Pomáha najmä sebe

Pedagogicko-psychologické jazdenie a športové jazdenie hendikepovaných sú oblasťou hipoterapie, v ktorej sa na ranči v Santovke snažia stále zdokonaľovať. „Ide skôr o relax, motorické cvičenia a hru s deťmi. Okrem trénovania však aj súťažíme, čo je pre ne nesmierne dôležité. Je na nezaplatenie, keď im niekto zatlieska, zagratuluje. V rámci pretekov Špeciálnych olympiád sa vytvárajú divízie, aby malo čo najviac detí šancu vyhrať. Hipoterapia je pre nás základ, klasická klubová činnosť akási nadstavba – aj preto, že súťaží vo westernovom jazdení je na Slovensku veľmi málo. Preto chceme k ich organizovaniu ešte viac prispieť aj my a dať tak hendikepovaným možnosť súťažiť,“ plánuje Feri Graňo.

Z Filipovho pohľadu je pozoruhodné, že tam, kde kedysi začínal, dnes pomáha druhým. „Vďaka skúsenostiam, ktoré počas jazdenia získal, už aj on vypomáha pri trénovaní. Vodí kone, navádza hendikepovaných v tandeme a je jedným z členov nášho hipoterapeutického tímu. Po skončení školy sa mu snažíme vytvárať podmienky, aby sa mohol uplatniť pri práci na ranči. Pomáha nielen nám, ale najmä sebe, lebo má pocit užitočnosti. Chceme preňho oficiálne vytvoriť pracovné miesto cez chránené pracovisko, lebo sme presvedčení, že ľudia s intelektuálnym znevýhodnením sú schopní začleniť sa pod vedením, byť prínosom a vytvárať hodnoty. Je smutné, že mnohé firmy radšej zaplatia poplatok, aby takýchto ľudí nemuseli zamestnávať,“ dodáva Feri Graňo.
Rovnako smutné je to, že intelektuálne znevýhodnení športovci doteraz nemajú vyriešený systém odmien a renty tak, ako ich reprezentační kolegovia z paralympiád a deaflympiád. Kampaň vedená organizáciou Špeciálne olympiády Slovensko poukazuje na porušované práva v rámci dohovoru OSN a európskej legislatívy.

Graňovci pokope. Zľava Dávidova priateľka Erika, Dávid, Timea a František, Filip, stará mama a Filipov kamarát Mirec.
Graňovci pokope. Zľava Dávidova priateľka Erika, Dávid, Timea a František, Filip, stará mama a Filipov kamarát Mirec.
Zdroj: Ján Miškovič

Z ranča nevyžijú

Prevádzka vlastného ranča, výjazdy na preteky, kde si okrem Špeciálnych olympiád všetko hradia sami. Najmä to sú dôvody, pre ktoré môžu Graňovci o tom, že by sa živili prácou s koňmi, nateraz len snívať. Filipova mama Timea je preto stále zamestnaná v školstve, hlava rodiny vo farmaceutickej firme. „Hipoterapia je fyzicky a psychicky náročná práca, ktorú nemôžete robiť celý deň. Takisto nemôžeme rodičom do poplatku zarátať všetky naše náklady, lebo potom už by si ju mohol dovoliť len málokto,“ vysvetľuje Feriho nežná polovička. Napriek tomu má spolu s manželom v súvislosti s rančom smelé vízie. V pláne je výstavba takzvanej kruhovky so zastrešením, aby sa dalo jazdiť aj v zime, a takisto prístupovej cesty, vďaka ktorej sa rodičia s hendikepovanými deťmi dostanú až k jazdiarni a nebudú ich musieť znášať na rukách dole. „Veríme, že sa to v dohľadnom čase podarí,“ pozerá sa Feri Graňo s optimizmom do budúcnosti.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Dom vyzerá navonok obyčajne, vnútri však ukrýva plechovkové kráľovstvo.

Nebudete veriť vlastným očiam! Dom vyzdobený plechovkami od piva vyzerá úžasne

Populárne články
Rumunsko je krajinou hôr a fascinujúcej histórie.

Najkrajšie divy tajomnej Transylvánie: Rumunsko nie je iba o Draculovi

Donald Trump

To je ale suma! Liečba koronavírusu prezidenta DONALDA TRUMPA vyšla Američanov poriadne draho

Jozef Kmeťo (†47)

Publicista JOZEF KMEŤO (†47) nahral mrazivé video o svojom COVIDE-19. O pár hodín bol mŕtvy

Déčko má vplyv na zdravie zubov, svalov a kostí.

Slnko v pilulke: Ako na jeseň doplníte potrebný vitamín D?

Ilustračná snímka

S Kollárom sa v čase nehody viezla TÁTO SEXBOMBA: Čo robila cez lockdown v štátnej limuzíne?

Ekobilancia avokáda je zdrvujúca. Je to pravda?

Ekobilancia avokáda je zdrvujúca. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia