Na sociálnych sieťach nájdete civilné profily, fanúšikovské stránky, humor, ale aj inzertné komunity. Jednu z najpopulárnejších založila mladá bratislavčanka.

Máte v pivnici odložené veci po babke a chcete sa ich zbaviť? Ste zberateľ starožitností? V oboch prípadoch je pre vás Burza starých vecí na facebooku. Ja som jej veľkou fanúšičkou a ani som netušila, že som vlastne jednou z prvých členiek. Ako vznikla a kto ju vymyslel?

Táto burza nie je ako stovky podobných inzertných skupín. K dnešnému dňu má vyše 47 000 členov a napriek tomuto vysokému počtu sa na nej darí udržať rodinnú atmosféru. Jej zakladateľkou a adminkou je Kitty Jánošová, neprehliadnuteľná mladá žena z Bratislavy.

K starým veciam sa dostala ešte v tínedžerskom veku. Začala ich predávať na rôznych inzertných portáloch. Bolo to v lete 2014 a na facebooku nebolo ešte toľko možností, ako je teraz, tak predávala v jednej veľkej skupine.

„Vyhodili ma odtiaľ, pretože si mysleli, že mám dobre zásobené starožitníctvo, čo, samozrejme, nebola pravda. Lenže takých tam nestrpeli a ja som zbytočne dokazovala, že žiadny obchod nemám. Začala som premýšľať nad tým, že si založím vlastnú skupinu, čo sa bude špecializovať iba na staré veci. V tom čase už síce podobná existovala, no bola takmer neaktívna, s malým počtom členov,“ hovorí Kitty.

Dospela

Nechcela, aby sa tam predávali iba starožitnosti, ale všeobecne staré veci. „Našla som titulnú fotku, založila skupinu a kládla si otázku – a čo ďalej? Ako ju rozšíriť medzi ľudí? Pozvala som do nej mojich priateľov, ale to nemalo veľký efekt, lebo nezdieľali moju vášeň k starým veciam. Mnohí však poznali niekoho, kto sa o ne zaujímal, tak ich tam pozvali. Zrazu začali členovia pribúdať, bolo ich stále viac, za prvý mesiac to bolo dvetisíc ľudí. Bola som z toho v šoku, lebo som až taký záujem nečakala, skromne som dúfala v tisícku.“

V skupine sa predávajú a dopytujú rôzne staré veci. Zberatelia si dopĺňajú zbierky, milovníci retro štýlu kupujú doplnky do domácnosti. Ale pre adminku má skupina ešte jeden nečakaný význam.

„Keď si spätne pozerám, ako som komunikovala s ľuďmi na začiatku a ako teraz, vidím, že som sa veľmi zmenila. Burza mi pomohla dospieť, dala mi obrovskú lekciu komunikácie s ľuďmi. Vždy som sa snažila byť milá, ale teraz je to na úplne inej úrovni. Táto skúsenosť ma ako človeka veľmi ovplyvnila a posunula vpred.“

Iba dobrý pocit

Ak sa vyskytne nejaký problém, Kitty ho dokáže vyriešiť bez zbytočného sekírovania a poučovania a každý konflikt rieši s nadhľadom a ľudsky. Ľudia ju za to majú radi. Na začiatku som sa jej pýtala na vek a v rozpakoch odpovedala, že by ho nerada zverejnila. Obáva sa, že ak by ho priznala, stratila by autoritu, lebo je naozaj primladá.

Myslím si, že tieto obavy sú zbytočné, pretože členovia Burzy starých vecí ju majú radi a rešpektujú ju. To sa nedá povedať o iných podobných skupinách na facebooku.

„Ja som svoju skupinu založila a spravujem ju sama. V iných je viac adminov a často vidno, ako členov ,buzerujú‘. Ja svoju skupinu opatrujem s láskou, aj keď z toho nemám nič. Iba dobrý pocit. Lebo ma to baví, nielen udržiavať tam poriadok, ale snažím sa pre členov vymýšľať stále nové veci, ako ich potešiť.“

S veľkým úspechom sa stretla akcia Najkrajšie vianočné stromčeky alebo aukcia na pomoc zvieratám v útulku. „Chcem, aby ľudia mali pocit, že som tu pre nich. Mám ku svojej burze materinský vzťah. Aj matka, keď nie je s dieťaťom, premýšľa, ako sa má, či mu niečo nechýba. Presne takto premýšľam o burze, stále na ňu myslím, neviem si svoj život bez nej predstaviť.“

Venuje jej takmer všetok svoj voľný čas. Keď príde domov z práce, často sedí pri notebooku do neskorej noci. Má potom čas na súkromný život? „Burza je môj súkromný život,“ odpovie rozhodne.

Náhoda na začiatku

Za jej vzťahom k starinkám som hľadala príbeh ako z romantického filmu. Starý dom na dedine, prázdninové výpravy na babkinej povale a zvlačovanie dávno zabudnutých harabúrd. „Mala som babku na dedine, aj dom mala, ale bolo to inak,“ uvádza ma do reality.

„Staré veci som si obľúbila až pred pár rokmi, keď som spoznala jedného starožitníka. Jeho bavili najmä budíky, veľa mi o nich rozprával a mňa fascinovalo, koľko o tom vedel. Postupne som vďaka nemu objavila krásu starých hračiek, porcelánu, začal ma učiť, ako určovať vek a rozoznávať značky.“

Zaujalo ju to natoľko, že si zadovážila rôznu literatúru a samoštúdiom si dopĺňala vedomosti o starožitnostiach. „Zaujíma ma všetko okrem známok a mincí. Nechcem sa špecializovať len na jeden druh,“ konštatuje. Kitty býva zatiaľ s rodičmi a jej izbička je plná rôznych zaujímavých predmetov. Preto sníva o tom, že raz bude mať veľký dom zaplnený starožitnosťami.

