„Diváka potrebujem a on potrebuje mňa. Je to vzájomná potreba,“ hovoril o svojom vzťahu k fanúšikom a potlesku na divadelných doskách skromný, šarmantný a zároveň legendárny herec Michal Dočolomanský (†66).

Na svojom profesionálnom vrchole prežil aj najväčšiu krízu. Formuloval si zásadné otázky, ktoré v istej chvíli nedokázal zodpovedať. Život ho však prinútil hľadať odpovede, no napriek tomu všetkému nestratiť samého seba. Nebolo to vôbec jednoduché. Krízovú situáciu zvládal najskôr zle. Dokonca sa na istý čas stratil z divadla, nikto netušil kam ani prečo a niektorí tvrdili, že si chcel siahnuť na život.

„Videl som, že sa veľmi trápi, ale nepovedal o tom nikomu, ani najlepším kamarátom, ani mne sa nikdy nezdôveril. Vycítil som, že niečo nie je v poriadku,“ povedal jeho kolega a kamarát z divadla Dušan Tarageľ. „Mal to ťažké, lebo bojoval s niečím, s čím nemohol vyhrať boj a teraz nehovorím o chorobe. Keď videl, že to nemá zmysel, chcel to riešiť radikálne, našťastie sa to radikálne neskončilo a životu sa prispôsobil. Myslím si, že to bolo správne,“ doplnila herecká kolegyňa a tiež dobrá priateľka Kamila Magálová.

S odstupom času si na najťažšie životné chvíle zaspomínal samotný herec nasledovne: „Bol som na dne, nemohol som ísť ďalej a naozaj som chcel skončiť. Ale našiel sa človek, tentoraz to bol doktor, psychiater, ktorý mi pomohol zdvihnúť sa. Povedal mi, že nie je hanba padnúť, ale nezodvihnúť sa a neísť ďalej. Trvalo mi to jednu bezsennú noc na psychiatrii. Áno, bol som tam, veď to nie je hanba.

Celú noc som premýšľal, potom som prišiel do ordinácie za doktorom a hovorím mu: ‚Pán doktor, odchádzam.‘ Povedal mi, že ešte nie je čas. Odpovedal som: ,Ale je.’ Prišiel som do Bratislavy a dalo mi veľa práce prejsť zo stanice do divadla so vztýčenou hlavou, ale dokázal som to. To bola vlastne moja výhra, aby som sa mohol pohnúť ďalej.“ Po siedmich dňoch sa objavil aj medzi kolegami a kamarátmi. Už iný ako predtým. Zmierený so životom a odhodlaný žiť ďalej najslobodnejšie, ako sa bude dať...

Celý príbeh legendárneho herca, ktorého bez výnimky milovalo celé Slovensko, si môžete prečítať v najnovšom vydaní týždenníka Život.

Ilustračná snímka

Úzky, ale útulný. Viete si predstaviť bývanie v takomto unikátnom domčeku?

Populárne články
Skvelá partička. Porota bude mať v aktuálnom ročníku päť členov. Výborne si rozumejú.

Pavol Habera otvorene o SuperStar. Prihlásil by sa do súťaže vo svojich začiatkoch aj on?

Ilustračná snímka

Premiér Pellegrini skončil v nemocnici: Ruší svoj program

Ilustračná snímka

Dvanásť horoskopov pre všetky znamenia. Čo vás čaká a neminie od 21. do 27. februára?

Bolesť tváre znamená, že sa infekcia komplikuje.

Upchaté potrubie: Pri väčšine zápalov nosovej dutiny antibiotiká nie sú nutné

Shannen Doherty priznala posledné štádium rakoviny.

Zákerná choroba je späť! Brende z Beverlyhills je najväčšou oporou manžel a mama

Ilustračná snímka

Počujú slony prichádzať dážď?

Zobraziť viac
Diskusia