František Kovár (73) stál kedysi na osudovej križovatke. Na jednej strane boli športy, na druhej divadlo, ktoré napokon dostalo prednosť.

Popredný divadelný, filmový, dabingový herec, recitátor a pedagóg sa narodil 14. novembra 1946 v Bratislave. Jeho staršia sestra Elenka veľmi túžila po bratovi, preto pravidelne písala listy Ježiškovi, aby jej toto prianie vyplnil. S rodinou bývali v bankovom dome na niekdajšej Mýtnej ulici. Hore nad ním vyrastala herečka Hana Gregorová (67).

„Mala veľmi milého ocka a milú energickú mamu. Keď teta išla s nákupmi, vždy som jej pomohol. A vedľa nás býval aj akademický maliar Gustáv Malý. Jeho manželka bola tiež úžasná. Občas ma poslala do cukrárne kúpiť sódovku. Keď som sa vrátil, spravila mi z malinovej šťavy malinovku a dostal som aj karlovarskú oblátku,“ zaspomínal si František Kovár pred rokmi v jednom z rozhovorov na časy svojej mladosti.

FOTOGRAFIE HERECKEJ LEGENDY NÁJDETE V GALÉRII

Prvú skúsenosť s divadelnými doskami mal už vo svojich štyroch rokoch a v podstate celkom náhodne. „Moja sestra nacvičovala školské divadlo, kde potrebovali žabiaka. Pamätám si to ako dnes, že ma posadila do starého kočíka, vyviezla hore na javisko a keďže nebola žiadna generálka, keď mi zamávala, bolo to znamenie, že mám zakvákať,“ povedal so smiechom. Neskôr začal v Pionierskom paláci navštevovať dramatický krúžok, potom sa pridal rozhlas.

„Bol som šiestak na základnej škole a v Pionierskom paláci sme robili predstavenie Čin-čin. Vtedy začala práve vysielať Slovenská televízia a my sme boli medzi prvými hore na Kamzíku, ktorých nacvičené predstavenie vysielali. Bol som veľmi šťastný a pyšný. Dva dni som od vzrušenia nemohol spávať. Keď som prišiel domov, celý zážitok som opisoval mojej mame, až som si uvedomil, že to vlastne nikto nevidel, lebo vtedy ešte doma nikto nemal televízor,“ doplnil.

Hoci by sa mohlo zdať, že hercovo pracovné smerovanie bude jednoznačné, ako dieťa mal aj mnoho iných záujmov. Bavila ho elektronika, zdravoveda, futbal, basketbal... „Bol som naozaj veľmi aktívny a asi až v štrnástich som sa rozhodol, že miesto športu budem chodiť do rozhlasu.“ Všestranne zameraný František výberom svojej budúcnosti svojich rodičov paradoxne nesklamal. „Moja mama mala divadlo veľmi rada. Aj ma brávala na operu. Aj otec sa z toho tešil. Keď sedeli v hľadisku rodičia alebo sestra, mal som vždy veľkú trému a bol som zvedavý na ich názor, pretože oni ma poznali najlepšie.“

Dielo

Po skončení štúdia na VŠMU v Bratislave nastúpil do divadla Andreja Bagara v Nitre. Neskôr prijal ponuku do bratislavského Divadla Nová scéna, kde pôsobil do roku 1990 a spoluzakladal divadlo Korzo ’90. Na doskách SND hral už ako študent. Od roku 1996 je stálym členom umeleckého súboru činohry našej prvej scény. Roky pôsobil aj ako pedagóg na VŠMU. Medzi jeho najvýznamnejšie postavy na doskách SND patria: Mačka na horúcej plechovej streche (Veľký ocko), Cyrano z Bergeracu (Lokaj, 1. básnik, španielsky dôstojník), Stratégie a rozmary (Gróf), Cudzia žena a muž pod posteľou (Lekár), Úklady a láska (Kancelár, pán von Walter) a iné.

 

Jeho kariéra sa rýchlo rozšírila aj na filmové plátno a televízne obrazovky. Okrem iného si zahral v životopisnej snímke Život na úteku (1975), v kriminálke Šepkajúci fantóm (1975), v drámach Zlatá réva (1977), Sneh pod nohami (1978) a Noční jazdci (1981), v psychologickej snímke Mŕtvi učia živých (1983) alebo v komédii Záhrada (1995). Z jeho televíznej filmografie treba spomenúť historický seriál Parížski mohykáni (1971), kultovú Tisícročnú včelu (1983), ale aj snímky Don Carlos (1986), Adolf Eichmann (1988), Jahňa chudobného (1992), Na Bukvovom dvore (1993) alebo Priateľstvá padajúceho lístia (1998). V posledných rokoch sa objavuje v populárnych televíznych seriáloch ako Ordinácia v ružovej záhrade, Chlapi neplačú, Tajné životy, Zoo, Rex, Vlci, Delukse, Červené pásky.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Matt Damon a Ben Affleck

Hollywoodski spolužiaci: Ktoré známe tváre spolu drali lavice?

Populárne články
Choreograf a režisér Ján Ďurovčík s manželkou.

Dočkal sa! JÁN ĎUROVČÍK sa tesne pred 50-tkou stal otcom. Aké meno dostal jeho vytúžený syn?

Soňa Skoncová prežíva najkrajšie obdobie svojho života. Je tehotná.

BABYBOOM V TOP STARE! Dve moderátorské hviezdičky sa pochválili tehotenským bruškom

„Ku každému vzorcu treba konkrétne príklady z reálnych životných situácií, na čom stroskotáva aj väčšina mojich študentov,“ hovorí docent Ján Šebo.

Kam s peniazmi v ťažkých časoch? Možno vám napovie Oranžová obálka

Do legendárnej marikovskej postele sa pýtali takmer všetky nevesty v 50. a 60. rokoch minulého storočia.

Noblesa a uvoľnenie: Nevesty sa tešili na svadobnú noc v malej posteli v Besnom

Pre zobrazenie celého vtipu kliknite na obrázok.

Začnite týždeň s úsmevom :) TOP 10 vtipov z týždenníka ŽIVOT

Napriek hendikepu sa CHANG a ENG BUNKEROVCI dokázali v živote presadiť.

Najznámejší siamskí bratia nikdy nemali deti. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia