Divadlo – celoživotná láska

Napriek nepriazni osudu mal od detstva blízko k umeniu. Jeho rodičia aj blízki príbuzní boli vášniví ochotníci. Karol prvýkrát účinkoval na divadelných doskách ako prváčik. V priebehu rokov nadobudol vzťah k výtvarnému umeniu, ktoré odišiel po maturite študovať na České vysoké učení technické do Prahy. Ani tam ho však nadšenie pre divadlo neopustilo. Na internáte býval chlapec, ktorý študoval na pražskom konzervatóriu. Každý deň za ním Zachar utekal a zisťoval, aké nové predstavenia sa uvádzajú v pražských divadlách. Chlapcovo štúdium ho tak fascinovalo, až sa rozhodol ísť na konzervatórium spýtať, či by u nich nemohol študovať. Dostalo sa mu síce odmietnutia, ale aj osvietenej poznámky, že herectvo sa dá študovať aj na konzervatóriu v Bratislave. Umelec preto školu nedokončil a okamžite sa presťahoval do nášho hlavného mesta.

Stvárnil mnoho významných postáv. Snímka je z predstavenia Hamlet (1950).
Stvárnil mnoho významných postáv. Snímka je z predstavenia Hamlet (1950).
Zdroj: Archív SND

Už počas prvého roka štúdia dostával príležitosti na doskách SND. Tam natrvalo zakotvil v roku 1939 a od roku 1965 pôsobil aj ako divadelný režisér. K tejto práci sa dostal pomaly a nesmelo, najskôr ako pomocník režiséra Jána Jamnického. Neskôr o režisérskom umení povedal, že je pre neho celoživotným učením. Pri výkone tejto profesie uplatňoval svoje výtvarné nadanie a často pôsobil ako výtvarný poradca, návrhár kostýmov, maskér nielen v divadle, ale aj vo filme (napríklad Rodná zem, Zemianska česť, Rok na dedine). Umelecké maskérstvo prednášal na konzervatóriu a na VŠMU v Bratislave. Základom jeho pedagogickej práce však bola herecká tvorba. Ako pedagóg (od roku 1959 docent a od roku 1969 vysokoškolský profesor) vychoval mnoho hereckých generácií, ktoré formoval umelecky aj ľudsky.

Jeho filmová, televízna a rozhlasová činnosť bola bohatá, no za jeho najznámejšie a najúspešnejšie dielo možno považovať inscenáciu muzikálu Na skle maľované, ktorú režisérsky veľmi dobre uchopil. Činohra SND uvádzala toto predstavenie takmer 30 rokov. Tým, že mal blízko k folklóru, mnohí ho označovali za odklínača javiskovej krásy. Jeho inscenácie boli hereckým koncertom, hýrili farbami, spevov a tancom. Svojím ponímaním divadla predbehol dobu, práve preto ľudia veľmi radi chodili na jeho prestavenia. „Nič krajšie ako réžia nemôže byť. Ani maliar nenamaľuje, ani sochár nevykreše to, čo dokáže práca so živými ľuďmi, ktorých kreujete,“ uviedol. Mal skrátka odpozorovaný život prostého slovenského človeka a divákom sa snažil klásť pred zrak veci, z ktorých by mali mať nielen radosť, ale aj poučenie.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Ilustračná snímka

PROMINENTI V RAJKE: Maďarská obec zlákala Žideka i Gregorovú

Populárne články
Speváčka VIKTÓRIA VARGOVÁ je v kapele už štyri roky.

Peter Bič Project: Čo sa skrýva za úspechom kapely z východu?

Kurátorka MARTINA ĎURICOVÁ a generálna riaditeľka Slovenského technického múzea ZUZANA ŠULLOVÁ.

V odore dentálnej chémie: Expozícia, pri ktorej starší spomínajú a mladším odľahne

Ilustračná snímka

Dvanásť horoskopov pre všetky znamenia. Čo vás čaká a neminie od 4. do 10. decembra?

Ilustračné foto.Sponzorované

Spôsobuje vám výber darčekov dilemu? Máme pre vás tipy pre celú rodinu

Princezná Märtha Louise a Šaman Durek

Nórska princezná našla šťastie po boku šamana: Namiesto svadby tragédia!

James Watt vynašiel parný stroj. Je to pravda?

James Watt vynašiel parný stroj. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia