Sporné záverečné práce niektorých našich politikov nás v redakcii inšpirovali, aby sme hľadali takých absolventov vysokých škôl, ktorí napriek vážnym problémom a prekážkam ukončili štúdium poctivo. Na Slovensku sú určite tisíce takýchto ľudí. Ponúkame vám príbehy troch z nich.

Príbeh Márie Szegfüovej (49) vyráža dych. Ešte pred niekoľkými rokmi žila bežný život šťastnej matky a spokojnej manželky. Pracovala ako účtovníčka, jeden mrazivý deň presedela v nevykúrenej kancelárii a prechladla. Stalo sa to pred dvanástimi rokmi. Na prvé počutie banálne ochorenie spustilo celú sériu fatálnych chorôb, pre ktoré sa pani Mária ocitla na invalidnom vozíku. „Pár dní po tom, ako som prechladla, som sa v noci budila na bolesti, ktoré boli také silné, že ich neviem ani opísať. Myslela som si, že sú to moje posledné minúty. Pridružila sa k tomu zimnica. Ráno som mala opuchnuté a fialové kolená, nemohla som sa postaviť na nohy,“ spomína. Ako z rukáva nám sype názvy svojich diagnóz.

Robila možné aj nemožné, aby sa vyliečila. Lekári jej veľmi chceli pomôcť, no nad jej stavom iba bezradne krútili hlavami. Liečila sa v Rakúsku, v Maďarsku, stavila aj na alternatívnu liečbu. Tri roky po osudovej noci sa však napriek tomu ocitla na invalidnom vozíku, hoci sa mu bránila zo všetkých síl. Už však nedokázala chodiť s chodúľkou a s manželovou pomocou. Dnes je jej stav taký vážny, že začína mať problémy aj s rukami. Nevzdáva sa však, naopak. „Ak nemáte cieľ, nežijete, iba prežívate,“ hovorí. Práve táto životná filozofia ju motivovala študovať nie na jednej, ale na dvoch vysokých školách. Ani táto výzva jej však nestačila.

FOTOGRAFIE K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRII

Som šťastná

„Cez chorobu a dlhoročné boje, ktoré vediem s úradníkmi, som sa stala silnejšou.“ Pani Mária má doma osemnásť kilogramov spisov, vyhrala šestnásť súdnych sporov, z toho polovicu na Najvyššom súde SR. Vojnu vedie s úradom práce, sociálnych vecí a rodiny aj s jeho ústredím. V hre sú kompenzačné pomôcky. „Desať rokov čakám na príspevok na vybudovanie bezbariérovej kúpeľne. Je to ako začarovaný kruh. Keď som žiadala o auto, zamietli mi žiadosť, pretože nohy a ruky mám podľa nich v takom stave, že by som motorové vozidlo, hoci technicky upravené, nemohla viesť. Pri žiadostiach o inú kompenzačnú pomoc však dôvodia, že som dostatočne zdravá.“ Choroba, ktorá jej znenazdajky ochromila život, a večný boj s úradmi ju prinútili vnímať život úplne inak. Paradoxne – pozitívne. „Len tak ležať a čakať, čo bude, to by ma zabilo. Začala som veľa čítať, hlavne motivačnú literatúru. Zmenila som svoj prístup k životu, nastavila som si myseľ pozitívne. Ráno, hneď po prebudení, som si nahlas povedala – som šťastná.“

Článok pokračuje na následujúcej strane.

Matt Damon a Ben Affleck

Hollywoodski spolužiaci: Ktoré známe tváre spolu drali lavice?

Populárne články
Choreograf a režisér Ján Ďurovčík s manželkou.

Dočkal sa! JÁN ĎUROVČÍK sa tesne pred 50-tkou stal otcom. Aké meno dostal jeho vytúžený syn?

Soňa Skoncová prežíva najkrajšie obdobie svojho života. Je tehotná.

BABYBOOM V TOP STARE! Dve moderátorské hviezdičky sa pochválili tehotenským bruškom

„Ku každému vzorcu treba konkrétne príklady z reálnych životných situácií, na čom stroskotáva aj väčšina mojich študentov,“ hovorí docent Ján Šebo.

Kam s peniazmi v ťažkých časoch? Možno vám napovie Oranžová obálka

Do legendárnej marikovskej postele sa pýtali takmer všetky nevesty v 50. a 60. rokoch minulého storočia.

Noblesa a uvoľnenie: Nevesty sa tešili na svadobnú noc v malej posteli v Besnom

Pre zobrazenie celého vtipu kliknite na obrázok.

Začnite týždeň s úsmevom :) TOP 10 vtipov z týždenníka ŽIVOT

Napriek hendikepu sa CHANG a ENG BUNKEROVCI dokázali v živote presadiť.

Najznámejší siamskí bratia nikdy nemali deti. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia