Karol L. Zachar (†85) bol nielen popredný slovenský herec, režisér, ale aj scénický a kostýmový výtvarník či pedagóg. Za jeho najúspešnejšie dielo možno považovať inscenáciu muzikálu Na skle maľované.

Narodil sa 12. januára 1918 v dedinke Svätý Anton blízko Banskej Štiavnice. Detstvo budúceho umelca a jeho troch súrodencov nebolo príliš láskavé. Keď mal päť rokov, zomrela mu mama. Preto boli jeho najkrajšie spomienky na prvé roky života spojené práve s ňou. „Mama mi zomrela v roku 1923. Mnoho rokov odvtedy pretieklo a dá sa povedať, že práve na sklonku života som si uvedomoval, ako mi celý život niečo chýbalo, a to bola práve mama,“ priznal v roku 2001 v rozhlasovom rozhovore s novinárom, spisovateľom a prekladateľom Emilom Benčíkom (87).

FOTOGRAFIE LEGENDÁRNEHO KAROLA L. ZACHARA NÁJDETE V GALÉRII

Jedinú radosť mu v mladom veku spôsobovala láska k prírode. Miloval hory, v ktorých trávil celé dni, dokonca sa z neho stal pastier a chodieval pásť kozy, za čo dostával výslužky. „Bolo to smutné a chudobné detstvo. Ale radosť prichádzala vtedy, keď som sa mohol dostať do hory – najlepšie s nožíkom. Neskôr, keď som mal asi deväť rokov, mohol som chodiť dokonca s valaškou ako ostatní pastieri,“ uviedol v spomínanom rozhlasovom rozhovore.

 

Budúci umelec hrával na fujare a mal veľmi blízko k ľudovej piesni. Hercov otec odišiel na deväť rokov pracovať do Francúzska, preto sa Karol a jeho traja súrodenci ocitli v sirotinci milosrdných sestier svätého Vincenta v Banskej Bystrici. Neskôr v dospelosti prevzal mladý Karol Legény priezvisko Zachar po svojej nebohej matke, aby ju aspoň takým spôsobom mohol mať stále pri sebe.

Dielo

Karol L. Zachar sa narodil 12. januára 1918 v dedinke Svätý Anton pri Banskej Štiavnici. Pôvodne chcel byť výtvarníkom, a preto odišiel študovať do Prahy, no láska k herectvu bola silnejšia. A tak štúdium výtvarníctva zanechal a absolvoval herectvo v Bratislave. V roku 1939 sa stal členom SND, od roku 1965 tam pôsobil aj ako divadelný režisér. Výtvarné nadanie uplatnil ako výtvarný poradca, návrhár kostýmov a maskér nielen v divadle, ale aj vo filme (napríklad Rodná zem, Zemianska česť, Rok na dedine). Umelecké maskérstvo prednášal na konzervatóriu a na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Jadrom jeho pedagogickej práce však bola herecká tvorba. Vychoval viacero hereckých generácií. Bol známy aj ako karikaturista (jeho karikatúry hercov vyšli knižne v roku 1956 s názvom Slovenskí divadelníci v kresbách K. L. Zachara) a folklorista.

 

Ako herec Zachar debutoval v roku 1946 vo filme Martina Friča Varúj! Stvárňoval postavy rôznych dedinských typov, figliarskych starcov, múdrych dedkov s neopakovateľným hlasovým zafarbením. Hral napríklad v slovenských filmoch Vlčie diery (1948), Čertova stena (1948), Kozie mlieko (1950), Rodná zem (1953), Zemianska česť (1957), Jánošík I. a II. (1962, 1963), Tango pre medveďa (1966), Rok na dedine (1967), Pacho, hybský zbojník (1975), Plavčík a Vratko (1981), Alžbetin dvor (1986), Začiatok sezóny (1987), za ktorý získal cenu za herecký výkon na 15. MFF Santarém 1989 v Portugalsku. Na prelome 40. a 50. rokov 20. storočia účinkoval aj v niekoľkých českých filmoch. Vystupoval v rozhlase a televízii. V roku 1963 režíroval pre televíziu Geľa Sebechlebského, v roku 1967 spolu s Martinom Ťapákom Rok na dedine, ku ktorým robil aj návrhy kostýmov.

 

Jeho najznámejším a najúspešnejším dielom je réžia muzikálu Na skle maľované, ktorý uvádzali na doskách Činohry SND takmer 30 rokov a dosiahol vyše 600 repríz. Televízna verzia najslávnejšieho muzikálu uvádzaného na Slovensku vznikla v roku 1980.

 

V roku 1949 mu udelili národnú cenu za herecký výkon vo filme Vlčie diery, v roku 1966 titul zaslúžilý umelec a v roku 1978 národný umelec. Zomrel 17. decembra 2003 v Bratislave. Dožil sa 85 rokov.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Dom vyzerá navonok obyčajne, vnútri však ukrýva plechovkové kráľovstvo.

Nebudete veriť vlastným očiam! Dom vyzdobený plechovkami od piva vyzerá úžasne

Populárne články
Pre chorého brata je oporou.

Po problémoch v manželstve herca SVÄŤA MALACHOVSKÉHO zasiahla bratova diagnóza

Spolupacientka na chemoterapii Marianne požičala pre zábavu blond parochňu, hoci pred liečbou mala tmavé vlasy.

Rakovina prsníka ju takmer zabila: Marianna žije s metastázami po celom tele

Ilustračná snímka

Zvláštne miesto. Cítiť z neho pokoj, no zároveň nevysvetliteľnú záhadu, akej inde niet...

Diana a Charles

PRINCEZNÁ DIANA bola najkrajšia! Chirurg tvrdí, že má dôkaz

Celý život strávil po boku manželky Dariny, bývalej letušky, s ktorou mali tri deti.

Stano Dančiak miloval jednu z prvých letušiek v Československu. Aký bol skutočne ich vzťah?

Ekobilancia avokáda je zdrvujúca. Je to pravda?

Ekobilancia avokáda je zdrvujúca. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia