„Odchádzajú nám tí naši kamaráti,“ povzdychol si niekdajší vysokohorský nosič, dnes zamestnanec Téryho chaty vo Vysokých Tatrách a zanietený fotograf Martin Maličký (48). Na pamiatku svojich dvoch MŔTVYCH PRIATEĽOV A KOLEGOV zhotovil kalendáre.

V marci pred dvoma rokmi zomrel horský nosič Martin Hurajt (†28), a to pri záchrane turistu. Vo Veľkej Studenej doline vo Vysokých Tatrách sa nešťastne pošmykol na ľadovom podloží a zrútil sa do doliny. Hory nemali zľutovania ani nad 22-ročným turistom, ktorému nosič Martin išiel na pomoc. Martin Maličký vtedy na počesť svojho nebohého kamaráta vydal kalendár, jeho dominantou boli fotografie s vysokohorskou tematikou, ktoré nafotil.

„So snímkami mi pomohli aj kamaráti Paľo Barabáš, Alan Hyža a Paľo Tajboš.“ Pred necelým rokom si hory opäť vyžiadali svoju ďalšiu obeť, tentoraz v Alpách zomrel ďalší tatranský nosič, Martin Škorvánek (†28). Horská komunita dala zbohom ďalšiemu svojmu kamarátovi, Martin Maličký opäť načrel do svojej bohatej zbierky tatranských snímok, aby si v poradí druhým kalendárom uctil svojho mŕtveho kamaráta, spolu pracovali na Téryho chate.

„Bol to taký krásne obyčajný a zároveň ľudskosťou veľký človek. Boli sme dobrí priatelia. Keď sme sa dozvedeli, že Maťo je v Alpách nezvestný, hneval som sa na ľudí, ktorí po sociálnych sieťach šírili dohady typu – je mŕtvy. Prečo nad ním lámali palicu? V horách je možné totiž všetko a dejú sa tam aj zázraky. Možno bol iba v zóne mimo signálu. Veril som tomu do poslednej chvíle, až kým nenašli jeho telo,“ spomína Martin Maličký. Ako veľký milovník hôr a hlavne Vysokých Tatier ročne nafotí aj 15-tisíc snímok.

„Kalendár pre Maťa, tak to bolo pre mňa také veľmi smutné déjà vu.“ Okrem vysokohorských nosičov sa v kalendári vynímajú horolezci, skialpinisti, lyžiari, cyklisti a ľudia spätí s našimi slovenskými veľhorami. Kalendár krstili pred niekoľkými týždňami. „Maťa zabil minuloročný sneh, v Alpách na neho spadla lavína. V doline sme mali ešte dve snehové polia, ktoré vydržali celé leto. Nabrali sme z nich a sneh sme odložili do termosky. Kalendár práve týmto snehom krstil Maťov 4-ročný syn Juraj.“

A keď malé dieťa popri tom podotklo, že sa otec s ním každý deň z neba rozpráva, veľa očí pri krste kalendára zvlhlo.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Celebrity, ktoré požiadali mužov o ruku

Tieto ženy nečakali. Krásky šoubiznisu, ktoré požiadali muža o ruku

Populárne články
Partner Ondřej Koptík Hane pomáha s prácami okolo domu.

Gregorová žije už pol roka mimo domova: Kde našli s milencom útočisko?

Marie Motlová († 67) svoj žiaľ utápala v alkohole.

Ako zo zlého filmu: Herečku Motlovú osud poriadne potrápil

Dominika oslavovala narodeniny

Cibulková ešte v plienkach! To je zmena, na týchto fotkách ju nespoznáte!

Ilustračná snímka

Dôverný list Zázvorkovej! Mrazivé tajomstvo vyplávalo na povrch až 19 rokov po smrti Brodského

So Sionem Finau Moala-Mafim, generálnym riaditeľom tongského ministerstva turizmu.

Pandemický svetobežník: vďaka koronavírusu sa zoznámil s kráľom či premiérom v ďalekej Tonge

Pes žerie aj posediačky. Je to pravda?

Pes žerie aj posediačky. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia