Manželia Maruška (35) a Jaro (36) Sliviakovci zo Žiliny zažili pred tromi rokmi udalosť, ktorá úplne zmenila ich spoločný život. Dokázali sa k nej však postaviť pravdivo a s láskou.

V byte Sliviakovcov už od dverí vidno, že v ňom žije človek, ktorý má problémy s pohybom. V obývačke je na strope nainštalovaný závesný systém a oproti dverám stojí rehabilitačný stroj motomed. Maruška sa posúva na invalidnom vozíku smerom k nám a víta nás so širokým úsmevom. Jeden kútik úst má mierne spadnutý, a hoci rozpráva ťažšie, vyjadruje sa úplne bez problémov. Manžel si ju doberá: „Maruška, žiaľ, nemôže vyjsť sama von, musí vždy čakať na mňa, kým prídem z práce. Neschválili jej totiž zatiaľ osobnú asistenciu, no dúfame, že sa to zmení. Minulý týždeň mala kovid, ale ja som bol negatívny. Tak neviem, čo tu robí, kým som preč. Asi tu organizovala nejakú tajnú vozičkársku párty,“ vtipkuje a jeho žena sa schuti za­smeje.

Je vidno, že spolu žartujú bežne. „Naozaj musím často len čakať na Jarka. Asistencia by mi veľmi pomohla. Ale dá sa to tu zvládnuť. Veľa cvičím, bicyklujem, pozerám filmy, chystám si jedlo. Deň mi ujde, ani neviem ako,“ konštatuje Maruška. Na stene v obývačke visia ich spoločné fotky zo zahraničných ciest. Maruška zachytí náš pohľad. „Radi sme cestovali. Pred tým, než sa to stalo. Teraz 24. februára to budú tri roky, čo som dostala cievnu mozgovú príhodu.“

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Diskusia