Herecký dom. Tento nápad vznikol v roku 1956 v hlavách viacerých umelcov a ľudí spriaznených s divadlom ABC, ktorému šéfoval Jan Werich (†75). O čo išlo?

V päťdesiatych rokoch bolo riešenie bytovej otázky v Československu mimoriadne komplikované. Agitačné filmy lákali ľudí do práce v stavebníctve, pretože vhodných obydlí veľa nebolo. „V divadle pracovalo dosť ľudí, ktorí bývali nevhodne alebo bývanie vôbec nemali, ako napríklad Květa Fialová s manželom. Iní zas bývali v podnájme. Ani ja som už nechcela bývať s mamičkou. Chcela som sa osamostatniť, pretože to s ňou nebolo jednoduché,“ zverila sa so svojou bytovou otázkou v jednom z dávnych rozhovorov herečka Stella Zázvorková (†83). Práve preto sa zamestnanci divadla s Werichovou podporou rozhodli založiť Bytové družstvo divadla ABC. Pomohol im v tom schopný právnik Julius Albert, manžel herečky Jaroslavy Adamovej (†87). Predsedníčkou družstva sa stala spomínaná Stella – údajne preto, že pochádzala z významnej architektskej rodiny.

V roku 1956 sa dokončil projekt domu s dvadsaťštyri bytmi s jednotnou cenou 40-tisíc korún za každý z nich. Mnohí zaplatili okamžite a s veľkou radosťou, niektorí si na počiatočný vklad hľadali rôzne spôsoby privyrobenia. „V tom čase som nakrúcala film v Rusku, kde som si na úvodný vklad zarobila. Ruble boli vtedy tuzexové platidlo. Josef Zíma (89) a Karel Gott (†80) mi povedali: ‚Daj si tie peniaze na tuzexové konto, neprešvihni to, je to ohromne výhodné.‘ Samozrejme, ešte som si musela požičať od banky. Potom som štvrť roka jedla chlieb s horčicou. Zarobila som napríklad tisícsto korún, sto som si nechala a tisícka išla na dlh. Odmalička som bola vychovávaná tak, že človek nemá mať dlhy. Napokon som to splatila predčasne,“ citoval S. Zázvorkovú portál venovaný dejinám družstevníctva v Českej republike.

Stavať sa začalo v pražskej štvrti Dejvice v roku 1958 s tým, že budúci majitelia mali možnosť ovplyvniť dispozíciu aj vybavenie svojho nového príbytku. O dva roky nato sa už sťahovali. V bytovom dome bývala spomínaná herečka Stella Zázvorková s dcérou Janou (†15), Květa Fialová (†88) s režisérom Pavlom Hášom (†80), Jaroslava Adamová s manželom, dcéra Jana Wericha Jana s uznávaným pražským pôrodníkom doktorom Kvapilom, Petr Haničinec (†77) s vtedajšou manželkou Mariou Kyselkovou (†83), predstaviteľkou Lady z rozprávky Princezná so zlatou hviezdou na čele, Josef Hlinomaz (†63), režisér Ján Roháč (†48) s partnerkou Hanou Hegerovou (†89), herec Ivo Niederle (†91), skladateľ Vlastimil Hála (†61) aj jeho brat skladateľ, dirigent Kamil Hála (†83) či džezový trubkár Richard Kubernát (†56).

Spolu s dcérou Janou, ktorá si nešťastnou náhodou zobrala život, tu žila herečka Stella Zázvorková.
Zdroj: Archív NMH

Idylka na pár rokov

V dome sa ani nezamykali dvere, spoločne sa tam oslavovali všetky sviatky, narodeniny aj Silvestre. „Raz som robila v Karlových Varoch veľký silvestrovský program a chcela som prísť ešte včas domov. Nepodarilo sa to, vyrazila som až okolo jednej v noci. Išla som veľmi opatrne. Bála som sa, že by mohol byť niekto na ceste opitý. Do Prahy som prišla, keď už takmer svitalo. V našej ulici bolo temno, ale náš dom žiaril,“ zaspomínala si S. Zázvorková. Vraj ju všetci susedia s otvorenou náručou čakali pri dobrom jedle za zvukov hudby.

Krátko nato v blízkosti postavili ďalší dom, kde chvíľu býval Miloš Forman (†86) s Věrou Křesadlovou (77), neďaleko ďalší dom, kde zas býval Václav Havel (†75), ktorý v tom čase robil Werichovi kulisára. Všetci sa vzájomne navštevovali a súdržné obdobie vydržalo vyše šesť rokov. A mohlo trvať aj dlhšie, ale to by tam museli zostať pôvodní obyvatelia. Deti však postupne rástli, byty im boli pritesné, preto sa začali prvé výmeny majiteľov. Odsťahovala sa Jaroslava Adamová, Květa Fialová a Ján Roháč. Nahradili ich ľudia, ktorí s umeleckým svetom nemali nič spoločné, a idylka postupne vyprchávala…

Okrem toho tam viaceré známe ženy prešli rôznymi tragédiami. Stella Zázvorková sa po nevydarenom ročnom manželstve s Milošom Kopeckým (†73) v tomto byte sama starala o ich spoločnú dcéru Janu. Pätnásťročná tínedžerka sa však ťažko zmierovala s rolou dieťaťa mimoriadne slávnej a pracovne vyťaženej mamy. Viackrát sa preto pokúsila o samovraždu, ale vždy tak, aby úspešnú herečku len vystrašila. Žiaľ, 6. januára 1961, teda pred viac ako šesťdesiatimi rokmi, sa jej fingovaná samovražda stala osudnou. Tesne pred maminým príchodom domov si v kuchyni pustila plyn. Predpokladala, že mama ju nájde včas, zachráni a viac ju nebude nechávať doma samu… Lenže cesta od taxíka, ktorá umelkyni bežne trvala pár sekúnd, sa predĺžila. Zarozprávala sa s kolegyňou Natašou Gollovou (†76) a domov prišla, keď už bolo neskoro. Napriek tomu, že v tomto bytovom dome prišla o jediné, milované dieťa, nikdy sa odtiaľ neodsťahovala.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Diskusia