovšia kolekcia nesie názov Kvety Telgártu.
Najnovšia kolekcia nesie názov Kvety Telgártu.
Zdroj: Jakub Gulyás

 

Volocopter by mohol slúžiť ako taxík budúcnosti.

V Singapure predstavili taxík budúcnosti: Poradí si so vzdialenosťou aj zápchami

Populárne články
Kráľovná nešetrí len na personále.

Legendy o skúpej Alžbete II.: Hladným sa do paláca chodiť nevypláca, takto hostia návštevy!

S víťazom Tour de France 2019 Eganom Bernalom.

Netradičná záľuba šoféra z Nitry: Juraj si dopisuje s cyklistickými tímami z celého sveta

Čipsy sa prvýkrát  v obchodoch začali predávať v roku 1895 v Clevelande.

Vznikla z nehody a náhody: Na pochúťku čakali v radoch boháči aj senátori!

Lenka Beňová priznala, že po Robovej smrti sa borila nielen so stratou milovaného muža, ale aj so zdravotnými problémami, ktoré sa objavili po strese.

Spoveď partnerky moderátora a politika Beňa: Čo je na živote bez Roba najťažšie?

Volocopter by mohol slúžiť ako taxík budúcnosti.

V Singapure predstavili taxík budúcnosti: Poradí si so vzdialenosťou aj zápchami

Vedeli ste

Vedia aj slony skákať?

Zobraziť viac
Diskusia