Jeho mama vždy chcela výnimočné dieťa. Splnilo sa a dnes hovorí, že za zdravé by ho nemenila. Filip Graňo (22) je nielen malým zázrakom vo westernovom jazdení, ale aj príkladom, ktorý búra mýty o neuplatniteľnosti ľudí s intelektuálnym znevýhodnením.

V slnečnú septembrovú nedeľu bolo na ranči v Santovke rušno, len za doobedie sa na jazdiarni v rámci hipoterapie vystriedali štyri deti s rôznymi diagnózami. Filipko (5) s DMO, epilepsiou a agenézou corpus callosum (absencia časti mozgu spájajúcej dve cerebrálne hemisféry), autista Leo (9), Tobiáško (3) s epilepsiou a Theodor (4) so spastickou kvadruparézou – najťažšou spastickou formou DMO s postihnutím všetkých končatín. Štyri deti, štyri rodiny a štyri neľahké príbehy s jedným spoločným mottom – bojovať a nepoddať sa osudu.

Presne ako Filip, aj keď jeho znevýhodnenie v podobe Downovho syndrómu aj cesta za splneným snom majú trocha inú podobu. Hoci sme si nemohli nechať ujsť jeho dynamickú jazdu medzi barelmi, ktorú nám predviedol so starším bratom Dávidom a s kamarátom Mircom, bolo zaujímavé vidieť ho aj v menej známej úlohe terapeutického asistenta. Aj on prešiel obdobím bolesti, sĺz a pádov a dnes stelesňuje vzor pre hendikepované deti a ich rodičov.

Filipove najväčšie úspechy
  • 2015 - Zlato a striebro z Hier špeciálnych olympiád v Los Angeles
  • 2015 – Víťazstvo na Svetovom pohári NBHA v Mexiku
  • 2016, 2017, 2018, 2019, 2020 – Viacnásobný majster Slovenska Špeciálnych olympiád
  • 2017 – Majster sveta WBHA hendikepovaných v Paname
  • 2018 – Majster Európy v Extreme Cowboy Race v Paríži a Destelbergene 2018, 2019 - Majstrovstvá sveta NBHA Georgia (USA), vôbec prvá účasť slovenského jazdca, druhé miesto v 5. divízii medzi mužmi
  • 2019 – Dve strieborné medaily zo Svetových hier špeciálnych olympiád v Abú Dhabí

Chlapec, ktorý ohúril svet

Filipov otec Feri kedysi trénoval dostihové kone a k týmto ušľachtilým zvieratám sa po rokoch vrátil z celkom iných dôvodov. Keď jeho syn Filip začal s hipoterapiou, okamžite vzbudil pozornosť. „Primár Karol Hollý povedal – to dieťa má obrovský potenciál, robte s ním niečo. Mňa to motivovalo, aby som synovi vytvoril podmienky na jeho ďalší rast,“ hovorí Feri Graňo. Tak sa v rodine z levickej bytovky začal odvíjať sled udalostí, na ktorý by nepomysleli ani v tých najdivokejších predstavách. Ich prvý kôň býval „na chalupe“ v Santovke. „Od bratranca sme si prenajali dom, v ktorom jeden kôň býval v komore, druhý v kuchyni, v obývačke seno a slama. Pred dvanástimi rokmi išiel Filip na prvé preteky, cez ktoré som sa ja dostal k moderovaniu rodeí a rôznych westernových akcií. Potom sa to už len nabaľovalo,“ spomína Feri Graňo.

Ako Filip jazdil, pridávali sa ďalšie deti, jeho rodičia si urobili hipoterapeutický kurz, neskôr sa dostali do kontaktu so Špeciálnymi olympiádami, kde sa Filip cez majstrovstvá Slovenska prebojoval na olympiádu do Los Angeles 2015. Vyhral disciplínu trail, v anglickom jazdení vybojoval striebro a to ho katapultovalo do svetovej špičky. O šesť týždňov neskôr vyhral svetový pohár v Mexiku v bareloch hendikepovaných, ďalší rok pretekal v Brazílii aj proti profesionálom. V Paname na majstrovstvách sveta hendikepovaných vyhral a zajazdil šiesty absolútne najrýchlejší čas celého dňa – porovnával sa so 42 zdravými reprezentantmi. Aj na majstrovstvách sveta NBHA v Georgii bol medzi 700 jazdcami úspešný. Medzi zdravými mužmi bez úľav skončil druhý v piatej divízii. Získal dokonca šek na 43 dolárov. „Tie peniaze ostali v americkej banke, ale šek raz pôjde na stenu Filipovej izby, aby mal pamiatku,“ usmieva sa hrdý otec.

ĎALŠIE FOTOGRAFIE VÝNIMOČNÉHO JAZDCA NÁJDETE V GALÉRII

Chválime ten deň...

Hoci sa Filip odmalička točil okolo koní, nikto vtedy netušil, že jeho vášeň spojená s nevídaným talentom dotlačí rodinu až k niečomu takému, ako je vlastný ranč. „Ako dieťa vravel – raz pôjdem do Ameriky a vyhrám tam. To sa nakoniec aj splnilo. Miluje kone a kone milujú jeho. Sadne si niekde k ohrade, ony prídu a komunikujú s ním. Obrovskou výhodou pri jeho diagnóze je to, že na pretekoch nestresuje a ide tak, ako povie tréner. Raz nám taliansky tréner položil otázku, ktorá pomerne výrazne ovplyvnila naše ďalšie smerovanie: Nevie to preto, že to nemôže robiť, alebo preto, že to nikdy nerobil? Keďže naša odpoveď znela väčšinou B, trénoval prakticky rovnako ako jeho zdraví zverenci,“ spomína Feri Graňo.

Ranč so zázemím, ktorý je okrem veľkej rodiny Graňovcov domovom pre päť koní, ešte stále pripomína stavenisko. Na začiatku to však bola oveľa väčšia „divočina“. K pôvodnej chalupe kúpili pozemok a postavili maštaľ najskôr pre tri kone. „Fungovali sme vtedy ako sezónny ranč, až sme si povedali, že treba ešte jedného koňa a prestať kočovať. Tak sme sa z Levíc prisťahovali natrvalo. Prvá zima tu bola neskutočne tuhá, ale doteraz chválime ten deň, keď sme odišli z mesta. Toto je náš život, náš svet,“ neľutuje Feri Graňo toto dedinské dobrodružstvo. Po prikúpení susedného pozemku s domom, ktorý prerábajú, pristavili oddelené „apartmány“ pre Filipa a jeho starkú a celá rodinka je tak pokope. Filip nám s hrdosťou predviedol svoje kráľovstvo s množstvom pohárov a medailí, ale aj barom, po ktorom veľmi túžil. Ako športovec ho má však viac-menej len ako dekoráciu.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Diskusia