Má pred sebou veľkú výzvu, učí sa behať. TIMOTEJ VANDRAŠKO (13) sa po desiatich mesiacoch prebral z kómy a všetko, čo sa nám zdravým ľuďom javí ako samozrejmosť, sa učí odznova.

Jeho rodičia Andrea Ivánová a Miloš Vandraško žili štandardný život pracujúcich ľudí. V Topoľnici v okrese Galanta si postavili dom za pomoci hypotekárneho úveru, v ktorom s rodičovskou radosťou vychovávali svojho jediného syna. Svet sa im obrátil naruby, keď jedného večera inak zdravý Timotej (vtedy mal jedenásť rokov) vyhlásil, že ho bolí hlava a nič nevidí. Pre masívne krvácanie do kmeňa mozgu upadol na dlhé mesiace do kómy.

FOTOGRAFIE K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRII

Nie sú zlí

Jeho rodičia prekonávajú dlhú cestu plnú bolesti, ale na druhej strane aj nehynúcej nádeje. Darí sa im to s pomocou známych aj neznámych ľudí. Timotej dnes úspešne napreduje na ceste k uzdraveniu, koniec je už niekde na obzore. S rodičmi, ktorí dnes prežívajú neopísateľnú radosť z jeho úspechov, sa rozprávame aj o tom, že keď bežný človek žijúci iba z príjmu zo svojho zamestnania vážne ochorie, je odkázaný na empatiu a pomoc občianskej spoločnosti či ľudí, ktorí majú zmysel pre komunitný spôsob života. Systém je až niekde na chvoste pomoci. „Ľudia nie sú zlí, ako sa to zvyčajne hovorí. Presvedčili sme sa o tom na svojom nešťastí,“ hovorí Miloš Vandraško.

Silnejšia manželka

Timotej má svojský zmysel pre humor, je tvrdohlavý a ctižiadostivý. Tieto povahové črty mu pomáhajú na ceste k tomu, aby opäť žil normálny život. Keď sme ho navštívili doma, práve hral futbal, zatiaľ iba na Play­Station. Zariadenie, ktoré rodičia neveľmi radi vidia v rukách svojich detí, Timotejovi pomáha posilňovať jemnú motoriku. Tínedžer z Topoľnice pred tým, ako choroba úplne zmenila jeho život, hrával futbal aj na trávniku za susedné mesto Galanta. „Vždy bol zdravý, ako športovec pravidelne absolvoval lekárske prehliadky. V škole sa výborne učil, bol samostatný. Jedného neskorého večera, práve som v obývačke pozeral televíziu, sa zobudil, v kuchyni sa napil vody a povedal mi, že nič nevidí a bolí ho hlava. Nazdával som sa, že je iba rozospatý a dezorientovaný, preto som ho chytil za ruku, že ho odvediem do postele. V tom momente dostal kŕče celého tela, nemohol dýchať. Okamžite sme privolali záchrannú službu. Jeho organizmus kolaboval. Upadol do kómy. V nemocnici v Galante zistili, že jeho mozog je zakrvácaný. Ja som sa zosypal, moja manželka bola silnejšia,“ spomína Miloš Vandraško.

Článok pokračuje na následujúcej strane 

Diskusia