Keďže podnikať v turizme či gastronómii nebolo v minulom režime dovolené, o tradícii rodinných hotelov nemôžeme na Slovensku veľmi hovoriť. Podľa manažéra Jara Rataja však hotelierstvo nie je biznis, na ktorom sa dá rýchlo zbohatnúť.

Rodák zo Spiša Jaro Rataj doteraz nevlastnil žiaden hotel, no prestížnemu hotelovému stredisku šéfoval. Nie na Slovensku, ale v susednom Rakúsku. V krajine, kde sa podiel turizmu na HDP pohybuje na úrovni sedemnástich percent. Napriek tomu, že kolektívne zmluvy pracovníkom v hotelierstve garantujú minimálnu hrubú mzdu 1 540 eur, boria sa s nedostatkom kvalitnej pracovnej sily.

Taliančinu zvládol za tri mesiace

Mladý Kežmarčan o robotu nikdy nemal núdzu. Už ako 21-ročný externý študent vysokej školy a zároveň otec rodiny odišiel cez letné prázdniny do cudziny, aby uživil manželku Riu a dcéru Salome. Práca učiteľa na strednej škole mu umožňovala aspoň takýmto spôsobom vylepšiť rodinný rozpočet. Možnosť pracovať v najznámejších vinohradoch južného Tirolska sa mu síce páčila a vyskúšal si aj pozíciu administratívneho pracovníka v botanickej záhrade, no neskôr sa v Taliansku dostal k hotelierstvu.

„Čítal som inzerát, že v stredisku Val Gardena hľadajú recepčnú. Požiadavky boli jednoznačné. Mala to byť domáca, ktorá ovláda nemčinu, taliančinu a má skúsenosti. Ja som chlap, nebol som domáci, nevedel som po taliansky a nemal som žiadne skúsenosti,“ smeje sa absolvent germanistiky, ktorému profesori na Prešovskej univerzite predpovedali sľubnú akademickú kariéru.

Ambiciózny Jaro na pracovnom pohovore v luxusnom hoteli v talianskych Dolomitoch uspel a na začiatky v tomto odvetví dodnes rád spomína. „Po nástupe ma dali na recepciu. S talianskymi hosťami mi pomáhala kolegyňa Etelvína, keďže po taliansky som vedel veľmi málo. Pracoval som na sebe a do mesiaca som sa ako-tak dorozumel a v priebehu štvrťroka som sa s tým jazykom tak zžil, že som nemal problém vybaviť telefonické či emailové rezervácie a ďalšie požiadavky.“

Práca sa mu zapáčila natoľko, že destinácia na severe Talianska sa stala jeho domovom na viac ako osem rokov. V Jarovi Ratajovi videlo potenciál aj vedenie zariadenia. Preto ho neskôr povýšili na marketingového riaditeľa hotelového strediska, v ktorom sa stretávala talianska a ruská smotánka. Za jeho šéfovania sa čísla obsadenosti šplhali k 96 percentám.

Článok pokračuje na ďalšej strane. 

Ilustračná snímka

Úzky, ale útulný. Viete si predstaviť bývanie v takomto unikátnom domčeku?

Populárne články
Skvelá partička. Porota bude mať v aktuálnom ročníku päť členov. Výborne si rozumejú.

Pavol Habera otvorene o SuperStar. Prihlásil by sa do súťaže vo svojich začiatkoch aj on?

Ilustračná snímka

Premiér Pellegrini skončil v nemocnici: Ruší svoj program

Ilustračná snímka

Dvanásť horoskopov pre všetky znamenia. Čo vás čaká a neminie od 21. do 27. februára?

Bolesť tváre znamená, že sa infekcia komplikuje.

Upchaté potrubie: Pri väčšine zápalov nosovej dutiny antibiotiká nie sú nutné

Shannen Doherty priznala posledné štádium rakoviny.

Zákerná choroba je späť! Brende z Beverlyhills je najväčšou oporou manžel a mama

Ilustračná snímka

Počujú slony prichádzať dážď?

Zobraziť viac
Diskusia