George Harrison, Olympic či Starci na chmeli. Aj to sú spomienky na legendárne gitary československých značiek. Ján Haluška (57) má takmer všetky zástupkyne vtedajšieho výrobného programu.

Už ako predškolák začal spievať, v hudobnom vzdelaní mal šťastie aj na susedov. „Mali gitaru, každý večer hrali a spievali. Keďže ma ich domáce koncerty bavili, učil som sa popri nich,“ spomína. Ako tretiak dostal od mamy prvú španielku za 300 korún. V pôvodnej podobe dlho nevydržala: rozrezal ju, dal do nej snímače, vyrobil zosilňovač zo starého rádia a vznikla napodobenina vtedy veľmi populárnej gibsonky – gitary značky Gibson, vyrábanej v Spojených štátoch. „Tá sa, bohužiaľ, nezachovala, skončila ktoviekde,“ ľutuje Ján Haluška.

FOTOGRAFIE ZBERATEĽA A JEHO UNIKÁTNYCH KÚSKOV NÁJDETE V GALÉRII

U susedov „vyštudoval“ gitaru aj bez hudobnej školy, v trinástich rokoch hrával v prvej kapele. Dočkal sa aj elektrickej gitary, ktorej vek už prekročil 40 rokov, dodnes ju má doma. V hudobnej kariére úspešne napredoval, istý čas hrával profesionálne v Nemecku a v ďalších krajinách pod agentúrou Slovkoncert. Tak ako mnohí ďalší horehronskí muzikanti prešiel skupinou Úsvit, ktorá vznikla pred päťdesiatimi rokmi.

Po návrate z Nemecka si dal od verejných vystúpení pauzu. „Rozbiehal som firmu, takže mi na to nezostával čas. Vtedy som začal zbierať gitary,“ vracia sa k zrodu netradičnej vášne. Momentálne vlastní okolo stovky kúskov, ktoré rozhodne nepatria medzi tuctové. Väčšinu z nich má uloženú vo svojom dome v Pohorelej, kde si zriadil štýlovú skúšobňu.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

"Tichí blázni" z celebritného rybníka: Toto sú naši najznámejší rybári

Populárne články
PRESTAŇTE NÁM KOMÁROM S TÝM REPELENTOM KONEČNE PIŤ KRV

Prinášame tie najlepšie vtipy z týždenníka ŽIVOT :)

Herec Pierce Brosnan s manželkou Cassandra Harris.

Prišiel o manželku aj dcéru: Život sa s predstaviteľom Jamesa Bonda nemaznal

Lucia Ďuriš Nicholsonová je slovenská liberálna politička a bývalá novinárka, v súčasnosti poslankyňa Európskeho parlamentu zvolená za stranu Sloboda a Solidarita, členka frakcie Európskych konzervatívcov a reformistov.

TOTO by sme nečakali: LUCIA ĎURIŠ NICHOLSONOVÁ radikálne zmenila účes! (FOTO)

Vynikal vo viacerých oblastiach, no napokon vyhralo divadlo.

Džentlmen FRANTIŠEK KOVÁR: Kolegyne o ňom tvrdia, že patrí k najúctivejším mužom v súbore

Ilustračná snímka

Hnev voči bratovi mi nedovolil sa sním rozlúčiť. On však nezavrel oči, kým som mu neodpustil...

Svätená voda je nebezpečná. Je to pravda?

Svätená voda je nebezpečná. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia