V žiadostiach o prijatie do zamestnania DARINA ONDRUŠOVÁ (34) neuvádzala, že je nevidiaca.

Trúfnu si robiť aj také činnosti, pred ktorými majú rešpekt zdraví ľudia. Pri svojej novinárskej práci som mala tú česť spoznať nevidiacich, ktorí boli famózni hudobníci, šikovní novinári... Príjemným šokom bola pre mňa nevidiaca pani z Levoče, matka dospelých detí a spokojná babička vnúčat, ktorá vytiahla počas mojej návštevy u nej šijací stroj a začala mi predvádzať, ako zapĺňala rodinné skrine počas socializmu slušivými kúskami, keď bolo pekné oblečenie podpultový tovar. Keď som sa pripravovala na stretnutie s Darinou Ondrušovou, bola som presvedčená, že môj obzor sa rozšíri o ďalšieho výnimočného človeka. Nemýlila som sa.

Stretli sme sa v Bratislave v Starom Meste, pričom si Darina odbehla na spoločné pracovné posedenie pri káve zo zamestnania, trasu zdolala pomocou bielej palice. Ponúkla som sa, že cestou späť ju budem sprevádzať. Paradoxne, viedla ona mňa, navigovala ma, do ktorej ulice odbočíme, či zahneme doľava, či doprava.

Ešte predtým však vedieme so zanietením rozhovor, ako sa nevidiaci dokážu uplatniť na trhu práce, pretože napriek svojmu zdravotnému hendikepu chcú byť užitoční. Nie nadarmo sa práve držíme aj tejto témy. Darina totiž od roku 2013 pracuje v Inštitúte pre výskum práce a rodiny. Ide o príspevkovú organizáciu Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Toto zamestnanie si našla po tom, ako vyštudovala odbor európske štúdiá a medzinárodné vzťahy na Fakulte sociálnych a ekonomických vied Univerzity Komenského v Bratislave, kde získala aj doktorát.

FOTOGRAFIE K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRII

Smútok za domovom

Na svet prišla ako nevidiaca a keď si rodičia všimli, že bábätko nereagovalo na vizuálne podnety, vyhľadali lekára. Jej otec aj mama sa ku krutej realite postavili čelom a snažili sa svoje staršie dieťa viesť k samostatnosti. Prvá náročná skúška prišla, keď sa Darina už ako 3-ročné dieťa musela internátne vzdelávať v Levoči, v jednej z mála školských inštitúcií pre nevidiace deti. Priznáva, že ju zmáhal detský smútok a s ostatnými deťmi na internáte sa pravidelne hrávali obľúbenú hru, že im telefonujú z domu ich blízki. Rodičia Dariny, mimochodom, postupovalo tak veľa rodín, sa nakoniec rozhodli, že sa z Topoľčian presťahujú na Spiš, do Levoče, aby rodina bola pokope. Bolo to v čase, keď migrácia za prácou nebola na Slovensku až taká bežná.

Rodičia ju neskôr v rámci životnej filozofie, že by mala byť čo najviac samostatná, naviedli na štúdium na gymnáziu medzi zdravými spolužiakmi. Odtiaľ bol už len krok do hlavného mesta na vysokú školu. „Rodičia vyhodnotili, že nie je dobré sa vyčleňovať, treba sa zaradiť do spoločnosti medzi vidiacich. Na Univerzite Komenského v Bratislave mi pomáhali z terajšieho Centra podpory pre študentov so špecifickými potrebami. Napríklad spracovali pre mňa potrebnú literatúru do elektronickej formy, pomáhali mi s orientáciou v novom teréne. A potom, v hlavnom meste študovalo veľa mojich kamarátov z Levoče či iní nevidiaci. Je pravda, že som išla do neznáma, ale vedela som, že sedieť doma nemôžem a ani nechcem. Časy vysokoškolského štúdia boli pre mňa inšpirujúce, veľmi rada na toto obdobie spomínam. Pekné spomienky prevyšujú stres.“ Darina si dokonca trúfla aj na semestrálne štúdium v Nemecku. „Veľa mojich spolužiakov v lete brigádovalo v zahraničí. Napríklad jedna z kamarátok chodievala každý rok do Ameriky a potom nám opisovala senzačné zážitky. Vedela som, že brigáda nie je pre mňa schodná, preto som hľadala iné cesty.“

Článok pokračuje na následujúcej strane.

Ilustračná snímka: Americký prezident Donald Trump

Väčšiu zvrhlosť ste ešte nevideli: Trump a Miss Amerika v intímnom momente. Toto má byť umenie?

Populárne články
Herečka Michelle Pfeiffer (62) s rodinou.

Hollywoodsky rekord: Herečka MICHELLE PFEIFFER je s manželom už 27 rokov

Zabudnite na naprávačov, obráťte sa na fyzioterapeuta.

Na krčné svaly vplýva aj stres: Čo robiť, ak vám stuhol krk?

Katarína Breznayová

Katka chce žiť kvôli dcérke: Potrebuje krv, darcov je nedostatok

Do dôchodku odišiel v roku 1998, mnohí tvrdili, že to bolo veľmi skoro, herec to však takto cítil.

Kráľ javiska KAROL MACHATA: Prečo ho jeho milované divadlo podrazilo?

Jan Novotný

Ukázal novú ženu: Milionár HONZÍK NOVOTNÝ randí s touto kráskou!

Ruská ruleta pochádza z Ruska. Je to pravda?

Ruská ruleta pochádza z Ruska. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia