Marek Simko (16) miluje hru na husliach. Pred niekoľkými dňami znela nádherná skladba v jeho podaní aj V DETSKOM KARDIOCENTRE. Hral v pyžame, na chodbe oddelenia. Krátko predtým mu totiž operovali srdce. 

Marek sa narodil s vrodenou chybou aortálnej chlopne, operáciu však potreboval až v šestnástich rokoch. Bol jedným z bábätiek, pri ktorých vyšetrenia v tehotenstve srdcovú chybu neodhalili. „Marek mal asi tri mesiace, keď ochorel. Boli sme vtedy na návšteve u mojich rodičov a tamojšia detská lekárka mi pri vyšetrení povedala, že Marek má silný šelest na srdci. Poslali nás na detskú kardiológiu do Košíc a neskôr do Bratislavy,“ spomína Marekova mama Klaudia.

Tvrdí, že jej syn napriek srdcovej chybe nemal počas dospievania problémy s fyzickou kondíciou ani s pohybom. „Rád si zahral futbal, hoci od telesnej výchovy bol oslobodený. Vyrastal však ako bežný, zdravý chlapec. Samozrejme, chodili sme na pravidelné kontroly ku kardiológovi,“ hovorí Marekova mama. Bolo však jasné, že Marek bude v budúcnosti operáciu chlopne potrebovať. „Zistili mu aj zúženie aorty a krv v nej preto neprúdila tak, ako mala. Ako rástol a jeho telo sa zväčšovalo, problém so srdcom sa stával závažnejším a bolo nutné ho vyriešiť,“ vysvetľuje Klaudia.

Marek od štyroch rokov hrá na husliach a od minulého roku navštevuje bratislavské konzervatórium. Keď si balil veci na pobyt v Detskom kardiocentre, husle mu v batožine nemohli chýbať. „Pre Mareka je hudba liečivá. Miluje hru na husliach. Keď bol malý, bolo pre neho najväčším trestom, keď nemohol hrať na husliach,“ tvrdí jeho mama.

„Pamätám si na jednu situáciu, keď mali mať vystúpenie folklórneho súboru. Marek bol primášom cimbalovky, bez neho sa vystúpenie nemohlo konať. Dve hodiny pred ním však dostal horúčku, mal až 39 stupňov Celzia. Napriek tomu však trval na tom, že pôjde. Skutočne odohral celé hodinové vystúpenie a po ňom už horúčku nemal. Takže som sa nečudovala, že bral husle do nemocnice,“ usmieva sa Marekova mama. A jej syn tam svoj hudobný nástroj skutočne aj využil. Hneď ako mohol po operácii vstať z postele, zvuk jeho huslí rozozvučal celé oddelenie. A vôbec nevadilo, že svoj malý koncert odohral v tričku a pyžamových nohaviciach.

Článok pokračuje na ďalšej strane...

Diskusia