Žiaci ZŠ Nové Sady vlani spoločne urobili hrdinský skutok, za ktorý ich obdivujú aj dospelí. Všetci ôsmi sú nominovaní na Detský čin roka za záchranu života.

Na prvý pohľad vyzerajú ako skupinka bežných tínedžerov. Rifle, mikiny s kapucňami, školské batohy na pleciach. Spoločne nás čakajú po návrate zo škôl na autobusovej zástavke blízko svojej bývalej školy oproti budove obecného úradu.

Dnes je na budove lešenie a remeselníci ešte stále odstraňujú následky ničivého požiaru, ktorý vznikol na jej streche 17. septembra 2018 okolo jednej hodiny poobede. Igor Ivan, Andrej Ondrášek, Erika Čápeková, Terézia Danišová, Marek Blaho, Ľudovít Hudec, Gabriela Haverová a Matúš Valo sedeli vtedy na tej istej zastávke, na ktorej sme sa stretli.

„Boli sme na brannom cvičení a po ňom sme sa vrátili do školy. Keď nás učitelia pustili domov, sadli sme si na zastávku, tam sme sa občas stretávali,“ vysvetľuje Terezka.

Ich pozornosť po chvíli upútal pach dymu a čudné pukanie. „Uvedomili sme si, že horí strecha obecného úradu, hoci plamene sme nevideli. Tie sme na nej zbadali, až keď sme podišli k obchodu pri zastávke,“ rozpráva Andrej.

Konali rýchlo

Vtedy školáci urobili niečo, čo sa neskôr ukázalo ako rozhodujúce – okamžite sa rozbehli do budovy, v ktorej podkroví sídlila materská škola a v tom čase tam pokojne spalo 35 škôlkarov.

„Bežali sme hore za nimi a každému, koho sme stretli, sme hovorili, že horí. Učiteľky detí ešte o požiari na streche nevedeli, škôlkari ležali na ležadlách.

Začali sme ich brať po dvoch-troch a niesli sme ich dole,“ hovorí Igor. Po deti sa vybral ako posledný spomedzi spolužiakov. „Cestou hore i dole som už cítil i videl dym. Vzápätí, keď sme boli už všetci dole a deti boli v bezpečí vonku, sa preboril strop,“ spomína Igor.

Deti boli počas záchrany rozospaté a von z postieľok sa im veľmi nechcelo. „Boli mrzuté a plakali. Na vysvetľovanie však nebol čas. Brali sme ich na chrbát, do rúk, ako sa dalo,“ hovorí Andrej.

Práve rýchle konanie skupiny školákov bolo jedným z dôvodov, že 35 malých detí sa podarilo dostať do bezpečia, skôr než do ich postieľok začali padať horiace trámy.

Ilustračná snímka

Inteligentné zrkadlo aj toaleta: Kúpeľňa budúcnosti prináša technológie pre najnáročnejších

Populárne články
Prvú sobotu po Troch kráľoch sa jubilejným 20. ročníkom Plesu v opere otvorila plesová sezóna na Slovensku. Po prvýkrát sa moderátorského žezla chopili herecké legendy Emília Vášáryová a Martin Huba.

NAJ momenty Plesu v opere: Najprestížnejšia udalosť roka oslávila jubileum

Na začiatku kariéry jej veľmi pomohol HUGO HAAS. Bola jeho žiačkou, hereckou kolegyňou a takisto milenkou.

Herecké šťastie Adiny Mandlovej trvalo 12 rokov. Jej život bol plný dramatických zvratov

Na Slovensku nájdete tri dediny, ktoré majú názov Lúčky.

Na Slovensku sú až tri obce s názvom Lúčky: Ako sa žije pod bielou perinou?

Ilustračná snímka

Neuveriteľné! Ženu s tromi deťmi zachránili po vyše mesiaci v dažďovom pralese

Jaromír Jágr (47) a Elizabeth Kopecká (24)

Špekuláciám o vzťahu Jágra a Hantuchovej odzvonilo: Po svojom boku má túto krásku

Život prišiel z vesmíru. Je to pravda?

Prišiel život z vesmíru?

Zobraziť viac
Diskusia