Ťažký čierny dym stúpal k oblohe nad bratislavskou Vrakuňou. Priniesol skazu jazdeckej školy, ale aj kus povzbudzujúcej ľudskej spolupatričnosti.

Oheň zhltol stajne enviroškoly a rozšíril sa na susedné vrakovisko. Práve tam dostal dym hrozivú čiernu farbu. Plamene krotilo 80 dobrovoľných a profesionálnych hasičov z okolitých mestských častí a obcí viac ako 24 hodín.

˃˃˃ FOTOGRAFIE POŽIARU I FARMÁRKY, KTORÁ SA LÁSKY KU KOŇOM NEVZDÁVA, NÁJDETE V GALÉRII ˂˂˂

Zážitky posiela ďalej

Na ranči jazdeckej školy začalo horieť poslednú aprílovú sobotu na pravé poludnie. Oheň vznikol medzi budovami v areáli jednej z firiem v blízkosti stajní. Majiteľka koní Iveta Chodilová (45) je rodená sídlisková Bratislavčanka. „Môj konský príbeh sa začal mimo hlavného mesta. S manželom Romanom sme odišli na dva roky mimo Bratislavy, až za Malacky,“ spomína. „Pracovali sme na vidieku v prostredí, kde sme mohli chovať kone. Tam som si kúpila prvého koníka.“

Iveta začala jazdiť oveľa skôr. Ako dieťa chodievala do jazdeckého oddielu v Čiernej Vode pri Bratislave. „To ma veľmi inšpirovalo. Keď som mala možnosť odísť bližšie k prírode, tešila som sa. Tam som si budovala vzťah ku koníkom. Teraz nerobím nič iné, iba to, čo som ako dieťa sama zažila. Posielame zážitky ďalej.“ So svojím prvým koňom začala pracovať pre centrá voľného času.

„Manžel mal s nimi skúsenosti a mal tam známych. Ponúkli sme im, že budeme robiť krúžkové aktivity pre deti. Každý víkend sme chodili do dvorov s koníkom alebo poníkom. Chodili k nám deti zo sídlisk a začínali sa s nami učiť základy jazdy. S rokmi nám pribúdali deti a práca.“ Potom ako sa presťahovali späť do okrajovej časti Bratislavy, mali doma na dvore štyri kone a ďalej pracovali pre deti.

V stajni, ktorá ľahla popolom, malo boxy sedemnásť koní.
Zdroj: Vladimír Kampf

„Dostali sme sa do situácie, keď záujem o kone a jazdenie na dvore bol už neúnosný. Oslovili sme firmu, ktorá vlastní areál vo Vrakuni. Od začiatku do konca k nám boli veľmi ústretoví. Dúfam, že požiarom sa naša spolupráca nekončí. Vždy boli fajn a nechali nám priestor na prácu. Naša stajňa bola bývalá maštaľ pre kravy. Opravili sme ju, ako sme mohli. Zvonku nevyzerala ktovieako, ale vnútri mala novú konštrukciu a zosilnenú statiku.

Pod starou strechou bola nová. Boxy tam malo sedemnásť koní. Okrem tejto stajne sme mali kone v ďalšej budove a vo vedľajších priestoroch, kde sme postavili jazdeckú halu. Z roka na rok sme sa posúvali vpred. Z rekreačnej fázy sme sa dostali do športovej. Spolupracujeme s jazdeckými klubmi, trénermi, zúčastňujeme sa na pretekoch. Každý rok si u nás deti robia športové licencie. Počas sezóny niekam chodievame každý víkend, keď sa dá.“

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Diskusia