Má charizmu a nádherne sfarbený hlas. Určite by sa preto uživil ako herec, tak ako jeho slávny bratranec. JOZEF LABUDA (71) sa však rozhodol pre kňazské povolanie, hoci musel čeliť komunistickému šikanovaniu.

Jozef Labuda pôsobí ako kňaz v Česku, je členom rádu premonštrátov. Niekoľko letných dní trávi u príbuzných na Orave, kde sme ho aj navštívili. Blúdiac rázovitou obcou Malatiná sme vyhliadali nášho hostiteľa, ktorý nás čakal pred domom. S kolegom fotografom sme tipovali, či na ulici bude postávať typická zavalitá labudovská postava. Privítal nás však, poeticky povedané, chlap ako hora.

Nebohý herec Marián Labuda (†73) a jeho bratranec, kňaz Jozef Labuda majú predsa len niečo spoločné. Okrem zmyslu pre humor je to vášeň pre svoje povolanie, obidvaja doň vložili celé svoje srdce. Obidvaja vedeli naisto od detstva, akou profesijnou cestou sa vyberú. Marián Labuda bol jedným z najviac obsadzovaných slovenských hercov. Jozef Labuda pôsobí pri rozhovore ako hlavná postava z príručky, aký by mal byť správny kňaz. Pokojný, srdečný, láskavý a prirodzene pokorný. Svoju prácu kňaza vykonával tak dôsledne, že zbytočne „dráždil“ komunistickú moc, za čo sa ocitol v 80. rokoch vo väzení.

Dedinčania so sekerami

Labudovci pochádzajú z obce Hontianske Nemce v okrese Krupina. „Naši otcovia boli bratia. Zaujímavé však je, že práve moji rodičia boli nadšenci pre kultúru, pôsobili ako ochotnícki herci, Mariánovi nie. Ja som od detstva priľnul ku kostolu, vždy sme mali vo farnosti kňazov, ktorí mi boli príkladom. Celkovo naša dedina bola iná ako ostatné. Keď v 50. rokoch zatvárali kňazov, naši dedinskí muži so sekerami v rukách strážili faru. Marián zase od detstva chcel byť hercom. V šope s drevom sme si postavili javisko a nacvičovali divadelné predstavenia, napríklad rozprávku Soľ nad zlato. A potom sme sa predviedli divákom z dediny. Marián nás, čo sa divadla týka, dirigoval.“

Cesty bratrancov sa rozišli, keď obaja opustili rodnú dedinu kvôli štúdiu. Marián exceloval už na začiatku svojej kariéry či už na divadelných doskách, alebo pred kamerou. Jozef zatiaľ svojím kňazským poslaním pôsobil na vtedajšiu komunistickú moc ako červené súkno na býka. Okrem iného spolupracoval s tajnou podzemnou československou cirkvou. Išlo o nelegálnu organizáciu vo vnútri rímskokatolíckej cirkvi pôsobiacu počas komunistického režimu. Komunisti ho napokon poslali za mreže, pretože podľa nich porušoval zákon – marenie dohľadu nad cirkvou. „Kňaz mohol pôsobiť iba vo farnosti, kam ho pridelili. Ak chcel slúžiť omše na iných miestach, musel si vyžiadať súhlas od okresného tajomníka,“ vysvetľuje.

FOTOGRAFIE K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRII

Ako mladého kňaza ho síce poslali do farnosti Nemčiňany v okrese Zlaté Moravce, po tom, ako odslúžil sväté omše v pridelených troch dedinách, nelegálne pomáhal podzemnej cirkvi. Tajné sväté omše neraz slúžil po nociach na horských chatách, v zime sa k nim brodil vysokým snehom. Osudný sa mu stal 21. august v roku 1980. Keďže išlo o citlivý dátum, eštebáci boli v strehu o čosi intenzívnejšie ako inokedy. Na chate na Muráni prekvapili skupinu mladých ľudí, niektorí boli členovia podzemnej cirkvi, medzi nimi bol aj Jozef Labuda, vtedy mladý kňaz. Jeho aj náboženskú aktivistku, ktorá stretnutie organizovala, odsúdili nepodmienečne na niekoľko mesiacov. Pobytu vo väzení však predchádzal proces, ktorý sa dnes s odstupom času javí ako komunistická fraška v znamení dokazovania si moci.

Článok pokračuje na nasledujúcej strane

Diskusia