Pri príležitosti nášho sedemdesiateho výročia vám otvárame svoj bohatý archív. Vráťte sa s nami do rokov 1998/1999, kedy sme navštívili aj Zuzanu Pravňanskú, predstaviteľku Majky z Gurunu.

 „Hojdal ma na kolenách a vravel: Zuzka moja, ja si na teba počkám,“ spomína Zuzana Pravňanská na obdobie, keď sa zoznámila so svojím druhom, starším o dvadsať rokov. Bývalá detská filmová hviezda, preslávená najmä ako Majka z Gurunu zo seriálu Spadla z oblakov, sa túli k mužovi, pri ktorom, zdá sa, po dramatických životných obdobiach získala istotu.

Zuzanin život sa ničím nepodobá na ten, ktorý jej ako detskej hviezde predpovedali. Je priveľmi prozaický. Všetko zažila prirýchlo. Mala devätnásť, keď porodila prvú dcérku, zakrátko priviedla na svet druhé dievčatko a po ňom ešte syna. Keď mal chlapec šesť týždňov, odišla od muža. Obe dcérky sú v detskom domove, synčeka má pri sebe.

Majka bezdomovec

„Malý Števko mal šesť týždňov, keď ma bývalý muž dokatoval,“ s apatiou v hlase vraví Zuzana. „Z nemocnice som odišla na reverz. Ale k nemu som sa už nechcela vrátiť. Nasťahovala som sa k rodičom, a tak som prišla o vlastnú strechu nad hlavou.“ Dievča, ktoré každý obdivoval, ktorému rovesníčky závideli, prirýchlo vhuplo do skutočného života.

Do života bez svetiel reflektorov, plného povinností, odriekania. Každé dievča chcelo byť Majkou z Gurunu, ale ani jedno nevedelo, čo všetko sa za touto popularitou skrýva.

„Priznám sa, nechcela som sa učiť. Škola ma nebavila. Robota, s tou som nemala problémy. Ale škola nie. Začala som chodiť na obchodné učilište, po polroku som odišla. Potom som sa dostala na strojnícku priemyslovku, tam som vydržala rok. Napokon som si našla prácu v emdéžetke...“

„No, povedz pravdu, trochu ti tá sláva vhupla do hlavy,“ dodáva pán Arpád.

„Ale nie, ja neviem... Mala som vzťah k technike, veď som cho­dievala za otcom do Dunajplavby, naučil ma robiť na takom malom sústruhu.“

Zuzana si to možno nepripustí, ale zrejme svoju filmovú slávu nezvládla. Priveľa obdivu, priveľa vzruchu. Vymkla sa rodičom z rúk.

„Otec ma do všetkého nútil. Ja som to neznášala. Všetko som robila naschvál naopak...“

Búriť sa začala vtedy, keď jej filmová sláva začala pomaly upadať. Keď sa Zuzana prehupla do pubertálneho veku, režiséri o ňu stratili záujem. A Majka z Gurunu túžila, aby ten rozruch okolo nej trval stále, aby vždy bola stredobodom pozornosti.

„Pozná ma vlastne celý svet,“ vraví pyšne Zuzana. „Filmy, v ktorých som hrala, dodnes vysielajú vo Švédsku, Fínsku. Niektorí ma obdivovali, niektorí mi závideli. To patrí k popularite. Ale ja som nikdy nechcela byť herečkou. A ani neviem, koľko som vlastne zarobila za svoje herecké roly. Honoráre brali rodičia.“

Pokračovanie na ďalšej strane...

Diskusia