„Treba na to veľa priestoru a veľa peňazí,“ smeje sa a dodáva: „Snívam o dome, ktorý by bol zariadený starým nábytkom, bolo by tam plno starožitných dekorácií, vyzeralo by to ako v obchode. Možno sa mi to raz aj splní.“

Ružové či modré?

O tejto mladej žene platí výrok, že klame telom. Jej výzor hovorí, že je to mladá žena, ktorá sa nevyhýba najmodernejším módnym vychytávkam. A pritom v jej duši horí oheň pre staré veci. „Ľudia mi to často hovoria, že by na prvý pohľad nikdy neverili, čomu sa venujem. A to ma baví, že nikto nemá šancu odhadnúť ma,“ konštatuje pobavene.

Vďaka výraznému vzhľadu a farbe vlasov (často ich máva modré, ružové či fialové) si ju ľudia ľahko zapamätajú a oslovujú ju. Nielen na rôznych burzách, ale i na ulici.

„Zdravia ma, dobrý deň, slečna adminka! Zakaždým sa ich pýtam na meno, akú majú profilovku, aby som si vedela vybaviť, aké príspevky pridávajú.“ Za dva a pol roka si ju členovia burzy obľúbili a často sa stáva, že ju v súkromných správach žiadajú o rady.

„Je to neuveriteľné, ale naozaj mi píšu aj oveľa starší ľudia a zverujú sa mi so svojimi súkromnými ťažkosťami. Vraj preto, že vidia, ako sa správam k ľuďom a majú ku mne dôveru. Je to pre mňa najvyššie vyznamenanie. Každému odpíšem a snažím sa im poradiť. Spočiatku ma to zaskočilo, nechápala som, prečo to robia.“

Podvodníci a lebky

Na Burze starých vecí sa nielen obchoduje, ale má aj silný sociálny rozmer. Ľudia sa tu zoznamujú, vznikajú nové priateľstvá. Kitty však spomína aj na kuriózne situácie. Aj tých bolo neúrekom.

„Historicky najdlhšia diskusia bola asi pred pol rokom. Jedna žena pravidelne predávala na burze a potom sa odmlčala. Tak som uverejnila výzvu, či o nej niekto niečo nevie. Zistilo sa, že je to vlastne chlap, ktorého polícia hľadá pre podvody. Bola to hotová detektívka, ľudia pátrali a informovali. Čudné bolo, že táto osoba ma spočiatku v správach neustále pozývala na kávu, chcela sa stretnúť, no neviem, čo by sa stalo, keby som išla. Podľa mojich informácií je stále na slobode.“

Známa je aj príhoda, keď istý muž ponúkol na predaj ľudskú lebku. Skončilo sa to tým, že to ľudia oznámili polícii. „No a tento muž sa teraz tiež odmlčal, neviem, čo s ním je.“

Keby ma to živilo...

Okrem sna o veľkom dome má ešte jeden. Najšťastnejšia by bola, ak by dokázala svojho koníčka zmeniť na zamestnanie. Momentálne má prácu, ktorá s ním vôbec nesúvisí, no v hlave už má zopár nápadov. Možno prvým krokom k budúcnosti bude prvá reálna burza, ktorú pripravuje 17. júna v bratislavskej Karlovej Vsi. Prvýkrát sa na nej naživo stretnú členovia internetovej burzy.

„Chcem, aby sa stala tradíciou, aby to bola najlepšia a najväčšia burza starých vecí,“ netají plány. Online burzu chce stále zlepšovať, neustále myslí iba na to, ako ju zatraktívniť a spríjemniť. Samozrejme, je limitovaná technickými možnosťami sociálnej siete.

„Dostala som už niekoľko ponúk, aby som svoju burzu predala. Núkali mi za ňu relatívne veľa peňazí, ale ja by som to nikdy neurobila. Čo by som z toho mala?“

Ilustračná snímka

Máte doma problém s mravcami? Vďaka tomuto sa vašej domácnosti vyhnú širokým oblúkom!

Populárne články
Americká raperka Cardi B.

Výnimočný cit pre módu, alebo nevie, čo so sebou? Americká raperka predvádza šialené outfity!

Fotografka cestuje s bábikami.

Záľuba tejto ženy vás očarí: Fotografie z dovolenky, aké má málokto!

Mestečko Vidin dostane aj vďaka eurofondom nový šat. Miestni však krútia hlavou, že to nebude zasa až taká sláva. V Bulharsku sa vraj kradne viac ako na Slovensku.

Majú 38 eur na mesiac. Navštívili sme najchudobnejší región v Európe

Obec Kanianka sa nachádza na konci Hornonitrianskej kotliny, na rozhraní pohoria Malá Magura.

Kedysi zabudnutá obec dnes láka okolie. Práce miestnych remeselníkov nájdete po celom svete

Diváci sa predstavenia Morena, v ktorom hrá aj Dominika Kavaschová, nedočkali.

Škandál v divadle: Pre hlučný konflikt skupiny mužov herečka nezostala ticho!

Vedeli ste

Vo vode sa scvrkáva koža.

Zobraziť viac
Diskusia